Hlavička
01/04/2019

Dva měsíce v posteli, půl milionu plat. Vědci hledají ženy pro kosmický test

Mohlo by to opravdu znít jako neslušný návrh. Vědci hledají ženy, kterým zaplatí skoro půl milionu za dva měsíce v posteli. To vše ale výhradně pro vědu – ženy se budou účastnit výzkumu pro budoucí meziplanetární lety. Ovšem bezpečně na Zemi, v Kolíně nad Rýnem.

reklama

reklama

Přihlásit se mohou už jen výhradně ženy, a to i Češky, které ale musí dobře ovládat němčinu. Výzkum totiž povede německý Institut leteckého lékařství. Ženy musí být zdravé, nekuřačky a být ve věku od 24 do 55 let.

Příliš se toho od nich nečeká. Podrobí se nejrůznějším lékařským testům a měřením, ale především stráví celé dva měsíce výhradně vleže. Navíc dokonce s hlavou mírně pod úrovní nohou, protože jejich postele budou nakloněny o šest stupňů.


reklama

Všechno vleže, hlavou dolů, celé dva měsíce

Naprosto všechno budou muset účastnice experimentu dělat vleže, tedy i sprchování, stravování nebo jakoukoli další činnost. Dva měsíce se tedy vůbec nepostaví na nohy, ani neposadí. Za to bude ale o všechny poměrně královsky postaráno – každý účastník bude mít svůj vlastní, soukromý pokoj a veškerou péči. 

První skupina účastníků – dvanáct mužů a dvanáct žen – už s experimentem začala minulé úterý. Další kolo se chystá od září do prosince ve zmiňovaném institutu v Kolíně nad Rýnem. Kromě toho, že účastníci pomohou vědeckému pokroku, bude je nejspíš těšit i poměrně slušná odměna. Každý si za svoji účast na studii přijde celkem na 16 500 eur, tedy zhruba 420 tisíc korun.


Experiment hledá metody, jak chránit lidi před vlivem beztíže

Cílem experimentu je zkoumání vlivu beztížného stavu na lidské tělo. Proto je nutné, aby účastníci leželi s hlavou mírně dolů. Simuluje to právě působení beztíže. Při něm se astronautům mění, či spíše chátrá tělo. Svaly a kosti řídnou a krev i všechny tělesné tekutiny se přesouvají směrem k hlavě.

Vědci a lékaři doufají, že by mohli přijít na rychlejší a úspěšnější metody, jak lidské tělo v mikrogravitaci chránit, aby lidé nemuseli většinu kosmického letu trávit na posilovačích v tělocvičně. 


Jednou denně do „lidské odstředivky“

Jednou z povinností části vybraných účastníků tak bude každodenní pobyt v jakési „lidské odstředivce s krátkým ramenem“. Ta bude vytvářet umělou gravitaci a usměrňovat proudění tekutin v těle.

„Posádky kosmických letů budou i nadále důležité pro pokusy s mikrogravitací, ale my to astronautům musíme udělat co nejbezpečnější,“ vysvětlil pro CNN smysl studie Hansjörg Dittus, člen představenstva pro kosmický výzkum a technologie v německém leteckém průmyslovém centru. „Studie nabízí výzkumníkům z celé Evropy a USA příležitost spolupracovat a společně získat co nejvíce vědeckých poznatků o lidské fyziologii,“ doplnil Hansjörg Dittus.

Podobnou studii už v roce 2017 dělala americká NASA. Tehdy ale jedenáct dobrovolníků trávilo v posteli „jen“ jeden měsíc. Ženy, které by měly o účast v experimentu zájem a splňují popsané podmínky, se mohou přihlásit ZDE.


David Garkisch

Ilustrační foto: NASA (astronautka Tracy Caldwell Dysonová na ISS)


reklama

reklama

reklama

reklama