V době sílící epidemie závisí fungování země do značné míry na zdravotnících. Nepřekvapivě na nich pak závisí i lidské životy. Lékařské a zdravotnické odbory v předvečer jednání o penězích ve zdravotnictví upozornily na fakt, že se s oceněním této práce moc nepočítá.
Sdělení zástupců lékařů a zdravotníků je ovšem mnohem širší a týká se i současné situace s nákazou koronavirem. Odbory varují před zahlcením nemocnic nebo nákazou zdravotnického personálu, které by mělo podobné důsledky (více v článku Počty nakažených zdravotníků znovu vyskočily. Aktuálně jich je 1 500). Pro takové případy navrhují i řešení - oslovit mediky a studenty zdravotnických škol nebo dokonce bývalý personál nemocnic, aby byly tyto síly v případě pohotovosti k dispozici. Navrhují také dohodu o spolupráci s Červeným křížem pro horší časy. (Celý text prohlášení viz níže.)
Jak dopadne úhradová vyhláška?
Ve středu se mají zástupci zdravotnických a lékařských odborů setkat s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou, aby spolu jednali o platech (resp. úhradové vyhlášce) pro lékaře, sestry a další zdravotníky na příští rok.
Ve své výzvě upozorňují, že v situaci, kdy od jara stojí fungování státu na bedrech přetížených zdravotníků, s nimi vláda a ministerstvo zdravotnictví zachází jinak než například s učiteli. Ti mají přislíbený růst platů o 9 procent, zatímco úhradová vyhláška žádnou podobnou podmínku pro zdravotníky neobsahuje.
"Je šokující, že ve vyhlášce na ocenění zdravotníků a jejich stabilizaci není na příští rok ani koruna, a to i v kontextu dohod dalších resortů z veřejných služeb (sociální služby zvýšení o 10 %, učitelé zvýšení o 9 %). Odbory vzhledem k náročnosti povolání a v zájmu udržení zdravotníků a dalších zaměstnanců v nemocnicích požadují navýšení tarifních platů a mezd o 15 % a jeho řádné profinancování přes úhradovou vyhlášku," uvádí Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče a Lékařský odborový klub ve společném prohlášení.
"Hygiena" je zdevastovaná. Je třeba ji podpořit
Zdravotnické odbory už zřejmě předvídají problémy se zvládáním koronavirové nákazy, protože zároveň upozorňují nemocnice, aby aktualizovaly své pandemické plány, rozdělily provozy na infekční a non infekční a v případě dalšího šíření nákazy omezily neakutní operace nebo dlouhodobá vyšetření.
Lékaři a zdravotníci upozorňují i na zanedbanou síť hygienických stanic a žádají: "Podpořit systém ochrany veřejného zdraví, která se v uplynulých dvaceti letech finančně i personálně devastovala. Hygienici a další odborníci jsou v době podobných epidemií a také v normálním čase nezastupitelní. Prevence má mít přednost před léčbou."
Důležitým požadavkem je podle lékařských a zdravotnických odborů také řešení dlouhodobého podfinancování českého zdravotnictví. "Je zásadní, abychom se objemem peněz, které se dávají na ochranu zdraví lidí, přiblížili k evropskému průměru. Pokud chceme dostupnou, kvalitní a moderní zdravotní péči, tak se podle toho musíme chovat i ekonomicky. Zdraví, jeho udržení, léčba, pomoc musí být prioritou č. 1. Peníze musí dostat poskytovatelé, na účtech zdravotních pojišťoven nemají smysl," uvedli lékaři a zdravotníci.
Vzkaz veřejnosti a poděkování zdravotníkům
Lidé by měli podle prohlášení lékařů a zdravotníků dodržovat především pravidlo 3xR, tedy umývat si ruce, dodržovat rozestupy a nosit roušky ve vnitřních prostorách. Odbory ale nezapomněly ani na poděkování všem zdravotníkům a lidem zapojeným do potlačování a řešení epidemie koronaviru.
"Občany žádáme, aby se chovali zodpovědně, a to jak sami k sobě, tak k jiným. Zaměstnancům nemocnic, hygienické služby, zdravotnické záchranné služby, zařízení sociálních služeb a všem dalším děkujeme za jejich nasazení a obětavou práci."
(gar)
________________
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů znovu připomínají, že v současné situaci je nejdůležitější ochránit pacienty a zdravotníky, zabezpečit potřebným zdravotní péči.
Proto je nyní nutné:
● Aby všichni občané dodržovali preventivní opatření, zvláště 3xR, a akceptovali další nařízení.
● Aby nemocnice, hygienické stanice, zdravotní ústavy a zařízení sociálních služeb vyhledaly kontakty na bývalé zaměstnance a pokusily se s nimi dohodnout na výpomocích pro případ výpadku zaměstnanců – předběžně uzavřít dohody. Zároveň by měly navázat spolupráci s Českým červeným křížem, poučení laici z ulice nejsou řešením.
● Aby se v případě potřeby zapojili do poskytování péče studenti vyšších ročníků lékařských fakult a studenti vyšších ročníků zdravotnických škol.
● Aby nemocnice aktualizovaly své pandemické plány, rozdělily provozy na infekční a non infekční a aby seznámily s opatřeními zaměstnance.
● Aby nemocnice v případě dalšího šíření nákazy omezily zbytnou péči – plánované neakutní operace, dlouhodobá vyšetření.
● Aby MZ okamžitě začalo, mimo epidemiologickou situaci, řešit nastavení úhrad za zdravotní péči od 1. ledna 2021. Zásadně nesouhlasíme s předloženým návrhem úhradové vyhlášky na příští rok. V současné epidemiologické situaci považujeme zavedení CZ-DRG a podfinancování nemocnic za hazard. Odbory vždy prosazovaly rovný přístup poskytovatelů k úhradám za poskytovanou péči. Návrh předložený MZ na úhrady pro příští rok nejenže není spravedlivý, ale je naprosto nepředvídatelný. Za doby epidemie COVID-19 chce MZ zásadním způsobem měnit systém, a to navíc bez potřebných financí. Na změnu systému plánuje místo potřebných 30 mld. vyčlenit 2,45 mld. Kč. Znovu připomínáme, že nelze jen zaplatit péči za pacienty s COVID-19, je nezbytné také vyřešit úhrady nemocnicím v případě omezení další péče a nedodržení nasmlouvaného rozsahu této péče.
● Aby došlo k navýšení úhrad u poskytovatelů zvláštní ambulantní péče v sociálních službách minimálně o 7 % oproti roku 2020, a tím se pokryly nárůsty cen za zdravotnický materiál.
● Aby MZ vedle úhrad za péči řešilo také odměny zaměstnanců nemocnic. Je šokující, že ve vyhlášce na ocenění zdravotníků a jejich stabilizaci není na příští rok ani koruna, a to i v kontextu dohod dalších resortů z veřejných služeb (sociální služby zvýšení o 10 %, učitelé zvýšení o 9 %). Odbory vzhledem k náročnosti povolání a v zájmu udržení zdravotníků a dalších zaměstnanců v nemocnicích požadují navýšení tarifních platů a mezd o 15 % a jeho řádné profinancování přes úhradovou vyhlášku.
● Aby MZ řešilo navýšení platů zdravotnických pracovníků v zařízení sociálních služeb, a to shodně s platy zdravotníků v nemocnicích.
Z dlouhodobého hlediska je nutné:
● Stabilizovat zdravotnický personál, získat zpět ty, kteří odešli, a přilákat mladé – systémová opatření předkládají odbory dlouhodobě, žádná vláda na to ale koncepčně nereagovala.
● Vrátit se k systémovým opatřením v organizaci zdravotní péče – odbory zásadně nesouhlasily se snižováním počtu akutních lůžek, se změnou struktury péče, v krajích bojovaly proti rušení plicních a infekčních oddělení. Po loňských epidemiích spalniček jsme znovu upozorňovali na ekonomická opatření bývalých vlád, která vedla k útlumu části péče.
● Podpořit systém ochrany veřejného zdraví, která se v uplynulých dvaceti letech finančně i personálně devastovala. Hygienici a další odborníci jsou v době podobných epidemií a také v normálním čase nezastupitelní. Prevence má mít přednost před léčbou.
