Epidemie se opět zhoršila. Vláda projedná možné zpřísnění opatření

Na indexu PES po téměř dvou týdnech vystoupalo rizikové skóre z 57 bodů na 64. Vzrostla i hodnota reprodukčního čísla, což znamená, že epidemická situace se zhoršuje. Dostala se opět do čtvrtého stupně a v pondělí se proto vláda bude zabývat zpřísněním opatření.

Nárůst čísel v indexu PES ještě neznamená automatické změny pravidel. Jak už vláda a ministerstvo zdravotnictví dříve oznámily, mělo by jít o trend. Aby se země posunula ke zmírnění opatření, musí údaje klesat nejméně sedm dní. Pokud se ukazatele zhoršují, může Česko přeskočit na přísnější stupeň už za tři dny.


Nakažených přibývá, roste i reprodukční číslo

Vláda se bude možností opět přitvrdit protiepidemická opatření zabývat v pondělí. Je to přitom jen pár dní, co omezení rozvolnila. Více v článku Přehled opatření: Od čtvrtka otevřou obchody, restaurace i služby

Česko je teď na indexu PES na třetím stupni (viz tabulka), ale ve skutečnosti se s 64 body už znovu pohybuje na úrovni čtvrtého, který má rozmezí od 61 do 75 bodů. O každém posunu na indexu nahoru nebo dolů ovšem vždy musí rozhodnout vláda.
Kromě toho mírně vzrostla i hodnota reprodukčního čísla. To označuje, kolik dalších lidí nakazí jeden člověk infikovaný Covidem-19. "Aktuální hodnota R je rovna 1,02. Navýšení nad jedna je tedy velmi malé, jen dvě setiny. Vydržme a nepolevujme v zodpovědném chování," komentoval to ministr zdravotnictví Jan Blatný.


Obchody, služby a restaurace - mohly by se znovu uzavřít

Česko se podle dnešních vyjádření členů vlády pohybuje na hranici, za níž by opět mohlo přijít omezení obchodů, služeb a také uzavírání restaurací. "Chybí krůček k tomu, abychom se opětovně posunuli do čtyřky, což by znamenalo opětovně zavření provozoven," připustil ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Totéž více méně zopakoval v České televizi i premiér Andrej Babiš. Nevyloučil, že vláda bude muset protiepidemická opatření znovu zpřísnit. Rozhodnou podle něj další dny, kdy se uvidí, jestli šlo o náhodný výkyv nebo trvalejší trend.


Efekt zvolňování možná ještě přijde

Do statistik se přitom čtvrteční rozvolnění opatření kvůli inkubační době nemoci ještě nemohlo promítnout a je možné, že se statistiky o nakažených budou postupně ještě zhoršovat.

"V žádném případě to nemůže být efekt toho uvolnění, toto je jev, který pozorujeme z předchozích zhruba sedmi až deseti dní. Za tak krátkou dobu uvolnění nemohlo vyvolat nějaký dramatický efekt," uvedl v České televizi ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.


Dalším rizikem jsou znovuotevřené školy

V této situaci se ovšem kromě obchodů, služeb a restaurací otevírají od pondělí také školy. Vrátí se do nich i studenti druhých stupňů ZŠ, středních škol a někteří vysokoškoláci. To patrně povede k dalšímu zhoršování situace, jak varovala i Česká lékařská komora, která vyzývá spíše k opačnému postupu. Více v článku Kubek: Přitvrďte v opatřeních. Přibrzďování nestačí, bude stát životy

Školáci navíc často nemají žádné příznaky nemoci, ale přesto ji šíří třeba mezi svými blízkými. "Nedokážu říct, jestli otevření (škol) přispěje pěti procenty nebo třiceti, ale v šíření nákazy u studentů hraje roli, že jsou většinou bezpříznakoví, je to časová bomba," řekl Seznam Zprávám imunolog Václav Hořejší. "Děti od druhého stupně až po vysoké školy často nejeví známky nákazy a mají lehký průběh. Nepoznají to a šíří to dál," doplnil.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0Anketa

Očekáváte, že se epidemická situace opět zhorší?

Celkem hlasovalo 146 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům