Hlavička
01/11/2020

Kubek: Covid není chřipka, stává se nejčastější příčinou úmrtí. Je to vážné

Koronavirus se v Česku vyšplhal na přední příčky v příčině úmrtí. I mladí a zdraví lidé by se měli mít před covidem-19 na pozoru, protože není jisté, jestli jim nemoc trvale nepoškodí zdraví, řekl šéf České lékařské komory v rozhovoru pro zpravodajský portál Náš region.

reklama

reklama

„Na všechny druhy rakoviny dohromady dlouhodobě umírá přibližně 75 osob každý den, na nemoci srdce, mozkové mrtvice a podobně pak dohromady 140 osob. V posledních dnech na koronavirus umírá kolem 150 lidí. Situace je opravdu velmi vážná,“ uvedl prezident lékařské komory Milan Kubek.


Bez příznaků, ale s poškozeným srdcem nebo plícemi

reklama

Nediví se nedůvěře lidí v rozporuplná a chaotická opatření a politická rozhodnutí, ale veřejnost by podle něj měla důvěřovat především lékařům. „Protože tady jde skutečně o život. Covid-19 opravdu není žádná chřipka,“ uvedl Milan Kubek v rozhovoru pro Náš region.

Situace je podle něj vážná a smrt nebo dlouhodobé zdravotní komplikace nehrozí jen starším lidem a ohroženým skupinám. Týkají se podle Kubka i mladších a zdravých lidí, kteří zdánlivě nemusí mít kvůli nákaze koronavirem takové obavy. 

„Podle statistik je covid dvacetkrát až třicetkrát závažnější než ty nejtěžší formy chřipky, co se týká počtu zemřelých. Platí, že nejohroženější je skupina seniorů, ale obdobně jsou ohroženi lidé s přidruženými chorobami. Tady už se bavíme i o padesátnících, kteří jsou obézní, mají vysoký tlak nebo cukrovku. Těch je obrovské množství. Co je ještě důležitější, mladí lidé, kteří tuto chorobu prodělají bez závažnějších příznaků, i u nich se dokumentují změny na srdci a na plicích. Lékaři ještě nevědí, jestli jsou to trvalé změny. Může se stát, že ten, kdo ve dvaceti letech prodělá koronavirovou infekci, si ponese následky celý život. Celý život bude mít poškozené srdce nebo plíce,“ prohlásil prezident lékařské komory Kubek.


Lidé musí zůstat zdraví, tím pomohou zdravotníkům nejvíc

Poděkoval zároveň všem dobrovolníkům, medikům a studentům zdravotních škol, kteří v krizové době a situaci pomáhají. Nakažených už je zhruba 16 500 zdravotníků, z toho kolem tří tisíc lékařů a skoro osm tisíc zdravotních sester. Nedostatek personálu je podle něj mnohem větší nebezpečí než případný nedostatek lůžek.

Pomoci podle Kubka může každý tím, že se bude dostatečně chránit, dodržovat protiepidemická opatření a hygienická pravidla. „Lidé na sebe musí dávat pozor, musí zůstat zdraví. Tím nám pomohou,“ uvedl v rozhovoru Kubek.


Bojíme se situace, kdy budou třeba tři pacienti na lůžko

Podle šéfa lékařské komory je už znát omezení veškerých plánovaných operací. Zdravotnictví si tak vytvořilo rezervy pro zvládání pacientů s covidem-19. Platí za to například pacienti, kteří nemohou chodit, mají bolesti a čekají třeba na výměnu kyčelního kloubu. „Mně je těch lidí strašně líto. Za cenu jejich utrpení jsme museli vytvořit určitou kapacitu pro lidi s covidem,\"" vysvětlil Milan Kubek.

I tak ale existuje spousta pacientů, kteří akutní pomoc lékařů potřebují bez ohledu na koronavirus. „Dostanou infarkt, mozkovou mrtvici, mají třeba autonehodu a o ty se zdravotníci musí také postarat. To úplně nejstrašnější, čeho se my lékaři bojíme, je situace, kdy bychom měli jedno volné lůžko a tři těžce nemocné a museli bychom rozhodnout, kterého budeme léčit a které dva ponecháme svému osudu,“ popsal ty nejhorší možné vyhlídky prezident lékařské komory.


David Garkischreklama

reklama

reklama

reklama