HPV viry napadají nejen ženy, ale i muže. Jak tomu předcházet?

HPV virus je často spojován jen se ženami a zhoubným nádorem děložního čípku. Přitom se nevyhýbá ani mužům. Může způsobit zhoubný nádor konečné části tlustého střeva, výjimkou není ani karcinom hrtanu. Jak tomuto onemocnění předejít?

Virus HPV (human papilloma virus) je jednou z nejčastějších sexuálně přenosných infekcí. Během života se s ní setká až 80 procent žen i mužů. Ani statistiky důsledků nejsou přívětivé.

Každoročně v Česku na zhoubný nádor děložního čípku umírá téměř 300 žen. Na stotisíc žen pak připadá 15 až 20 nově diagnostikovaných pacientek s rakovinou děložního čípku. 

Přitom tato infekce není zdaleka jen záležitostí žen. Lidský papilomavirus napadá i muže.

Napadá obě pohlaví bez rozdílu

Na světě existuje prokázaných více než 100 typů virů HPV a zhruba 40 z nich může infikovat genitálie. Nejčastěji se přenáší právě pohlavním stykem.

Ve většině případů příznaky viru samovolně odezní. Někdy ale mohou přetrvávat a přeroste v mnohem závažnější onemocnění. U žen to mohou být genitální bradavice, anebo rakovinu děložního čípku, která je po rakovině prsu podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny druhým nejčastějším nádorovým onemocněním postihujícím ženy ve věku od 15 do 44 let.

Mužům v případě nákazy může způsobit zhoubný nádor konečné části tlustého střeva (oblast řitního otvoru) nebo penisu, výjimkou není ani karcinom hrtanu, kořene jazyka či krčních mandlí.


Kontroly se stále podceňují

Virům se lze částečně bránit používáním kondomu, ale tato možnost není 100procentně účinná. Virus totiž zasahuje i okolní kůži, kde už prezervativ nechrání.

Rakovinu děložního čípku lze naštěstí odhalit v raném stádiu, a to prostřednictvím screeningu rakoviny děložního čípku. Pokud je onemocnění zachyceno včas, úspěšnost léčby bývá vysoká.

Jenže právě pravidelné kontroly už nejsou u mnoho žen tak pravidelné. Podle gynekologů chodí na prevenci stále jen polovina z nich. A kvůli pandemii covidu velká část žen prohlídky odkládala a jen během této doby jich přišlo podle dat Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) až o 10 procent méně než v předchozích letech.

„V pandemii nemoci covid-19 jsme zaznamenali určitý pokles nákladů na screening děložního hrdla, klesl také počet pacientek, který se aktivně léčil se zhoubným nádorem děložního hrdla.  Zatímco v roce 2019 podstoupilo preventivní vyšetření celkem 305 538 našich pojištěnek, v roce 2020 se jednalo o 283 416 pacientek.“ uvádí ředitelka zdravotnického úseku ZP MV ČR MUDr. Zdeňka Salcman Kučerová, MBA.


Prevence v podobě očkování

Nejlepší prevence, jak zabránit šíření HPV viru je podle lékařů očkování. Běžně se očkují děti ve věku 9 až 14 let. U nás pojišťovny částečně hradí očkování dětem ve 13 letech.

„Aktuálně je očkováno kolem 60 procent dívek a pouze mezi 25 a 30 procent chlapců. Pokud bychom se chtěli rakoviny děložního čípku a také rakoviny penisu, konečníku a hlavy a krku v horizontu 15 až 20 let zbavit, pak bychom potřebovali, aby bylo očkováno více než 70 procent dívek a chlapců.“ uvádí prof. MUDr. Michal Zikán, Ph.D, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Bulovka.

„A nezanedbatelný je jistě i pohled z jiné strany, očkovaný chlapec se nenakazí od neočkované dívky a ani on nemůže nikoho nakazit.“ dodává MUDr. Alena Šebková, předsedkyně OSPDL ČLS JEP a dětská lékařka.


Zájem o očkování roste

Trend posledních dvou let přitom ukazuje, že o vakcínu proti lidskému papilomaviru zájem je.   
„Během pandemie jsme zaznamenali zvýšený zájem o vakcínu proti HPV. Jen za 6 měsíců tohoto roku jsme uhradili stejné množství vakcín z veřejného zdravotního pojištění jako za celý rok 2019. A to jak u dívek, tak u chlapců. Věříme, že zájem o očkování mezi mladými i nadále poroste“ říká tisková mluvčí ZP MV ČR Jana Schillerová.


Zdroj: ZP MV ČR

Česká republika byla v roce 2018 třetí zemí na světě, která zavedla u 13letých dívek a chlapců úhradu vakcinace ze zdravotního pojištění. Změny v očkování nastanou od ledna příštího roku, kdy nabývá platnosti novela zákona o veřejném pojištění. 

„V příštím roce ZP MV ČR uhradí vakcínu dětem i po dovršení 14 let věku, pokud došlo k odložení aplikace jedné nebo více dávek očkovacích látek z důvodu zdravotního stavu pojištěnce,“ dodává mluvčí Jana Schillerová.

Informujte se tedy u své zdravotní pojišťovny, jaké máte možnosti a jak lze očkování proti HPV uhradit. V současnosti existují na trhu 3 vakcíny – Gardasil 9, Gardasil a Cervarix.


Pavlína Zítková

Ilustrační foto: UnSplash

Anketa

Necháváte, nebo nechali byste naočkovat své děti proti viru HPV?

Celkem hlasovalo 9 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat