Hygienici ulevili severu Moravy, zrušili zákazy v kraji. Kromě jednoho okresu

Podle hygieniků se epidemiologická situace na severu Moravy zlepšuje, a tak v kraji uvolnili některá omezení. Nejpřísnější režim nadále zůstává v okrese Frýdek-Místek, na několika dalších místech pak platí ještě omezení, ale jinak se kraj vrací ke stavu ve zbytku země.

Pro většinu obyvatel Moravskoslezského kraje se od pátečního poledne radikálně změnila protiepidemická pravidla. Stalo se to stejně náhle, jako když hygienici v půlce července pravidla zpřísnili. Tehdy to vedlo k roztržce mezi ministrem zdravotnictví a severomoravskou hygienou – více například v článku Hygienička je dál ve funkci. Omluvila se, půjde na kurz komunikace.


Severní Moravu dělí tři zóny

Tentokrát ovšem hygienici pravidla naopak výrazně zmírnili. Kraj se teď vlastně rozděluje na tři zóny. Nejpřísnější pravidla zatím stále platí na Frýdecko-Místecku, kde se nákaza šíří nejvíc. Znamená to povinné nošení roušek ve veřejné dopravě, vnitřních prostorách nebo stále platná kapacitní omezení pro bazény a koupaliště. 

Další zónou je Ostravsko, Karvinsko, Novojičínsko a Opavsko. Tam už se sice roušky téměř nemusí nosit, ale platí tam stále některá opatření, která jinde v zemi nejsou. Například musí být každý pacient z tohoto regionu před přijetím do nemocnice testován na covid-19. Sociální zařízení a domovy pro seniory tam nesmí přijmout nové klienty bez negativního PCR testu, a ten navíc nesmí být starší než čtyři dny. Ve věznicích musí všichni včetně vězňů, dozorců a návštěv zachovávat odstup nejméně dva metry.

Ve zbytku kraje se pak pravidla vrací k režimu jako jinde v zemi. Problémem zůstává především okres Frýdek-Místek. Hygienici tam stále zaznamenávají lokální ohniska nemoci. Jde například o domovy pro seniory ve Frýdku a Třinci, o sanatorium v Jablunkově a taktéž i o místní galanterii, křesťanský tábor a místní pěvecký a taneční soubor.


Česko se vrátilo k jarním číslům epidemie

Podobně je na tom podle „semaforu“ Ministerstva zdravotnictví ještě Praha. Frýdek-Místek i Praha jsou na mapě označené zeleně, což označuje místa s výskytem nákazy bez komunitního šíření.
„Aktuálně nejvyšší počet osob s covid-19 na 100 tisíc obyvatel je ve Frýdku-Místku (203 na 100 tisíc), Praha má počet nižší (89 na 100 tisíc). Nejvyšší počet nově diagnostikovaných za posledních 7 dní na 100 tisíc obyvatel zaznamenal opět Frýdek-Místek (82,9 na 100 tisíc), Praha méně (24,9 na 100 tisíc),“ uvádí poslední zpráva Ministerstva zdravotnictví.

Celkově se ovšem situace v Česku zhoršuje. Včera přibylo 330 nově potvrzených případů, což je nejvíc od 3. dubna. Je to také třetí nejvyšší nárůst od chvíle, kdy hygienici koronavirus v zemi poprvé zachytili.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixnio.com


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům