Hlavička
05/04/2018

HIV zmutoval do nového kmene. Je agresivní, odolný a zabíjí dřív

Vir HIV se vyvinul do nebezpečnější podoby, která by mohla lidstvo znovu vážně ohrozit. Epidemie tohoto nového kmene viru zasáhla Filipíny, kde počet nakažených prudce roste. Mohlo by to zvrátit dosavadní úspěchy v boji s nemocí AIDS. \""Bude hůř,\"" varují vědci.

reklama

reklama

Celosvětově se podařilo epidemii HIV potlačit a ubývá i nových případů nákazy. Z tohoto trendu se ale vymykají Filipíny, kde počet nových případů za šest let vzrostl o 140 procent. Filipíny tak jsou zemí s nejrychleji vyvíjející se nákazou HIV v Asii a Tichomoří. 

Tím ale špatné zprávy nekončí. Virus HIV mutuje a na Filipínách útočí nebezpečnější, agresivnější a vůči lékům odolnější podtyp viru AE. \""Virus HIV má potenciál proměnit se do nového a jiného viru pokaždé, když postihuje buňku. Existuje skoro stovka různých podtypů HIV. Nemůžeme přemýšlet o HIV jako o jediném viru, ale jako o sbírce virů, které se vyvíjejí,\"" varoval v rozhovoru pro Deutsche Welle ředitel Ústavu molekulární biologie a biotechnologie na Filipínské univerzitě v Manile Edsel Salvan.


reklama

Nový podtyp je agresivnější, odolává lékům a dřív zabíjí

Většina infekcí HIV je v západním světě způsobena virovým podtypem B a proto se většina výzkumu soustředí na něj. Globálně ale podtyp B představuje asi jen 12 procent všech případů. 

\""Zjistili jsme, že výbuch epidemie HIV na Filipínách je důsledkem přechodu ze západního podtypu B na agresivnější HIV podtyp AE. Ti, kteří jsou jím infikováni, jsou mladší, jsou nemocnější a jsou více rezistentní na antiretrovirové léky. Vidíme u nich také rychlejší nástup AIDS,\"" uvedl Edsel Salvan.


Nová  mutace, nová epidemie?

Upozorňuje, že je potřeba se více věnovat výzkumu nových mutací viru a také prevenci šíření viru. \""Nová mutace může způsobit novou epidemii. Pravdou je, že jsme jen pár virových mutací od objevu HIV - a nevypadá to, jak to vypadalo. Bude to horší. Pokud nebudeme ostražití, budeme zastiženi hluboce nepřipravení,\"" domnívá se ředitel katedry molekulární biologie a biotechnologie.

Jako řešení epidemie HIV zuřící právě na Filipínách navrhuje mimo jiné plošné testování na HIV, aby se dařilo odhalovat lidi, kteří o své nemoci ještě nevědí. Pro katolické a konzervativní Filipíny navrhuje, aby se kondomy vyňaly z antikoncepce a pohlíželo se na ně spíše jako na \""pomůcku na ochranu sexuálního zdraví\"".

O situaci v Česku si můžete přečíst zde: HIV/AIDS v Česku: Nakažených přibývá, stovky z nich to ani nevědí

David Garkisch

Foto: pixabay.com, CC0 Creative Commons


reklama

reklama

reklama

reklama