Hlavička
05/05/2022

Končí stav pandemické pohotovosti a s ním i povinnost nosit respirátor

Stav pandemické pohotovosti v Česku skončil. Návrh ministra zdravotnictví schválila vláda a včera ho posvětila i Sněmovna. Končí tak i všechna plošná protikoronavirová opatření včetně povinnosti nosit respirátor ve zdravotnických a sociálních zařízeních.

reklama

reklama

Podle právního názoru České lékařské komory (ČLK) ale poskytovatel ústavní i ambulantní zdravotní péče je oprávněn, uzná-li to za potřebné, stanovit ve vnitřním řádu nebo v jeho dodatku povinnost pacientů při vstupu do prostor zdravotnického zařízení použít respirátor nebo roušku. 

“O této povinnosti je třeba informovat pacienty dobře viditelným nápisem v čekárně nebo na jiném vhodném místě.  Poskytovatel ústavní i ambulantní zdravotní péče, který tuto povinnost stanoví, je oprávněn vyžadovat její dodržování s odkazem na povinnost pacientů řídit se vnitřním řádem poskytovatele zdravotních služeb (§ 41 odstavec 1 písmeno b) zákona č. 372/2011 Sb. v platném znění). Toto oprávnění má poskytovatel bez ohledu na to, zda je nošení těchto prostředků stanoveno celostátně mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví či nikoli,” říká ředitel právní kanceláře ČLK JUDr. Jan Mach.

Situace se zlepšuje, končí i PCR testy zdarma

Ministerstvo odůvodnilo konec pandemické pohotovosti tím, že dlouhodobě klesá počet nově diagnostikovaných případů nákazy a úbytek hospitalizací, a to ve všech věkových skupinách. Současný vývoj tak představuje pozitivní trend a postupné snižování míry rizika pro veřejné zdraví, zejména pak v kombinaci s mírou proočkovanosti populace.

reklama

„Při nástupu do čela Ministerstva zdravotnictví jsem slíbil, že opatření budeme dělat a udržovat jen tehdy, kdy budou mít smysl. Aktuální čísla nakažených a hospitalizovaných s covidem vypadají stále příznivěji. Není tak nutné nadále setrvávat ve stavu pohotovosti, když je epidemiologická situace stabilizovaná,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Ministerstvo zdravotnictví nadále monitoruje aktuální situaci, konzultuje ji se zahraničními kolegy a je připraveno adekvátně reagovat na další vývoj situace. V případě, že se situace opět zhorší, vláda v návrhu uvedla, že stav pandemické pohotovosti obnoví.

Kromě odhození respirátorů, které byly s přestávkami povinné od 19. března 2020, už také není možné se nechat jednou za měsíc zdarma preventivně otestovat na covid-19. Zdravotní pojišťovny budou moci hradit testy jen na základě žádanky od lékaře.

Ve středu přibylo v Česku 1211 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Oproti minulé středě je to pokles zhruba o čtvrtinu. Počet podezření na opakovanou nákazu se v mezitýdenním srovnání snížil z 308 na 213. V nemocnicích je nyní hospitalizovaných 533 lidí s covidem-19, z toho 24 jich je ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
 

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama