Hlavička
05/04/2018

Fandíte rádi? Pozor na výhru \""vašich\"". Způsobuje infarkty, ukázala studie

Vášniví fanoušci sportovních klubů a utkání by měli zpozornět. Nehrozí jim jen zklamání, pokud jejich tým prohraje. Výhra může bolet mnohem víc. Kanadská studie ukázala, že výhry způsobují mezi fanoušky mužského pohlaví vlnu infarktů a srdečních příhod. Víc než prohry.

reklama

reklama

Účastníky studie se nevědomky i nedobrovolně stali fanoušci hokejového klubu Montreal Canadiens. Nikoli náhodou. V Kanadě je hokej nedílnou součástí života a montrealský klub je od roku 1917 držitelem nejvíce vítězství Stanley Cupu v NHL. Navíc je známý i svojí extrémně věrnou základnou fanoušků.

Ideální testovací skupina, řekli si kanadští kardiologové a dotáhli nápad do konce. Srovnali výsledky hokejového klubu se statistikou přijatých pacientů Montrealského srdečního institutu. Získali velmi zajímavé výsledky, které by měly zajímat především typické sportovní fanoušky - muže do 55 let.


reklama

Pozor na srdce, pokud vaši vyhrávají 

Stručně řečeno: těmto mužům hrozí podstatně zvýšené riziko infarktu. A to nikoli při sledování zápasu, ale při nebo po jeho skončení. S tím se pojí ještě jeden pozoruhodný fakt - výhry jsou v tomto případě pro srdce zapálených fanoušků horší než prohry. Nic z výše uvedeného se přitom netýká žen.

Rizika nejsou vůbec malá. Ukázalo se, že po domácím vítězství Montrealu přijal institut pro srdeční příhody ve městě až o 40 procent víc místních mužů do věku 55 let než obvykle.

Méně už překvapí, že mezi pacienty převažovali obézní muži, kuřáci se zálibou v alkoholu a vyšším cholesterolem. \""Poukazuje to na zvýšené rizikové chování a nezdravý životní styl v této podskupině,\"" řekl vedoucí týmu výzkumníků, kardiolog v Montreal Heart Institute, Hung Q. Ly.


Největší riziko hrozí při konci hry

Nejvíc práce s infarkty v Montrealu měli lékaři po domácím vítězství. Zaujalo je ale i to zdánlivě nevinné \""po\"". Proč nepřicházely infarkty při utkání, ale až  po něm? I na to má studie odpověď.

\""Výsledky hry jsou pro diváka pravděpodobně neznámé až do konce. To znamená, že emotivní spouštěče na konci hry nebo po zápase mohou pro zranitelné skupiny obyvatel představovat mnohem větší riziko,\"" uvedli výzkumníci ve studii publikované v odborném časopise Canadian Journal of Cardiology

\""Tuto hypotézu podporuje i to, že významný nárůst počtu hospitalizací se vyskytl až jeden den po skončení hry. Zatímco ve dnech zápasu nebyly pozorovány žádné rozdíly,\"" dodává studie. Zmiňuje i ženy, na kterých se \""infarktový efekt\"" vítězství hokejového týmu příliš neprojevil. Studie nevysvětluje proč, ale zřejmě to bude souviset s jejich zápalem pro hru a svůj klub. Jinak totiž bývají k ischemickým srdečním chorobám při duševním stresu náchylnější než muži, tvrdí studie.

David Garkisch

Foto: pixabay.com, CC 00


reklama

reklama

reklama

reklama