Děkujeme! Začínají Dny vděčnosti zdravotníkům a zapojit se můžete i vy

Dnes 13. prosince začínají v celé České republice Dny vděčnosti zdravotníkům a potrvají až do 19. prosince. Zapojit se můžete i vy. Třeba symbolicky připevnit náplast se srdíčkem na oblečení, připravit přáníčko, obrázky a vzkazy pro zdravotníky nebo předat pozornost dle vlastní úvahy konkrétnímu pracovišti.

Akci iniciovaly tři největší střešní prorodinné organizace – Rodinný svaz ČR, Síť pro rodinu a Unie center pro rodinu a komunitu, které zastupují více než 300 organizací a chtějí tak vyjádřit uznání těm, kteří pečují o naše zdraví, jsou v první linii a v těchto dnech jsou i těmi, kdo o naše životy doslova bojují. 

„Ve dnech, kdy se všichni upínáme ke svátkům, dnům volna a času s rodinou, je celá skupina lidí, kteří tuto vyhlídku určitě nemají – zdravotníci. Nemocnice praskají ve švech a vidina lepších časů je na hony vzdálená,“ říká předseda Rodinného svazu ČR Jan Zajíček.

„Místo díků letos vnímáme lavinu urážek, arogance a nevděku. Dny patří těm, kdo nehledí na své pohodlí a slouží bez rozdílu všem potřebným. Mnohdy vidí zbytečně zmařené životy a přes všechno úsilí jsou těmi poraženými. Proto jim vyjadřujeme velké díky: Jste pro nás darem!“ dodává Zajíček.

Ale nejde jen o zdravotníky, ale třeba i pečovatele. „Kromě vděčnosti zdravotníkům za jejich výjimečné nasazení patří obrovský dík i řadě těch, o kterých se nemluví, těm, kdo vytrvale pečují o osamocené nemocné, o lidi v nouzi či bez domova. Přinášejí jim záchranu i naději uprostřed rozbouřených časů pandemie," doplňuje prezidentka Sítě pro rodinu Rut Kolínská.

Své odůvodnění akce představila i předsedkyně Unie center pro rodinu a komunitu Edita Kozinová:

„Nesmírně obdivuji zdravotníky a další pomáhající profese za jejich nasazení v boji o naše životy. Obdivuji je nejen za jejich fyzickou pomoc, ale v poslední době zejména za tu mentální. Jako vystudovaná zdravotní sestra a učitelka ošetřovatelství uvnitř cítím velkou potřebu pomoci právě zdravotníkům v první linii. Z důvodu své nemoci nemohu fyzicky pomáhat, ale rozhodně neustanu v podpoře a pomoci té sociální a duševní. V tuto chvíli alespoň vzdálenou podporou Dnů vděčnosti zdravotníkům. Tisíceré díky za Vaši pomoc nám všem.“

Veřejnost se může do Dnů vděčnosti zdravotníkům symbolicky zapojit připevněním náplasti se srdíčkem na oblečení, přípravou přáníček, obrázků a vzkazů pro zdravotníky; nebo předáním pozorností dle úvahy nebo a domluvy s konkrétním pracovištěm. 

V rámci Česka se veřejnost může informovat u center pro rodinu, mateřských a rodinných center ve svých regionech.

Autor: redakce

Foto: Rodinný svaz ČR


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat