Hlavička
28/02/2018

Epidemie chřipky už zabila padesát lidí. Je na svém vrcholu

Chřipková epidemie stále nekončí. Počty nově nemocných lidí už sice rostou jen mírně, ale podle odhadů plošná epidemie v Česku potrvá ještě několik týdnů. Zatím na ni zemřelo padesát lidí, dvě stě jich skončilo s těžkým průběhem a komplikacemi v nemocnicích.

reklama

reklama

Chřipka nezná hranice a Česko není odtrženým ostrovem. Stejná situace s chřipkou je i u našich nejbližších sousedů – v Německu, Polsku, Rakousku a na Slovensku. Všude stále trvá plošná epidemie.

Lékaři ale mají dobrou zprávu. „Domníváme se, že v aktuálním týdnu bylo dosaženo maxima nemocnosti. Před sebou máme ještě několikatýdenní konsolidaci epidemické vlny,“ uvedla Martina Havlíčková z Národní referenční laboratoře pro chřipku. Podrobnou zprávu o chřipkové epidemii vydal Státní zdravotní ústav. 


reklama

Nejvíce přibývá nemocných dětí

Chřipková epidemie byla vyhlášena začátkem února (více zde: Chřipka je tady, už zabíjela. Jsme na počátku pravidelné epidemie). Dosud si nemoc vzala podle údajů referenční laboratoře padesát životů; 43 z těchto mrtvých bylo ve věku nad 60 let, sedm dalších spadá do věkové skupiny 25–59 let. V nemocnicích přijali dosud 199 lidí s vážným průběhem chřipky, kteří potřebovali intenzivní péči.

Nemocnost zatím stoupá v osmi krajích, v dalších šesti klesá. Nejvíce nemocných je v Libereckém, Moravskoslezském, Pardubickém, Jihočeském, Plzeňském, Jihomoravském kraji a na Vysočině. Tam všude přesahují počty nemocných dva tisíce lidí na 100 000 obyvatel. Nejvyšší nárůst nových případů chřipky je mezi dětmi od 6 do 14 let.


Očkování trefilo do černého

U většiny nemocných v ambulancích i nemocnicích převažuje chřipkový typ B. Vyskytuje se ale i typ A/H1N1. Proti oběma chrání cílená vakcína určená pro letošní epidemii. Teď už je sice na očkování pozdě, ale je to důkaz, že očkování funguje (více například v článku: Pozor, chřipka opravdu zabíjí! Jedinou ochranou je očkování).

Loni na chřipku zemřelo 114 lidí a více než tři sta skončilo v nemocnicích. V tuto dobu už ale byla chřipková epidemie na ústupu. Letos přišla později. Jak dokládá výše uvedená statistika, největším nebezpečím je chřipka pro starší lidi nebo chronicky nemocné pacienty. Ti proto mají nárok na očkování zdarma.

David Garkisch

Foto: Flickr.com, U.S. Navy, CC 2.0


reklama

reklama

reklama

reklama