Hlavička
16/06/2021

Dobrá zpráva: Poprvé po devíti měsících na covid nikdo nezemřel

Podle dosavadních statistik Ministerstva zdravotnictví v pondělí na nákazu covidem-19 nikdo nezemřel. Některá data, a s nimi tedy i případná úmrtí, mohou ještě do statistik dorazit, ale jinak to bude první den bez obětí koronaviru od loňského 2. září. Po většinu této doby to bývaly stovky mrtvých denně.

reklama

reklama

Společně s dalšími čísly to dokládá postupné ubývání síly epidemie. Tedy alespoň prozatím, protože lékaři a odborníci, a dokonce i sám ministr zdravotnictví varují před příliš rychlým rozvolňováním opatření. Vrásky jim všem dělá opakování scénáře z loňského podzimu, kdy se epidemie po zrušení některých zákazů a opatření nečekaně rozbujela. Tentokrát je ovšem problémem i šíření nové, indické mutace a několika dalších variant koronaviru. Velká Británie kvůli tomu v pondělí prodloužila lockdown země o celý měsíc do poloviny července.


Už celkem 30 254 mrtvých na covid

reklama

Nula zůstává k pondělku v kolonce obětí koronaviru i dnes, po středeční aktualizaci. Je tedy velká pravděpodobnost, že to byl po dlouhých měsících opravdu den bez mrtvých na covid-19. Hned následující den, v úterý, ovšem už lékaři a hygienici evidují další dvě úmrtí.

Původně o prvním předělovém dni bez obětí mluvil premiér Andrej Babiš už počátkem června, ale ve statistikách se později objevilo v kolonce úmrtí číslo 2. Celkově je ale bilance koronaviru více než smutná – aktuálně na něj zemřelo už 30 254 lidí.

Z nemoci se dosud vyléčilo 1 630 977 pacientů, 136 jich nadále zůstává s těžkým průběhem nákazy v nemocnicích. V celém Česku bylo dosud vyočkováno 6 778 381 dávek vakcín.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay, CC0reklama

reklama

reklama

reklama