Kam raději nejezdit a kam ano? Nová cestovní pravidla. PŘEHLED ZEMÍ

Dneškem se mění tzv. cestovatelský semafor, tedy pravidla pro cestování Čechů do zahraničí v době pandemie covidu-19. Ode dneška mezi vysoce rizikové země patří Španělsko a do extrémně nebezpečných zemí další oblíbená destinace Čechů – Tunisko. Tam hrozí zvlášť mimořádné riziko šíření mutací koronaviru.

Cestovatelský semafor určuje míru rizika podle dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) . Ministerstvo ho od dneška aktualizovalo – několik zemí přesunulo do mírnějších kategorií, další státy si ovšem pohoršily. Pro Čechy to neznamená, že mají vysloveně zakázáno někam vycestovat. Jde spíše o doporučení, kam nejezdit. Nicméně návrat už může být složitější a platí pro něj striktní pravidla, včetně povinného testování.


Zelená kategorie

Přicestovat zpět do Česka bez omezení je možné z kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy (zelená kategorie). Do této kategorie spadá Albánie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Island, Itálie, Lichtenštejnsko, Litva, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Norsko, Polsko, Rakousko, San Marino, Severní Makedonie, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko, Německo, Srbsko, Vatikánský městský stát a Madeira. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Austrálie, Hongkong, Izrael, Japonsko, Korea, Libanon, Macao, Nový Zéland, Singapur, USA, Thajsko nebo Tchaj-wan.


Oranžová kategorie

Další kategorií jsou země, které se vyznačují středním rizikem nákazy (oranžová kategorie). Před návratem z těchto zemí je nutné vyplnit příjezdový formulář a v případě, že k návratu cestující použijí hromadnou dopravu (zejména letadlo, vlak, autobus), je nutné také absolvovat antigenní nebo PCR test, a to ještě před návratem do ČR.

V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit antigenní nebo RT-PCR test nejpozději pátý den po příjezdu do ČR. Do této kategorie zemí se řadí Andorra, Irsko, Kypr, Lotyšsko, Monako, Nizozemsko, Portugalsko (včetně Azorských ostrovů) a Baleárské ostrovy.


Červená kategorie

Semafor zahrnuje také kategorii zemí s vysokým rizikem nákazy (červená kategorie). Do této kategorie aktuálně spadá Španělsko (včetně Kanárských ostrovů). Osoby vracející se z těchto zemí musí před návratem vyplnit příjezdový formulář. Zároveň mají povinnost podstoupit antigenní nebo PCR test ještě před návratem do ČR, pokud se vrací hromadnou dopravou.
Po vstupu na území ČR se pak musí do 5 dnů podrobit PCR testu. Do doby výsledku PCR testu zůstává daná osoba v samoizolaci. V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit PCR test do 5 dnů po příjezdu do ČR a opět se do doby výsledku podrobit samoizolaci.


Tmavě červená kategorie

Ostatní země spadají do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená kategorie). Lidé vracející se z těchto zemí musí ještě před návratem do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu.

Pro tyto navrátilce platí povinnost podstoupit po návratu do PCR test, a to nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po vstupu na české území. Do té doby je nutné zůstat v samoizolaci. V případě cesty do Česka individuální přepravou, není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den a nejpozději však 14. den PCR test. Do doby výsledku je rovněž nutná samoizolace.

Podmínky při návratu se netýkají lidí, kteří absolvovaly očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly covid-19. Zůstává jim jen povinnost vyplnit příjezdový formulář.


Černá kategorie

Pod černou kategorii spadají země, kde platí „extrémní riziko šíření mutací“ koronaviru. I tuto skupinu ministerstvo zdravotnictví od dnešního dne rozšířilo o Tunisko. Dále jde o Botswanu, Brazílii, Indii, Jihoafrickou republiku, Kolumbii, Lesotho, Malawi, Mosambik, Namibii, Nepál, Paraguay, Peru, Rusko, Svazijsko/Eswatini, Tanzanii (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambii a Zimbabwe.

Ani do zemí v této kategorii nemají Češi vstup přímo zapovězený, ale musí počítat s přísnými pravidly po návratu domů. A i když jim nikdo nebude bránit vycestovat v rámci černé kategorie třeba na dovolenou, ministerstvo zdravotnictví „důrazně nedoporučuje cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření mutací“. Přehledný seznam zemí podle míry rizika nákazy najdete zde.


David Garkisch

Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČRAnketa

Budete letos trávit dovolenou v zahraničí?

Celkem hlasovalo 137 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Testy na covid už nebudou zdarma. Restaurace budou hosty kontrolovat

Lékaři: Prezident není schopen výkonu své funkce. Prognóza nejistá

Návštěvy u Zemana pohlídá policie. Bez souhlasu lékaře nepřijde nikdo