Koronavirus je blízko, dorazil do Rakouska. Úřady: Panika není na místě

Česko dosud nezaznamenalo jediný případ nákazy koronavirem Covid-19, ale bude to zřejmě jen otázkou času. Virus prokazatelně dorazil nejblíže k českým hranicím, do nedalekého Korneuburgu u Vídně. Z Itálie, kde vypukla epidemie, se navíc vrací čeští turisté domů.

Nový koronavirus se přiblížil Česku dosud nejvíc, na sedmdesát kilometrů. Dva případy nákazy kousek od Vídně a tedy i od českých hranic nahlásila spolková země Dolní Rakousy. Jde o manželský pár, u kterého testy potvrdily nákazu v noci na sobotu. Celkem Rakousko eviduje už devět nakažených lidí. 


Nákaza obkličuje Česko

Nákaza je ovšem hlášená už z dvanácti evropských zemí. A to i od dalšího souseda, Německa. Tamní ministr zdravotnictví dokonce prohlásil, že země je na prahu epidemie. Kromě toho další nakažené pacienty oznamují například Francie, Řecko, Rumunsko, Řecko, Norsko či Rumunsko.

Mezi nejvíce zasažené státy patří Itálie, která je po Číně, Japonsku a Jižní Koreji čtvrtou zemí s největším počtem hlášených pacientů. Aktuálně tam na Covid-19 zemřelo 29 lidí a nakažených je téměř dvanáct stovek. (Více zde: Uzavřít a izolovat město? I v Česku to může přijít. Hlídala by armáda a policie)


Všichni podezřelí Češi byli dosud negativní

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v České televizi uvedl, že k sobotnímu večeru bylo otestováno 193 lidí a všichni s negativním výsledkem. Ministerstvo ovšem vzhledem k aktuální epidemiologické situaci vydalo doporučení cestovatelům z italských regionů Emilia-Romagna, Lombardie, Piedmont a Veneto, aby další dva týdny sledovali svůj zdravotní stav a zejména případné respirační obtíže.

Kromě toho po svém zasedání vyzvala Bezpečnostní rada státu a premiér Andrej Babiš, aby lidé zvážili, zda vůbec jezdit do ciziny. Vláda kromě toho posiluje státní hmotné rezervy zdravotnického materiálu. 


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com


Anketa

Obáváte se nového koronaviru?

Celkem hlasovalo 455 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům