Dnes rezignoval obviněný ředitel Nemocnice Na Františku

Důvodem, proč se dnes vzdal ředitel Nemocnice Na Františku Robert Zelenák funkce, je jeho obvinění z manipulace s veřejnou zakázkou. Informaci zveřejnil místostarosta Prahy 1 Daniel Hodek jako zástupce městské části, které tato nemocnice patří a jež ji provozuje.

Zpráva o rezignaci obviněného ředitele přišla po jednání rady Prahy 1, kde ji přijali radní. Zatím se vedení ujme právnička nemocnice Alena Hanilcová, a to až do příštího zasedání rady 17. července. Do té doby chce radnice najít dočasného ředitele mezi zaměstnanci nemocnice. Na místo nového bude vypsáno výběrové řízení.

Nemocnice Na Františku je výjimečná tím, že ji jako jedinou v Praze provozuje městská část. Ta také rozhoduje o obsazení postu ředitele. 


Policie se zajímá o zakázky na ostrahu i stravování

Místostarosta Hodek prohlásil, že si práce odstupujícího ředitele váží a doufá, že se Zelenák očistí. Za sebe dodal, že všechny informace o případu má pouze z médií. Podle místostarosty by ale ředitelský post neměl zastávat obviněný člověk. 

Robert Zelenák patří k devíti lidem obviněným v kauze údajně zmanipulovaných veřejných zakázek pro nemocnice, domovy seniorů a další sociální zařízení. Policisté se zajímají o široké spektrum zakázek, od stravování v nemocnicích a sociálních zařízeních přes dodávky hygienických potřeb až po ostrahu objektů i nákupy automobilů. Více v článku: Kvůli úplatkům policie obvinila už devět lidí. Dva soud poslal do vazby.


Vazba kvůli možnému ovlivňování svědků

Národní centrála proti organizovanému zločinu ve čtvrtek zasahovala na několika místech v Praze, Brně a ve středních Čechách. Mimo jiné v nemocnicích Na Bulovce a Na Františku. Zasahovali i v téměř čtyřech desítkách domovů pro seniory a dalších zařízeních.

Ve vazbě zůstává podnikatel Tomáš Horáček, podle policistů zřejmě ústřední postava manipulací se zakázkami. A také bývalá ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská. Soud na oba uvalil vazbu kvůli obavě, aby neovlivňovali svědky, u podnikatele Horáčka je podle soudce navíc riziko, že by mohl pokračovat v trestné činnosti.

David Garkisch

Foto: Nemocnice Na Františku


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Přehled opatření: Od čtvrtka otevřou obchody, restaurace i služby

O rozvolnění zákazů vláda rozhodne v neděli. Úbytek nemocných stagnuje