Hlavička
02/09/2020

Hlavní hygienička má koronavirus. Vojtěch je v karanténě, Babiš nemusí

Hlavní hygienička Jarmila Rážová má pozitivní test na koronavirus. Setkala se přitom s ministrem Vojtěchem, který musel do karantény, i premiérem Babišem, který ji nařízenou nemá. Na testy šel celý vládní tým pro covid-19, zatím jde o 115 lidí, další se trasují.

reklama

reklama

Tohle by mohl být potenciální problém - hlavní hygienička se už z podstaty své práce setkává s mnoha lidmi a v tomto případě jde navíc o lidi, kteří mají za úkol řídit boj s koronavirem v Česku. Ostatně v případě premiéra Babiše i celou zemi.

V situaci, kdy v Česku rekordně rostou počty nových případů a 1,4 milionu dětí zrovna začalo chodit do školy, zasáhl covid-19 přímo centrální řídící tým. V karanténě už je mimo jiné ministr Adam Vojtěch a také ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.


reklama

Babiš s nemocnou Rážovou jednal dvě hodiny. Do karantény ale nejde

Andrej Babiš do karantény nemusí, přestože se včera s Rážovou setkal a jednal s ní dvě hodiny. Jde o rozhodnutí ředitelky pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové, které dnes oznámil sám Babiš.

Premiér prý seděl v dostatečné vzdálenosti až čtyř metrů od Rážové a údajně měl respirátor. Podle něj se v místnosti větralo a má také vysoké stropy. \""Na základě toho paní Jágrová říká, že nemusíme do karantény jít, nemáme žádné rozhodnutí hygieny, že bychom se měli omezovat,\"" uvedl premiér, který svůj další program nijak nemění.

Toto rozhodnutí vzápětí vyvolalo na sociálních sítích údiv a pochyby, jestli hygienici nenadržují premiérovi nebo dokonce nevyhověli jeho přání. Proto rozhodnutí vysvětlovala pražská hygienička Jágrová ještě dodatečně v Radiožurnálu. Podle ní se riziko nákazy u premiéra blíží nule: \""Ten, kdo s ní nebyl v přímém kontaktu a měl po celou dobu jednání roušku, není epidemiologicky významný kontakt. Ten, kdo vedle ní seděl, kdo s ní komunikoval, nebo neměl roušku, je epidemiologicky významný kontakt.\""


Vojtěch je v karanténě, na ministerstvu roušky

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch naopak putoval do preventivní karantény. \""Ministr zdravotnictví nastoupí do domácí karantény. Na základě výsledků testů pak budou ze strany pražské hygienické stanice podniknuty standardní kroky,\"" oznámila mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Na samotném ministerstvu musí od dnešního rána všichni nosit roušky. Část zaměstnanců navíc bude raději pracovat z domova. Ti, co se setkali s Jarmilou Rážovou, budou vyšetřeni na covid-19 a i jim případně bude nařízena karanténa.


Rážová cítila příznaky chřipky

Hlavní hygienička si nechala test na koronavirus udělat, protože se necítila dobře a měla příznaky chřipky, ačkoliv neměla teplotu. Hygienici hned dopoledne začali zjišťovat všechny, kteří se od neděle s Rážovou setkali.

V karanténě tak skončil také šéf zdravotnických statistik (ÚZIS) Ladislav Dušek. Dopady ale mohly být mnohem horší, protože Rážová se dnes odpoledne měla setkat se všemi krajskými hygieniky. \""Kdyby tak onemocněla zítra, byl by to problém. Pokud ale vím, nikdo z kolegů s ní v kontaktu nebyl,\"" přiznala ředitelka pražské hygieny Jágrová.

Podle posledních zpráv hygienici v souvislosti s tímto případem testují 115 lidí. I ti by v krajním případě mohli znamenat problém, protože jde o lidi z úřadu vlády a především z vládního poradního týmu Covid-19. Mezi nimi jsou zaměstnanci vnitra, armády, policie nebo z integrovaného záchranného systému, kteří by v krajním případě mohli koronavirus rozšířit v důležitých resortech a službách státu.


David Garkisch

Ilustrační foto: Facebook.com, A. Vojtěchreklama

reklama

reklama

reklama