Kvůli úplatkům policie obvinila už devět lidí. Dva soud poslal do vazby

Velký zásah Národní centrály proti organizovanému zločinu v pražských nemocnicích vyústil v obvinění devíti lidí. Podle policie manipulovali se zakázkami na stravovací služby za desítky milionů korun. Dva z obviněných navíc soud poslal do vazby, aby nemohli ovlivňovat svědky.

Ve vazbě zůstává podnikatel Tomáš Horáček, podle policistů zřejmě ústřední postava manipulací se zakázkami. A také bývalá ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská. Soud na oba uvalil vazbu kvůli obavě, aby neovlivňovali svědky, u podnikatele Horáčka je podle soudce navíc riziko, že by mohl pokračovat v trestné činnosti.

Jeden z advokátů obviněného podnikatele Jiří Teryngel řekl České televizi, že spojitost s úplatky jeho klient odmítá. „Pokud jde o čtvrteční obvinění, tak k tomu nevypovídal. K tomu dnešnímu (sobota, pozn.), které se týká zakázky na úklid na Bulovce, učinil krátké prohlášení s tím, že od nikoho žádný úplatek nedostal, ani mu žádný úplatek neslíbil,“ prohlásil advokát Teryngel.


Velký zásah na desítkách míst zároveň

Národní centrála proti organizovanému zločinu ve čtvrtek zasahovala na několika místech v Praze, Brně a ve středních Čechách. Mimo jiné v nemocnicích Na Bulovce a Na Františku. Zasahovali i v téměř čtyřech desítkách domovů pro seniory a dalších zařízeních.

Kriminalisté při zásahu zadrželi a stíhají kromě jiného i ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka. Ten ve funkci nahradil právě Vrbovskou, kterou ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v lednu odvolal pro „závažná zjištění“. Po výslechu a sdělení obvinění policisté ředitele Nováka propustili.


Z pěti obviněných je devět

Zatímco ve čtvrtek zahájili trestní stíhání pěti lidí a jedné firmy, teď  stíhání rozšířili na další čtyři lidi. Policisté se zajímají o široké spektrum zakázek, od stravování v nemocnicích a sociálních zařízeních přes dodávky hygienických potřeb až po ostrahu objektů i nákupy automobilů.

Firma, proti které obvinění míří, je Compass Group Czech Republic, dříve Eurest. Z této společnosti je i další obviněný, bývalý obchodní ředitel Eurestu Antonín Tvrdoň.

David Garkisch

Foto: Pxhere.com, CC0 Public Domain


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat