Kam na dovolenou? Nově se vyhněte Francii a Dánsku. Pozor na mutace

Cestovatelský semafor, který označuje země podle míry rizika nákazy covidem-19, opět změnil barvy. Ode dneška se například rozšiřuje kategorie červených zemí, tedy míst, kde hrozí vysoké riziko nákazy – vedle Řecka tam teď spadá i Francie či Dánsko. Ministerstvo zdravotnictví také varuje před šířením nových mutací.

I přesto, že celosvětová pandemie stále pokračuje, existují země, kam lze cestovat poměrně bezpečně. Jde o tzv. zelenou kategorii států s nízkým rizikem nákazy. Pokud tedy hledáte nějakou destinaci pro zahraniční dovolenou vybírejte raději z následujících zemí: Albánie, Bulharsko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Černá Hora, Kosovo, Lotyšsko, Litva, Lichtenštejnsko, Maďarsko, Německo, Norsko, Polsko, Rakousko, San Marino, Severní Makedonie, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Švédsko, a Vatikánský městský stát.

Z mimoevropských států nebo jejich částí jsou bezpečné Austrálie, Brunej, Hongkong, Izrael, Japonsko, Jordánsko, Korea, Kanada, Katar, Libanon, Macao, Nový Zéland, Saudská Arábie, Singapur, USA nebo Tchaj-wan.

Mezi oranžovou kategorii se středním rizikem nákazy ministerstvo zdravotnictví řadí Belgii, Estonsko, Island, Itálii, Finsko, Švýcarsko a ostrov Madeira. Pokud přicestujete ze zemí v zelené a oranžové kategorii, platí pro vás povinnost vyplnit příjezdový formulář. Ještě před vstupem do Česka nebo nejpozději do 5 dní od návratu musíte podstoupit antigenní nebo PCR test.


S očkováním je cestování snazší

Podstatně přísnější pravidla pak platí pro návštěvy ostatních zemí. Nově pod červenou kategorii, tedy mezi místa s vysokým rizikem nákazy, ministerstvo zařadilo zmiňovanou Francii a Dánsko. Vedle nich tam patří i oblíbené Řecko, dále Irsko, Malta, Monako, Lucembursko, Kanárské ostrovy a Portugalsko včetně Azorských ostrovů.
Do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená kategorie) spadají ostatní země. Osoby vracející se z červené a tmavě červené kategorie musí ještě před návratem vyplnit příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu. Pro tyto cestovatele platí také povinnost podstoupit po návratu do Česka PCR test, a to nejdříve pátý den a nejpozději čtrnáctý den. Do té doby je nutné zůstat v samoizolaci.

V případě cesty do Česka individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den a nejpozději však 14. den PCR test. Do doby výsledku je opět nutná samoizolace. Detailnější informace je možné najít na stránkách ministerstva zahraničních věcí.

Podmínky testování a samoizolace při návratu se netýkají osob, které mají alespoň dva týdny po plném očkování (v případě dvoudávkového schématu 14 dní po druhé dávce, v případě jednodávkové vakcíny 14 dní po očkování) nebo těch, které v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19. Zůstává jim jen povinnost vyplnit příjezdový formulář.


Černé kategorii se zdaleka vyhněte

Existuje ještě černá kategorie zemí, kde panuje extrémní riziko šíření covidu-19 a zejména jeho nových mutací. Do těchto států ministerstvo zdravotnictví důrazně nedoporučuje cestovat, pokud „to není bezpodmínečně nutné“. 

Konkrétně se jedná o Botswanu, Brazílii, Indii, Jihoafrickou republiku, Kolumbii, Lesotho, Malawi, Mosambik, Namibii, Nepál, Paraguay, Peru, Rusko, Svazijsko/Eswatini, Tanzanii (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Tunisko, Zambii a Zimbabwe. V případě návratu z těchto zemí mají osoby, které mají alespoň 14 dní po plném očkování nebo ty, které v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19, povinnost vyplnit příjezdový formulář, nemusí však podstupovat testování a samoizolaci. Pro ostatní je nutné podstoupit před cestou na území Česka PCR test a následně setrvat 10 dní v samoizolaci zakončené negativním PCR testem.


David Garkisch

Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům