Hlavička
20/02/2018

Laciný byt stál místo šéfku Státního zdravotního ústavu. Raději rezignovala

Ředitelka Státního zdravotního ústavu Jitka Sosnovcová dnes složila svoji funkci. Rezignovala kvůli kontrole Nejvyššího kontrolního úřadu v jejím ústavu. Ukázaly se nesrovnalosti za desítky milionů a také to, že si šéfka ústavu pronajímá služební byt v Praze skoro zadarmo. Ministr její rezignaci přijal.

reklama

reklama

Ani ředitelka Sosnovcová neskrývá, že její rezignace souvisí s kontrolou Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ta konstatovala, že se v ústavu podezřele utrácely peníze za nákupy zdravotnického materiálu a přístrojů nebo rozdělovaly zakázky tak, aby nemusely do veřejné soutěže.

Ředitelka chce podle Ministerstva zdravotnictví „poskytnout maximální prostor pro důkladné prošetření závažných skutečností uvedených ve zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu a předejít negativnímu mediálnímu tlaku, kterému by v souvislosti s jejím dalším setrváním ve funkci mohl být vystaven Státní zdravotní ústav i Ministerstvo zdravotnictví“. Tak její rezignaci novinářům tlumočila mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.


reklama

Bydlení skoro zadarmo

Kontrola NKÚ odhalila další pozoruhodnou věc – extrémně nízké nájmy, za které svým zaměstnancům pronajímal Státní zdravotní ústav služební byty. Ten největší, a přitom nejlevnější si několik let pronajímala sama ředitelka Sosnovcová.

Za byt 53 m2 platila měsíčně 960 korun. Do této částky se vešly i všechny poplatky za elektřinu, vodné, stočné, vytápění, odvoz odpadu i poplatky za osvětlení společných prostor v domě a jejich úklid.


NKÚ už sepisuje trestní oznámení

Je otázkou, nakolik byla rezignace ředitelky Státního zdravotního ústavu dobrovolná. Výsledky kontroly totiž vzápětí Ministerstvo zdravotnictví označilo za alarmující a plánuje rozsáhlou hloubkovou kontrolu ústavu. Nejvyšší kontrolní úřad navíc kvůli svým zjištěním připravuje trestní oznámení. Více v článku Byt v Praze za 960 Kč měsíčně? Pronajímala si ho šéfová zdravotního ústavu.

Na funkci ředitele SZÚ bude v nejbližší době vypsáno výběrové řízení. Dočasným řízením ústavu je pověřena vedoucí Centra zdraví a životních podmínek Helena Kazmarová. 

Státní zdravotní ústav spadá pod Ministerstvo zdravotnictví. Připravuje podklady pro národní zdravotní politiku, ochranu veřejného zdraví, sleduje trendy infekčních a jiných nemocí, nemocí z povolání i šíření drogových závislostí. 

David Garkisch

Ilustrační foto: PxHere, CC0 Public Domain


reklama

reklama

reklama

reklama