Hlavička
Zprávy -
03/08/2021

Hygienici nepoví, kdo zanesl nákazu mezi olympioniky. Měli i virus delta

Už se patrně nedokáže zjistit, kdo nakazil české olympioniky cestou do Tokia. Hygienici se dnes odmítli vyjádřit i k jednotlivým osobám a možným přenosům s odvoláním na ochranu osobních údajů. Nepodařilo se ani zajistit biologické vzorky, které by mohly prozradit přesný původ a šíření koronaviru.

reklama

reklama

Už včera hygienici uvedli v tiskové zprávě, že při trasování nakažených lidí z letu do Japonska objevili v Česku tři blízké osoby jednoho z nemocných, které byly na koronavirus pozitivní. Tím ale jejich odhalení končí, protože se nepodařilo zajistit biologický materiál – teprve ty by mohly pomocí tzv. genotypizace určit, kdo koronavirus mezi sportovce rozšířil.

„Protože tyto vzorky nemáme, bude velmi složité zjistit, jestli se lidé nakazili z jednoho zdroje, nebo nikoli. Z těch šesti, kteří se vrátili do Česka, máme už výsledky vyšetření, kde je jedno pozitivní a dvě negativní. Pozitivní výsledek vyšetření bohužel neskýtá mnoho naděje na provedení genotypizace, protože je za lehce za hranicí toho, kdy je možná provést,“ vysvětlila dnes před novináři ředitelka pražských hygieniků Jaromíra Jágrová. Právě její pracoviště bylo pověřeno hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou, aby případ prošetřilo.


reklama

Národní referenční laboratoř vzorky zkusí prozkoumat

Kvůli chybějícím biologickým vzorkům nebude zřejmě možné zjistit ani to, jestli si nemoc nepřineslo do letadla více lidí. Přesto ale za prvního prokázaného původce nákazy označuje lékaře výpravy Vladimíra Voráčka i olympijský výbor. Lékař přitom nebyl záměrně a z vlastního rozhodnutí očkovaný. „Časová souslednost tady je, ale dokud nebudeme mít genotypizaci, nemůžeme to s jistotou říct,“ znovu zopakovala šéfová pražských hygieniků Jágrová. Přesto se o genotypizaci Národní referenční laboratoř pokusí.

Proč nebylo možné „čerstvé“ vzorky u nakažených z letadla zajistit včas a ještě v Japonsku, aby byly vhodné k prozkoumání? Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové, která se tiskové konference také účastnila, to byl právní a diplomatický problém. „My jsme se o to snažili, ale naše jurisdikce končí za hranicemi letadla. Nepodařilo se nám je bohužel získat,“ reagovala na dotaz Svrčinová. Dalším problémem by pak byl zpětný převoz biologického vzorku do Česka. Japonci alespoň poslali do Prahy informaci, že jedno ze zachycených vyšetření potvrdilo přítomnost mutace delta.

Hygienici odmítli sdělit i jméno člověka, kterému pak v Česku zpětně dohledali tři pozitivní osoby z blízkého kontaktu. U jednoho z pozitivně testovaných se přitom podle hygieniků objevily příznaku už v den odletu sportovců a teoreticky tak mohl možného přenašeče alespoň varovat. Zda se tak stalo, hygienici nevědí. 


Covid připravil o olympijské sny šest českých sportovců

V letadle letělo 42 lidí, z toho čtrnáct sportovců. Celkem se covid prokázal u šesti cestujících, pět z nich patřilo mezi sportovce, kteří tak přišli o buď přímo o účast nebo úspěšné umístění na hrách. Olympiádu musely oželet například plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermanová. Trochu větší štěstí měli jejich kolegové beachvolejbalisté David Schweiner a Ondřej Perušič, kteří ale nemohli nastoupit k prvnímu utkání a kvůli kontumační prohře tak vzápětí vypadli ještě ve skupině. Bez šance soutěžit na olympijských hrách byli také stolní tenista Pavel Širuček a cyklista Michal Schlegel.

Nákaza mezi cestujícími byla objevena už po přistání na letišti v Tokiu – nejprve u neočkovaného lékaře výpravy Vlastimila Voráčka. Více jsme o tom psali v článku Nic jsem neporušil, nemusel jsem je nakazit já, hájí se lékař olympioniků


Nemělo být očkování podmínkou účasti v týmu?

Kritika se proto snesla i na Český olympijský výbor, který umožnil cestovat ve zvlášť vypraveném letadle i neočkovaným lidem. Testy ale měli podle včerejší tiskové zprávy hygieniků všichni v letadle. „Všichni olympionici se museli podrobit povinně vyšetřeni PCR testem ve dvou časových frekvencích před odletem: 96 a 24 hodin před odletem - všechna vyšetření negativní. Vyšetření 24 hodin před odletem u všech 42 osob provedeno ve dvou akreditovaných laboratořích (Spadia a GHC). HSHMP tuto skutečnost ověřila, všechny testy byly ihned po vyhodnocení zadány do registračního systému, při odběru se každý klient identifikoval, zda se skutečně jednalo o osobu, která se testu podrobovala,“ zní závěr pražských hygieniků. 

Navíc se ovšem kolem olympijského výboru rozhořel i spor o to, jak cestující vlastně v letadle seděli a zda seznam míst a jmen odevzdaný na letišti souhlasil se skutečností. „Dle dodaného zasedacího pořádku větší část nakažených cestujících seděla v zadní části letadla ob řadu, čímž naplnili pravidlo dané leteckými předpisy,“ uvedli ve svém šetření hygienici.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay, CC0




reklama

reklama


reklama

reklama