Koronavirus přesáhl další metu: 11 tisíc nakažených za jediný den

Počet nových zachycených případů nákazy covid dosáhl dalšího varujícího rekordu. Dosud poprvé se denní nárůst vyšplhal přes deset tisíc případů a dosáhl rovnou čísla 11 105 pozitivních testů. Podle předpokladů bude toto číslo patrně ještě dva týdny stoupat.

Aktivních případů s probíhající nemocí covid-19 je v tuto chvíli v Česku 92 736. Dosud od počátku epidemie v březnu nemoc překonalo 66 tisíc lidí, ale 1 283 dalších jí už podlehlo. Celkem se tak zatím nakazilo přes 160 tisíc lidí.
Nákaza nepolevuje ani v Praze, která je rizikovým místem už nejméně dva měsíce. V pátek se hlavní město dostalo na svůj druhý nejvyšší rekord v denním nárůstu případů, když hygienici potvrdili 1 342 nově nakažených. Dosud se v Praze nakazilo přes 29 tisíc lidí, z nichž 236 zemřelo. V pátek lékaři v metropoli potvrdili tři nová úmrtí.


Prymula: Počty nemocných budou narůstat ještě dva týdny

Česko sice mimořádně přitvrdilo protiepidemická opatření, de facto uzavřelo restaurace, zastavilo provoz všech škol a zakázalo lidem, aby shlukovali ve více než šestičlenných skupinkách (více v článku Další zpřísnění. Hloučky jen do 6 lidí, zavřené hospody i zbytek škol), ale ministr zdravotnictví Prymula upozornil, že efekt se projeví zhruba až za dva týdny. Do té doby očekává ministr zdravotnictví Roman Prymula podle svého včerejšího vyjádření každodenní přibývání případů.

Armáda proto už začala v pražských Letňanech  stavět polní nemocnici, která bude fungovat jako záložní, pokud by se kapacity běžných nemocnic vyčerpaly. Polní nemocnice bude plně k dispozici 25. října a bude určena pro pacienty s mírnějším průběhem nemoci, kteří ale přesto potřebují nemocniční péči.


Rekordy hlásí i Německo, Polsko, Rakousko nebo Maďarsko

Neradostná čísla ovšem přicházejí i ze zahraničí od našich nejbližších sousedů. Dosud nejvyšší počty nových případů od počátku epidemie shodně hlásí Německo (ve čtvrtek 7 334), Polsko (9 622), Rakousko (2 317) i Maďarsko (1 791). Ovšem také třeba Ukrajina (6 410).

Epidemie koronaviru sílí i ve Spojených státech. Za měsíc se o více než polovinu zvýšil počet denně odhalených nakažených a v průměru dosahuje 53 tisíc každý den. Navíc epidemie nabývá v USA na razanci i tam, kde byla dosud situace klidnější a narůstá už ve všech státech. Celkem se ve Spojených státech nakazilo už více než 8 milionů lidí.

Podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj nákazy celosvětově sleduje, se na planetě dosud prokazatelně nakazilo více než 39 milionů lidí a přes 1,1 milionu jich zemřelo. 


David Garkisch


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům