Hlavička
08/07/2021

Delta mutace je hrozbou. Vláda zpřísnila pravidla, obává se růstu epidemie

Počty lidí nakažených koronavirem v Česku opět rostou. Příznivý vývoj epidemie se tak znovu obrací a navíc hrozí rozšíření mutace delta. Vláda proto zpřísnila některá pravidla, která začala platit dneškem – týkají se nejen prokazování bezinfekčnosti po očkování, ale i příjezdu lidí do České republiky.

reklama

reklama

Ve středu v zemi přibylo 279 nových případů nákazy, což je více než dvojnásobek počtu z minulého týdne (136 potvrzených případů). Jde také o nejvyšší číslo za poslední měsíc. Ode dneška 9. července se tak kvůli obavám z další vlny epidemie zpřísňují některá protiepidemická pravidla.


Proti „deltě“ chrání jedna dávka vakcíny jen ze třetiny

reklama

Dosud například platilo, že lidé byli po jedné dávce vakcíny považováni za bezinfekční a tedy nerizikové pro ostatní ve svém okolí. To ovšem změnila mutace delta – první dávka očkování chrání člověka proti této variantě covidu-19 jen ze 30 procent.

Oficiálně tak tedy ode dneška lidé s jednou dávkou vakcíny (u těch dvoudávkových) spadají znovu do rizikových kategorií. Musí se tedy opět prokazovat negativním testem při návštěvě restaurací, kulturních akcí, ale třeba i při návštěvě pacienta v nemocnici či příbuzného v zařízení sociální péče.

Nově se za bezinfekčního ve všech případech, kdy se bezinfekčnost na základě přijatých protiepidemických opatření vyžaduje, bude považovat člověk až čtrnáct dnů po dokončení vakcinace. Toto pravidlo se použije i pro případné nařízení karantény a izolace ze strany hygienické stanice.


Přísnější pravidla při přechodu hranic do Česka

V souvislosti s šířením delta mutace ve světě se od 9. července zpřísňují pravidla pro vstup do České republiky, a to i pro země zařazené na seznam zemí s nízkým rizikem. Cestující z těchto zemí budou muset nově vyplňovat příjezdový formulář, a pokud nebudou čtrnáct dnů po dokončeném očkování, budou se muset prokázat také negativním PCR testem. U zemí s nízkým a středním rizikem nákazy bude možné test před vstupem do Česka nahradit testem absolvovaným do pěti dnů po návratu.

Zároveň u neočkovaných osob bude při návratu ze zahraničí nově platit, že bez prokázání se negativním testem zaměstnavateli nebudou moci být vpuštěni na pracoviště. V případě návratu ze zemí s nízkým a středním rizikem sice bude možné do doby prokázání se negativním testem do zaměstnání docházet, tito zaměstnanci ale budou mít povinnost na pracovišti nosit respirátory nejméně třídy FFP2.

Vláda na návrh ministerstva zdravotnictví také upravila seznam rizikových zemí. Nově tam například spadá i oblíbené Tunisko, uvažuje se také o tom, že se k rizikovým zemím přidá i Velká Británie. Vláda to chce posoudit podle vývoje  epidemie v této ostrovní zemi. Šíří se tam v drtivé většině případů právě obávaná mutace delta. Více v článku Kam raději nejezdit a kam ano? Nová cestovní pravidla. PŘEHLED ZEMÍ

David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay, CC0reklama

reklama

reklama

reklama