Hlavička
23/05/2020

Hamáček: O Vojtěchovi mám pochybnosti. Premiér ho měl vyměnit

Nebývale ostře a kriticky se vyjádřil o ministru zdravotnictví Vojtěchovi vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. O jeho výkonech při epidemii koronaviru má pochybnosti a dokonce uvedl, že by bylo lepší, kdyby Vojtěcha nahradil epidemiolog profesor Roman Prymula.

reklama

reklama

Je to další rozkol v týmu, který poslední týdny a měsíce vystupoval jako jednotná parta odborníků, mužů a žen na svém místě. Tento obraz se začal nejprve drolit rozkolem mezi ministrem Vojtěchem a jeho náměstkem Prymulou. Více například v článku Prymula dostal od Babiše nabídku. S Vojtěchem se už nesnesou


Hamáček: O Vojtěchovi mám pochybnosti

reklama

Nejnověji si proti ministru Vojtěchovi přisadil i místopředseda vlády Jan Hamáček. V rozhovoru pro Právo zkritizoval Vojtěchův výkon a špatnou spolupráci. Odpověděl tak na otázku, jestli s premiérem nechystá politický obchod - Babiš by odvolal \""svého\"" Vojtěcha (za ANO) a Hamáček by nechal odejít ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD).

Hamáček popřel, že by takový obchod s premiérem připravoval. A zároveň se svou odpovědí opřel do ministra Vojtěcha: \""Žádný takový obchod ne­existuje. Je to nesmysl. Pokud by to tak mělo být, pak by to bylo pro sociální demokracii velmi nevýhodné. Znamenalo by to, že bychom se zbavili špičkové ministryně a odešel by někdo, o jehož výkonech v krizi mám své pochybnosti. Myslím tím ministra Vojtěcha.\""


Vicepremiér kritizoval spolupráci ministerstva zdravotnictví

Podle Hamáčka se Vojtěch neosvědčil při vzájemné spolupráci s Ústředním krizovým štábem, kterému Hamáček předsedal a dalšími institucemi. \""Pokud jde o spolupráci, tak na ministerstvu zdravotnictví vidím velký prostor pro zlepšení. Za tím si stále stojím,\"" prohlásil Hamáček. Stěžoval si na to už dříve a nezlepšilo se to podle něj ani v posledních týdnech. \""Opravdu ne,\"" dodal Hamáček.

Jeho výroky nepřišly tak úplně z čistého nebe - jsou nejspíš reakcí na Babišovo prohlášení z minulého týdne. Ten naopak zaútočil na ministryni Maláčovou, když hodnotil \""charaktery\"" ministrů. \""Zklamala mě paní Maláčová, která se i v rámci této krize se chovala stejně nekolegiálně jako předtím. Tak, jak ji všichni známe,\"" zaútočil premiér Babiš, který ale zároveň vyloučil nějaké brzké změny ve vládě.


Hamáček: Premiér měl vyměnit ministra

Hamáček zašel trochu dál než Babiš. V tomtéž rozhovoru pro Právo dostal vzápětí otázku k přesunu epidemiologa Prymuly z ministerstva do zbrusu nové funkce vládního zmocněnce pro zdravotnictví. \""Sledoval jsem tu debatu kolem ohlášeného odchodu profesora Prymuly a docela jsem byl zvědav, jak to dopadne. A dopadlo to tak, že vlk se nažral a koza zůstala celá,\"" reagoval Hamáček.

Podle něj v tom hrála roli popularita, jakou při epidemii profesor Prymula u veřejnosti získal. \""Pan ministr Vojtěch se zbavil svého viditelného náměstka a pan premiér Babiš neztratil za ANO nejvýraznější tvář celé krize,\"" vysvětluje si Hamáček odchod oblíbeného lékaře z ministerstva.

Sice chápe, že si premiér chce ve svých službách udržet schopné odborníky, ale měl to podle Hamáčka udělat jinak a zbavit se ministra Vojtěcha. \""Proto bych považoval za férovější, kdyby to pan premiér vyřešil výměnou na postu ministra zdravotnictví, ale do toho se mu asi nechtělo. Pan Prymula je skutečně odborník, vždy jsme byli schopni na této úrovni komunikovat. Po pravdě řečeno, část jeho frustrací chápu,\"" řekl Hamáček.


A co bude vlastně dělat Prymula?

Nelíbí se mu ani to, že se pro Prymulu vytváří nový post zmocněnce pro zdravotnictví při úřadu vlády. \""Z mého pohledu už těch zmocněnců z ANO je moc. Pokud se nepletu, je mezi nimi paní Válková, pan Hnilička, teď pan Prymula, takže mám dojem, že hnutí ANO si tady vytváří ještě béčkovou vládu,\"" řekl Hamáček.

\""Budu se ve vládě ptát, co pan Prymula bude v nové funkci dělat. Přijde mi trochu zvláštní mít zmocněnce pro zdravotnictví. To bychom také mohli udělat zmocněnce pro dopravu, pro hospodářství, pro spravedlnost a tak dále. Každý ministr by podle této logiky mohl mít svého zmocněnce. Takže znovu říkám, tuto konstrukci nechápu,\"" netají se nedůvěrou Hamáček.


Vojtěch: Je to politické prohlášení, není to korektní

Na tak ostrá slova musel ministr zdravotnictví Vojtěch reagovat. Promptně tak učinil v České televizi ještě dnes, kdy rozhovor s Hamáčkem vyšel. Kritiku odmítl a označil ji za politické prohlášení.

\""Ministerstvo zdravotnictví bylo to, které bylo nejvíc zatíženo těmi klíčovými úkoly a prostě jsme to zvládli. Já to beru jako nějaké politické prohlášení, samozřejmě mě to může mrzet, protože si myslím, že to není úplně korektní, ale taková je asi politika,“ bránil se v ČT Adam Vojtěch Hamáčkově kritice,\"" bránil se v ČT Adam Vojtěch.


David Garkisch

Foto: Jan Hamáček, Facebookreklama

reklama

reklama

reklama