Hlavička
29/06/2020

Končí ochranná opatření. Roušku jen do nemocnic, metra a na Ostravsko

S prvním prázdninovým dnem se budou moci Češi zhluboka nadechnout - a to doslova. Ruší se většina ochranných opatření proti koronaviru. Smůlu má jen Moravskoslezský kraj, kde se naopak opatření zpřísňují. Roušky zůstávají už jen v nemocnicích a sociálních zařízeních.

reklama

reklama

Menší omezení se týkají také Pražanů. Protože i hlavní město patří k místům s největším výskytem koronaviru, ponechali epidemiologové v Praze povinnost nosit roušku v metru a při větších akcích nad 100 lidí.


Restaurace bez omezení, poukazy na lázně

reklama

Česko přistupuje prakticky k ukončení ochranných opatření. Plošně už bude platit jen jediná povinnost - nasadit si roušku a dodržovat hygienická pravidla při návštěvě zdravotnického nebo sociálního zařízení. V tomto případě ministr zdravotnictví souzněl s žádostí prezidenta České lékařské komory Milana Kubka, který se na něj obrátil. Více v článku Výzva ministrovi: Nechte dál povinné roušky a dezinfekci v nemocnicích

Jinak ovšem lidé roušky mohou odložit už všude. Končí také omezení, podle kterého musely mít hospody a noční podniky zavřeno mezi 23 a 6 hodinou ráno. Mohou se už konat velké hromadné akce a například v kinech a divadlech se už smí konzumovat nápoje a občerstvení přímo v hledišti.

Od 1. července až do konce roku také budou moci lidé čerpat státní poukazy na pobyt v lázních v Česku. Získají tak slevu 4 000 korun, pokud v lázních zůstanou nejméně šest dní a nocí a zaplatí si alespoň pět lázeňských procedur.


Na severu Moravy spíše přituhuje 

Výjimkou z rozvolňování je Moravskoslezský kraj. Tam si lidé naopak budou muset zvyknout dokonce ještě na přísnější režim než doposud. Některá opatření, od kterých už Česko ustoupilo v minulých týdnech, se znovu vrací.

Především na Karvinsku a Frýdecko-Místecku počet potvrzených případů raketově roste. Hygienici tam přistoupili k plošnému testování zejména mezi horníky. Více o tom například v článku Nových případů nákazy skokově přibylo. Druhá vlna to ale prý není

\""Na rozdíl od zbytku republiky budeme v okrese Karviná, Frýdek-Místek a dalších okolních obcích této části Moravskoslezského kraje opatření zpřísňovat. Pokud nechceme, aby se nové případy rozšířily i do dalších regionů, musíme být nyní razantnější. Určitě zde budeme také pokračovat v masivním testování,\"" uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

\""Poslední skokové nárůsty pozitivních případů se opět týkají tohoto lokálního ohniska. Jsou dány zejména masivním testováním kontaktů horníků a bohužel také neukázněností občanů. Není výjimečné, že lidé s příznaky navštěvují oslavy a jiné hromadné akce. Následně hygienici řeší stovky kontaktů. Chtěl bych v tomto směru veřejnost požádat o větší zodpovědnost,\"" dodal Vojtěch.


Vybrané obce budou mít ještě tvrdší režim

V celém Moravskoslezském kraji bude nadále platit povinnost nosit roušky na hromadných akcích nad 100 osob a u osob vykonávající epidemiologicky závažné činnosti v bližším kontaktu než 1,5 metru od klienta s výjimkou stravovacích služeb.

Nejpřísnější opatření se týkají vybraných obcích Karvinska a Frýdecko-Místecka. Tam platí povinná pokrývka úst a nosu ve všech vnitřních prostorách staveb mimo bydliště a ve veřejné dopravě. Jde o Karvinou, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Bohumín, Havířov, Orlovou, Český Těšín, Třinec a všechny obce, pro které vykonávají rozšířenou působnost.

V těchto místech platí zákaz návštěv nemocnic a domovů pro seniory, noční uzavírání restaurací, nošení roušek ve vnitřních prostorách a v dopravě, izolování zaměstnanců z různých směn na pracovištích nebo zákaz hromadných akcí nad 100 lidí.


Jak a kam cestovat?

Od července se rovněž mění některá pravidla a doporučení pro cestování. Jak jsou na tom evropské země, se dozvíte v článku Semafor: Vysoké riziko nákazy v Evropě zůstává už jen ve Švédsku. Aktuální situaci ve světě popisuje text Kam na dovolenou? Seznam bezpečných míst se rozšířil o osm zemí mimo EU


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama