Dobrá zpráva: Poprvé po devíti měsících na covid nikdo nezemřel

Podle dosavadních statistik Ministerstva zdravotnictví v pondělí na nákazu covidem-19 nikdo nezemřel. Některá data, a s nimi tedy i případná úmrtí, mohou ještě do statistik dorazit, ale jinak to bude první den bez obětí koronaviru od loňského 2. září. Po většinu této doby to bývaly stovky mrtvých denně.

Společně s dalšími čísly to dokládá postupné ubývání síly epidemie. Tedy alespoň prozatím, protože lékaři a odborníci, a dokonce i sám ministr zdravotnictví varují před příliš rychlým rozvolňováním opatření. Vrásky jim všem dělá opakování scénáře z loňského podzimu, kdy se epidemie po zrušení některých zákazů a opatření nečekaně rozbujela. Tentokrát je ovšem problémem i šíření nové, indické mutace a několika dalších variant koronaviru. Velká Británie kvůli tomu v pondělí prodloužila lockdown země o celý měsíc do poloviny července.


Už celkem 30 254 mrtvých na covid

Nula zůstává k pondělku v kolonce obětí koronaviru i dnes, po středeční aktualizaci. Je tedy velká pravděpodobnost, že to byl po dlouhých měsících opravdu den bez mrtvých na covid-19. Hned následující den, v úterý, ovšem už lékaři a hygienici evidují další dvě úmrtí.

Původně o prvním předělovém dni bez obětí mluvil premiér Andrej Babiš už počátkem června, ale ve statistikách se později objevilo v kolonce úmrtí číslo 2. Celkově je ale bilance koronaviru více než smutná – aktuálně na něj zemřelo už 30 254 lidí.

Z nemoci se dosud vyléčilo 1 630 977 pacientů, 136 jich nadále zůstává s těžkým průběhem nákazy v nemocnicích. V celém Česku bylo dosud vyočkováno 6 778 381 dávek vakcín.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay, CC0Anketa

Zemřel vám někdo blízký na covid-19?

Celkem hlasovalo 17 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Testy na covid už nebudou zdarma. Restaurace budou hosty kontrolovat

Lékaři: Prezident není schopen výkonu své funkce. Prognóza nejistá

Návštěvy u Zemana pohlídá policie. Bez souhlasu lékaře nepřijde nikdo