Hlavička
03/09/2018

Do stávkové pohotovosti jde i Charita ČR. Domácí péče krachuje, tvrdí

Plánovaný protest zdravotníků nabývá na síle. Ke stávkové pohotovosti zdravotnických odborů, lékařů i sester, se připojují také zdravotníci organizací Charity. Tvrdí, že domácí zdravotní péče o ležící a umírající pacienty kolabuje a nad vodou ji drží jen dary a sbírky.

reklama

reklama

Do stávkové pohotovosti zdravotníků se zapojila také Charita ČR, největší nestátní organizace, která v zemi poskytuje sociální a zdravotní služby - zpravidla ležícím nebo umírajícím pacientům v domácí péči rodiny a blízkých. 

Také Charitě se nedostává sester a další odcházejí. A i tady je důvodem dlouhodobý nedostatek peněz. Jejich práce (společně s rodinami pacientů) přitom významně šetří rozpočet zdravotnictví.

Jestliže tyto služby kvůli nedostatku financí selžou, stát to vyjde rozhodně draho, upozorňuje charita. \""Pokud stát neprodleně domácí zdravotní péči finančně nepodpoří, bude si muset připravit několik tisíc lůžek pro ležící a umírající pacienty, kteří jsou nyní ošetřování sestrami domácí zdravotní péče, protože tato forma zdravotní péče z důvodu finančního krachu skončí,\"" prohlásil ředitel Charity ČR Lukáš Curylo.

reklama


Charita: Domácí péče v Česku kolabuje

Charita s ministerstvem zdravotnictví zkoušela nejprve jednat. Spolu s ostatními organizacemi, které v zemi podporují domácí péči o pacienty na \""kritický stav\"" upozorňují už delší dobu. Začátkem května úřadu předali návrhy na řešení této krize, v červnu pak s ministerstvem jednali u jednoho stolu. Od té doby ale ministerstvo k návrhům mlčí.

Finanční zajištění domácí zdravotní péče ze systému veřejného zdravotního pojištění je přitom podle Charity dlouhodobě nedostatečné. Jednotlivé organizace musí tuto službu dotovat z jiných zdrojů - i na tuto péči lidé dávají dary například v Tříkrálové sbírce. 

\""Domácí zdravotní péče poskytovaná celostátně Charitou kolabuje. Proto se připojujeme ke stávkové pohotovosti zdravotníků,\"" potvrdila Ludmila Kučerová, koordinátorka zdravotních služeb Charity ČR.


Motivační příspěvek sestrám by mohl zabránit jejich odchodu

Co zdravotníci desítek organizací Charity požadují? Jako \""okamžitou nápravu\"" chtějí pro každou sestru domácí péče motivační příspěvek 1 000 Kč/měsíc za loňský rok a 2 000 Kč/měsíc za letošní rok. \""Tato motivace se jeví jako dostatečná pro sestry, které hromadně odcházejí do lépe placených oborů,\"" vysvětlila Charita smysl příspěvku pro sestry.

\""Požadujeme okamžitou stabilizaci podle návrhu, který jsme v rámci segmentu domácí zdravotní péče před třemi měsíci předložili ministerstvu zdravotnictví. A také otevření dalšího společného jednání o formě podpory domácí zdravotní péče,“ doplňuje Ludmila Kučerová.

Mlčení ministerstva zjevně zdravotníkům z charit vadí. Také proto chtějí vyvolat debatu o výši a formě podpory domácí zdravotní péče v Česku. Odvolávají se i na své návrhy z doby před třemi měsíci, na které ministerstvo zdravotnictví nereagovalo.


Bez domácí péče budou potřeba tisíce lůžek, varuje Charita

Nejenže se do stávkové pohotovosti připojila Charita ČR, ale podporuje ji i Asociace domácí péče, která sdružuje přes padesát dalších organizací. Samotná Charita je největším nestátním poskytovatelem sociálních a zdravotních služeb. 

Pomáhá rodinám, mužům, ženám i dětem a provozuje 87 středisek domácí zdravotní péče, které v roce 2017 ošetřily 35 732 pacientů. K tomu 54 středisek domácí hospicové péče loni pečovalo o 1 363 nevyléčitelně nemocných. Po celé zemi poskytují organizace Charity 1 340 služeb, které pomáhají celkem 144 750 lidem.

Pokud by tyto služby selhaly, varovná slova zdravotníků o tisících náhle potřebných lůžek v českých nemocnicích odpovídají realitě.


Protest lékařů a sester má stále větší podporu

Protest zdravotníků odstartovali lékaři sdružení v Lékařském odborovém klubu - ti chystají za týden společnou plánovací poradu, kde se rozhodnou, jakou formu a načasování budou protesty mít. Zatím lékaři oznámili, že nehodlají sloužit přesčasy nad rámec zákona. Více v článku: Lékaři budou protestovat, dodrží přesčasy. Položí to nemocnice?

Záhy jejich rozhodnutí podpořila Iniciativa sester: Sestry podporují lékaře: Dodržujme přesčasy, bojkot musí začít zdola! Zdaleka největší rána pro ministerstvo zdravotnictví a vládu ale přišla s oznámením, že se ke stávkové pohotovosti připojují i zdravotnické odbory. 

Ty už rovněž oznámily, že půjdou cestou odmítání přesčasů a své další kroky chtějí koordinovat s Lékařským odborovým klubem: Vláda má problém: Zdravotní odbory vyhlašují stávkovou pohotovost. Teď se tedy k protestu připojují i další zdravotníci z terénu.

Ministerstvo zdravotnictví i vláda zatím odmítají protestům ustoupit. Podle premiéra Andreje Babiše i ministra Adama Vojtěcha jde o nátlak a vydírání: Kdo s koho? Babiš mluví o vydírání, Vojtěch vzkázal, že stávce neustoupí

Přestože oba původně přislíbili plošné zvýšení platů ve zdravotnictví všem, z jejich slibu sešlo a růst platů bude menší a méně rozsáhlý.


David Garkisch

Foto: Pxhere, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama