Hlavička
17/10/2018

Elektřina pro nemocnice mohla být levnější o 100 milionů. Ministr odmítl

Ministerstvo zdravotnictví v únoru odmítlo výhodnou nabídku levného nákupu elektřiny pro nemocnice. Teď se ukázalo, že toto odmítnutí bude stát rozpočty nemocnic nejméně 100 milionů korun navíc. Patrně i z peněz, které měly jít na zvýšení platů zdravotníků.

reklama

reklama

Ministr Adam Vojtěch se ocitl v nezáviděníhodné situaci. Se zdravotníky se před nedávnem rozhádal poté, co odmítl dodržet slib, který jim dal společně s premiérem Andrejem Babišem. Ten se týkal plošného zvýšení platů ve zdravotnictví o deset procent. Záhy z toho ovšem sešlo, přidáno dostanou jen sestry ve směnných provozech. Více v článku Lékaři: Popření slibů o zvýšení platů je plivnutím do tváře zdravotníkům.

Ministr Vojtěch argumentuje tím, že na plošné zvyšování platů nejsou v rozpočtu peníze a že si zdravotníci mají vyšší platy a mzdy dohodnout s nemocnicemi. Psali jsme o tom v článku Vojtěch: Všem platy nezvýšíme, nejsou peníze. Lékaři a sestry trvají na svém.


reklama

Nejsou peníze?

Výrok „nejsou peníze“ ovšem získává trochu hořkou pachuť při zprávách o průšvihu ministerstva s nákupem elektřiny pro nemocnice na příští rok. Nakoupilo ji totiž až v září, a tedy za výrazně vyšší ceny, než se nabízely v předchozích měsících. Napřesrok tak největší české nemocnice zaplatí za elektřinu celkem 440 milionů korun, tedy zhruba o 60 procent více než letos.

Ministerstvo chybu odmítá a hájí se tím, že nákup elektřiny nešlo urychlit, protože nejdřív vybíralo burzovní trh a dohodce pro obchod. Více v článku Nemocnice zaplatí kvůli chybě ministerstva desítky milionů navíc za elektřinu.


Ministerstvo odmítlo nabídku nákupu o 100 milionů levněji

Jenže teď se ukazuje, že Ministerstvo zdravotnictví mohlo nemocnicím nakoupit levnou elektřinu už v únoru. Tehdy ve výběrovém řízení dostalo výhodnou nabídku firmy PXE, ale nevyužilo ji. Zjistily to Hospodářské noviny.

„Pokud by ministerstvo využilo náš harmonogram, mohlo ušetřit minimálně čtvrtinu nákladů, což představuje jen v dodávkách elektrické energie sto milionů korun,“ řekl listu David Kučera z firmy PXE.

Ministerstvo se brání, že firmu PXE nevybralo, protože neměla zkušenosti s nákupy tak velkého objemu energií, jaké potřebuje zdravotnictví. Zvolilo konkurenční komoditní burzu Kladno, kterou využívá řada jiných státních úřadů. Jenže to bylo o půl roku později a o sto milionů dráž.


Nemocnicím nezbývá než za chybu ministra zaplatit

Centrální nákupy elektřiny pro největší české nemocnice a několik desítek ústavů každoročně zařizuje ministerstvo. Mělo by to tak totiž být úspornější. Dohodnutou cenu pak platí nemocnice ze svých rozpočtů. 

Tak tomu bude i s drahou elektřinou příští rok. Nemocnicím ministr vzkázal, že se nedá nic dělat a že na to budou muset najít prostředky: „Budou to muset zvládnout v rámci svých rozpočtů. Příští rok dostanou vyšší úhrady, takže na to budou samozřejmě mít peníze.“

Ovšem právě poslední ministrova věta zapadá do aktuálního sporu o zvýšení platů ve zdravotnictví. Podle protestujících lékařů a odborů hrozí, že peníze, které nemocnice dostanou navíc, rozpustí ve svých provozních nákladech. Výrokem, že nemocnice „příští rok dostanou vyšší úhrady, takže na to budou samozřejmě mít peníze“, obavy zdravotníků ministr jen podpořil. 


David Garkisch

Foto: Maxpixel.net, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama