Končí ochranná opatření. Roušku jen do nemocnic, metra a na Ostravsko

S prvním prázdninovým dnem se budou moci Češi zhluboka nadechnout - a to doslova. Ruší se většina ochranných opatření proti koronaviru. Smůlu má jen Moravskoslezský kraj, kde se naopak opatření zpřísňují. Roušky zůstávají už jen v nemocnicích a sociálních zařízeních.

Menší omezení se týkají také Pražanů. Protože i hlavní město patří k místům s největším výskytem koronaviru, ponechali epidemiologové v Praze povinnost nosit roušku v metru a při větších akcích nad 100 lidí.


Restaurace bez omezení, poukazy na lázně

Česko přistupuje prakticky k ukončení ochranných opatření. Plošně už bude platit jen jediná povinnost - nasadit si roušku a dodržovat hygienická pravidla při návštěvě zdravotnického nebo sociálního zařízení. V tomto případě ministr zdravotnictví souzněl s žádostí prezidenta České lékařské komory Milana Kubka, který se na něj obrátil. Více v článku Výzva ministrovi: Nechte dál povinné roušky a dezinfekci v nemocnicích

Jinak ovšem lidé roušky mohou odložit už všude. Končí také omezení, podle kterého musely mít hospody a noční podniky zavřeno mezi 23 a 6 hodinou ráno. Mohou se už konat velké hromadné akce a například v kinech a divadlech se už smí konzumovat nápoje a občerstvení přímo v hledišti.

Od 1. července až do konce roku také budou moci lidé čerpat státní poukazy na pobyt v lázních v Česku. Získají tak slevu 4 000 korun, pokud v lázních zůstanou nejméně šest dní a nocí a zaplatí si alespoň pět lázeňských procedur.


Na severu Moravy spíše přituhuje 

Výjimkou z rozvolňování je Moravskoslezský kraj. Tam si lidé naopak budou muset zvyknout dokonce ještě na přísnější režim než doposud. Některá opatření, od kterých už Česko ustoupilo v minulých týdnech, se znovu vrací.

Především na Karvinsku a Frýdecko-Místecku počet potvrzených případů raketově roste. Hygienici tam přistoupili k plošnému testování zejména mezi horníky. Více o tom například v článku Nových případů nákazy skokově přibylo. Druhá vlna to ale prý není

"Na rozdíl od zbytku republiky budeme v okrese Karviná, Frýdek-Místek a dalších okolních obcích této části Moravskoslezského kraje opatření zpřísňovat. Pokud nechceme, aby se nové případy rozšířily i do dalších regionů, musíme být nyní razantnější. Určitě zde budeme také pokračovat v masivním testování," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Poslední skokové nárůsty pozitivních případů se opět týkají tohoto lokálního ohniska. Jsou dány zejména masivním testováním kontaktů horníků a bohužel také neukázněností občanů. Není výjimečné, že lidé s příznaky navštěvují oslavy a jiné hromadné akce. Následně hygienici řeší stovky kontaktů. Chtěl bych v tomto směru veřejnost požádat o větší zodpovědnost," dodal Vojtěch.


Vybrané obce budou mít ještě tvrdší režim

V celém Moravskoslezském kraji bude nadále platit povinnost nosit roušky na hromadných akcích nad 100 osob a u osob vykonávající epidemiologicky závažné činnosti v bližším kontaktu než 1,5 metru od klienta s výjimkou stravovacích služeb.

Nejpřísnější opatření se týkají vybraných obcích Karvinska a Frýdecko-Místecka. Tam platí povinná pokrývka úst a nosu ve všech vnitřních prostorách staveb mimo bydliště a ve veřejné dopravě. Jde o Karvinou, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Bohumín, Havířov, Orlovou, Český Těšín, Třinec a všechny obce, pro které vykonávají rozšířenou působnost.

V těchto místech platí zákaz návštěv nemocnic a domovů pro seniory, noční uzavírání restaurací, nošení roušek ve vnitřních prostorách a v dopravě, izolování zaměstnanců z různých směn na pracovištích nebo zákaz hromadných akcí nad 100 lidí.


Jak a kam cestovat?

Od července se rovněž mění některá pravidla a doporučení pro cestování. Jak jsou na tom evropské země, se dozvíte v článku Semafor: Vysoké riziko nákazy v Evropě zůstává už jen ve Švédsku. Aktuální situaci ve světě popisuje text Kam na dovolenou? Seznam bezpečných míst se rozšířil o osm zemí mimo EU


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


Anketa

Myslíte si, že letos přijde další vlna/y nákazy koronavirem?

Celkem hlasovalo 71 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Best in covid? Česko má nejvíc úmrtí na počet obyvatel na světě

Obří očkovací centrum začne fungovat o měsíc později. Nejsou vakcíny

Babiš odvolal ministra Blatného. Podle prezidenta Zemana škodil Česku