Lékař k eReceptu: Je to o politice a lidech. Neměl by být ministrem lékař?

"Předepsat recept a nevidět pacienta? To se obrátí proti tobě," učili se kdysi lékaři od starších kolegů. Připomíná to kritická úvaha praktického lékaře k eReceptu. Končí ji řečnickou otázkou, jestli by nebylo lepší, kdyby ministerstvo zdravotnictví raději vedl lékař...

Před časem jsem pracoval v ordinaci - kolega náhle zemřel. Jiné prostředí, jiní pacienti. Před příchodem jedněch starších manželů jsem byl upozorněn sestrou, že manžel dříve vykonával vysoké stranické funkce a tudíž jsou zvyklí na vyšší úroveň služeb. 

Mně to nevadí, lékaři jsou zvyklí léčit všechny, s manželem to bylo bez problémů. Paní měla cukrovku, žádala předpis antidiabetik, ale hodnota glykemie přitom nebyla na stole. Pan doktor pouze psal léky, krev se nebrala. Paní trvala na tom, že to bude teď taky tak. 

Nejsem zrovna flegmatik, paní navíc s hypakusí (nedoslýchavost - pozn. red.) v lepším pásmu těžkého postižení. Byl to konflikt natvrdo, přes dveře to bylo dobře slyšet i v čekárně. Paní jsem důrazně dotlačil k sestře a společně vzali glukometrem glykemku. Situace se zklidnila, napsal jsem léky a když jsme se loučili, paní procedila mezi rty: "Dávno jste tu měl být." 


Recept bez pacienta se obrátí proti tobě

Píši to proto, že nám předchozí generace vštěpovaly zásadu: "Nevidíš pacienta? Nemáš k dispozici potřebnou laboratoř? Pak pacient nemá šanci na recept! Stejně se to obrátí proti tobě."

Posílat recepty emailem nebo sms? Ani mně nenapadne. Výjimku jsem udělal tak pětkrát do roka, ležící pacienty jsem vždycky navštívil. Povinnost psát elektronický recept je jasně motivována politicky. A hle, lékaři léčí napříč politickým spektrem, všechny. Jenže někteří z politického spektra nám diktují. Natvrdo.

Něco konkrétního k eReceptu: Kolega stomatolog s praxí více než 40 let, prošel oborem od ubohé ordinace v terénu, dnes dělá ortodoncii. Pracuje společně s více kolegy a ojediněle musí někoho zastoupit. Píše tak pět receptů do roka. Určitě odůvodněně. Jemu se pořizování výbavy pro psaní těch elektronických patologií vyplatí? 

Cítím v kostech, že je to všechno o politice a o lidech. Není možné posadit do křesla ministra zdravotnictví nějakého doktora? Nic si z toho nedělejte. Na ministerstvu obrany to není lepší. Voják, který by se posadil do křesla ministra obrany, se taky nenašel.

MUDr. Jiljí Minařík

Foto: Pixabay.com, CC0 Creative Commons 


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Video: Porod na benzince z pohledu záchranářky. Řídila ho telefonem