Hlavička
04/04/2023

Lék na diabetes Ozempic bude po dobu dvou týdnů v ČR nedostupný. Lze ho nahradit, ale omezí se jeho předepisování na obezitu

Injekční lék na diabetes druhého typu Ozempic v síle jednoho miligramu od společnosti Novo Nordisk nebude nyní dostupný v České republice po dobu dvou týdnů (do týdne od 17. dubna 2023). Za problémy s dodávkami stojí dle farmaceutické firmy vyšší než očekávaná poptávka. Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka ho lze nahradit jinými léky se stejným účinkem, omezí se však jeho předepisování na obezitu. Uvedl to na včerejší tiskové konferenci.

reklama

reklama

Ministerstvo zdravotnictví za účelem vytváření podmínek pro zajištění dostupnosti léčiv uloží Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv upravit v systému eRecept možnost předepisování tohoto léčivého přípravku tak, aby mohl být předepisován pouze specializovaným lékařem primárně pacientům s diabetem 2. typu, pro které je hrazen. 

Po dobu omezených dodávek tak předpis na léčivý přípravek Ozempic dostanou pouze pacienti, kteří tuto léčbu nezbytně potřebují. Kvůli možným výpadkům by také lékaři měli zvážit předepisování novým pacientům.

Společnost Novo Nordisk již v pátek informovala lékaře o ohrožení dostupnosti léčivého přípravu Ozempic a požádala je, aby v případě nutnosti převedli pacienty užívající tento léčivý přípravek na jinou léčbu a novým pacientům toto léčivo nyní nepředepisovali. Ministerstvo zdravotnictví začalo obratem pracovat na minimalizaci dopadů této situace na české pacienty.

reklama

„Ministerstvo zdravotnictví bylo Státním ústavem pro kontrolu léčiv upozorněno na rizika, která by nedostupnost tohoto léčiva pro diabetiky mohla přinést. Rozhodli jsme se proto rychle reagovat a umožnit preskripci Ozempicu jen pro schválené indikace a podmínky úhrady. V praxi tak po určitou dobu nebude možné předepsat toto léčivo pacientům, kteří si jej hradí sami, nebo lékařem bez stanovené specializace. Tento krok je klíčový pro to, aby se omezené dodávky dostávaly k těm pacientům, kteří léčbu nezbytně potřebují,“ vysvětlil náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Alternativy existují

Léčivý přípravek Ozempic je určen dospělým pacientům, kteří se léčí s diabetem 2. typu a patří do skupiny analog GLP-1. Česká diabetologická společnost připraví pro lékaře jiných odborností, kteří léčivý přípravek předepisovali mimo hrazené indikace, materiál s odbornými informacemi, jak postupovat při náhradě tohoto léčivého přípravku za jinou léčbu vhodnou s ohledem na stav pacienta. Tyto informace budou zveřejněny na webu Ministerstva zdravotnictví.

Rád bych zdůraznil, že jde o výpadek pouze jedné ze tří sil zmiňovaného léčiva a zároveň jej lze v klinické praxi nahradit alternativami. Česká diabetologická společnost ČLS JEP je připravena na řešení situace spolupracovat s Ministerstvem zdravotnictví i Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Zdůrazňuji, že není žádný důvod k panice, jde pouze o krátkodobý výpadek a žádný diabetik se nemusí obávat, že by nedostal adekvátní léčbu, uvedl vědecký sekretář České diabetologické společnosti ČLS JEP Jan Šoupal.

„Data ze systému eRecept nám ukázala vzrůstající trend v předepisování tohoto léčivého přípravku v režimu, kdy si jej hradí sám pacient. Postup Ministerstva zdravotnictví tedy vnímáme jako efektivní krok, který pacientům v aktuální situaci může značně pomoci. Díky němu se léčiva dostanou pouze k pacientům, pro které jsou primárně určena a u kterých byla léčba prokázaná jako účinná a bezpečná,“ doplnila Irena Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Ministerstvo zdravotnictví ukládá SÚKLu neprodleně upravit nastavení systému eRecept tak, aby elektronické recepty mohli vystavovat pouze lékaři stanovené specializace, tedy vnitřního lékařství, endokrinologie a diabetologie. Lékaře mimo tuto specializaci systém upozorní, že předepsání tohoto léčiva je aktuálně omezeno. O přijatých opatřeních budou informováni také lékárníci.

reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama