Hlavička
Kauzy -
07/11/2022

Dvě skupiny kvality péče ve zdravotnictví? Odbory se bouří. Válek se brání, že zatím nic takového nepřipravuje

Vody českého veřejného zdravotnictví rozvířil minulý týden výrok ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, který na programové stranické konferenci v Praze připustil návrat nadstandardů do zdravotnictví. Proti tomu se hned ohradil Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR, podle kterého je návrh asociální a je bezohledné s ním přijít v nynější ekonomické krizi, kdy se mnoho lidí obává o svoji budoucnost a kdy strmě roste počet lidí, kteří už se propadají do chudoby.

reklama

reklama

Ministr zdravotnictví na tiskové konferenci mimo jiné podotkl, že ve zdravotnictví neexistuje nic, kde by nadstandard nevedl ke zvýšení kvality péče, a zároveň popřel, že by šlo o asociální záležitost. „Pokud v současnosti stát tvrdí, že bezdomovec má stejnou péči jako miliardář, je to absurdní,“ dodal.

Tento týden už ale ministr Válek svůj výrok mírní a řekl, že konkrétní návrh nadstandardů ve zdravotnictví nyní nepřipravuje. Na programové konferenci TOP 09 chtěl údajně jen vyvolat diskusi ve straně.

„V případě mého příspěvku na programové konferenci TOP 09 ohledně nadstandardů ve zdravotnictví šlo pouze o vyvolání stranické diskuse, nikoliv o konkrétní návrh k realizaci. Žádný takový konkrétní návrh v tuto chvíli připravován není,“ uvedl Válek v tiskové zprávě.

reklama

Návrh byl přijat chladněji

Zatímco politici koaliční ODS a STAN se postavili k nápadu zdrženlivě, opoziční hnutí ANO a zdravotnické odbory návrh razantně odmítly. Naopak předsedkyně strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na tiskové konferenci řekla, že jde o dlouhodobou prioritu strany a je potřeba se zaměřit na udržitelnost zdravotnictví, což souvisí s udržitelností rozpočtu. 

Odborový svaz ale ihned připomněl, že tato vláda letos vzala ze zdravotnictví 14 miliard korun, když rozhodla o snížení plateb za státní pojištěnce. Odborům, které s tím zásadně nesouhlasily a varovaly, že to zdravotnictví poškodí, vláda opakovaně tvrdila, že to na zdravotnictví nebude mít žádný dopad, že peněz je ve zdravotních pojišťovnách dost.

Sobotní vyjádření politiků TOP 09 tak podle odborů vedou k vážnému podezření, že současná vládní koalice úmyslně vytvořila ve zdravotnictví krizi, aby ji nyní mohla řešit zredukováním péče hrazené ze zdravotního pojištění a ponecháním kvalitnější péče pouze pro ty, kteří si budou moci platit připojištění.

„Odborový svaz nesouhlasí s dělením občanů na dvě kategorie: na ty, kteří mají peníze a budou mít zabezpečenou kvalitní zdravotní péči, a na ty, kteří zůstanou bez potřebné péče. A zdůrazňuje, že právo na ochranu zdraví je právem ústavním. O dvojí péči ústava nehovoří,“ zdůraznil Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR v tiskové zprávě.

Rozdělení péče na standard a nadstandard už prosadil v novele zákona někdejší ministr zdravotnictví TOP 09 Leoš Heger. Tu pak ale před devíti lety Ústavní soud zrušil. Rozdělení péče tak bylo uvedeno jen ve vyhlášce a norma umožňovala rozdělení péče na „základní“ a „ekonomicky náročnější“. Pojišťovny hradily podle ČTK levnější variantu, rozdíl v nákladech platil pacient.

Autor: Pavlína Zítková

Foto: 

reklama

reklama

reklama

reklama