● Adekvátně řešit podfinancování českého zdravotnictví. Je zásadní, abychom se objemem peněz, které se dávají na ochranu zdraví lidí, přiblížili k evropskému průměru. Pokud chceme dostupnou, kvalitní a moderní zdravotní péči, tak se podle toho musíme chovat i ekonomicky. Zdraví, jeho udržení, léčba, pomoc musí být prioritou č. 1. Peníze musí dostat poskytovatelé, na účtech zdravotních pojišťoven nemají smysl.
Občany žádáme, aby se chovali zodpovědně, a to jak sami k sobě, tak k jiným.
Zaměstnancům nemocnic, hygienické služby, zdravotnické záchranné služby, zařízení sociálních služeb a všem dalším děkujeme za jejich nasazení a obětavou práci.
Anketa
Zasloužili by si všichni zdravotníci zvýšení platů/příjmů?
-
Tomáš Kvalifikovaní lékaři dostali přidáno v roce 2019 2% a v roce 2020 1 500 Kč, čili za dva roky v součtu cca 2 500 Kč hrubého. Asi netřeba více komentovat.... -
Milena No šokující to není, je to bohužel za posledních X let zcela a úplně normální. A už vidím ty bývalé zaměstnance nemocnic, kteří buď šli za lepším (více peněz, méně práce, méně zodpovědnosti, méně přesčasů či žádné) nebo odešli do důchodu - jak se teď půjdou dobrovolně nechat nakazit covidem. Nebo se vrátí ze zahraničí, ha ha. Nevím, proč by to někdo rozumný měl dělat. Ty odměny za jarní covid také ještě nedorazily (byť snad v říjnu či listopadu jsou už konečně přislíbené). Vojtěch čekal, že na ně peníze vyškrábnou nemocnice ze svého, na což nebylo ani náhodou. Už bych očekávala méně psychopatické vedení rezortu zdravotnictví a pochopení zásadní věci - že problémy se mají včas řešit a nečekat, že vyhnijí, protože pak přijde takováto krize a může to jít do kytek. -
Léčič Tak, tak, nic šokujícího na tom není. Existuje jedno rčení: "když ukážeš, že se bojíš, už tě strašit nepřestanou". A my, zdravotníci jsme v minulosti opakovaně dokázali, že si o peníze říci neumíme a tak je ani nemáme. Na zdravotnictví se exkluzivně pakují nejrůznější dodavatelé všeho možného i nemožného (od betonu přes IT až po spotřební materiál) a teprve až z úplně poslední hromádky peněz, která zbude, se vyplácejí zdravotníci. Každý rok se koná fraška, které se říká "doho(a)dovací řízení", kde se zástupci různých skupin zdravotníků perou mezi sebou navzájem o drobky spadlé pod stůl. A kdo zdevastoval hygienickou službu, to si my starší pamatujeme moc dobře. Hrabě Monte Christo si v pevnosti If neustále opakoval: "Danglars, Caderousse, Montego, De Villefort".
-
-
David Problém je ve stereotypech. U zdravotníka se očekává Práce přesčas, u učitele podčas. Pak se učitelé kouknou na absolutní čísla a chtějí více peněz. Když se k tomu přidá učitelská loby ve sněmovně, navýšení platů učitelů je mantra, přes kterou nejede vlak. Navíc logicky podpořená ministrem školství. A pak tu máme Adama Vojtěcha, který koukne na ty platy s přesčasy a řekne, proč přidávat zdravotníkům, vždyť mají dost. Ale když by jsme to přepočítali ma odpracované hodiny v roce, možná že by ten učitel měl i více. A to ještě učitelský stav volá po ročním studijním volnu po každých pěti letech. Ale o studijním volnu pro lékaře nepadlo nikdy ani slovo. Asi v medicíně je ten vědecký pokrok mnohem menší a méně významný, jak v základním s středním školstvím. -
ola A JE TO TADY OPÉT. https://www.zdravotnickydenik.cz/2020/09/prymula-rust-platu-15-procent-ve-vyhlasce-penize-nejsou/ Soudruh plukovník se chová stejně jako předešlí ministři. 381 mld Kč, co má jít na léčení ročně, je cca 1300 Euro na občana ČR na rok. Sousední země potřebují 3500 Euro. Krize ve zdravotnictví postihne hlavně voliče. -
Milena Tak tak, drazí kolegové - "dřeme jako koně" na špatném místě. -
Pacient Nebojte, my vám zstleskáme ?. -
Pacient Nebojte, my vám zatleskáme :) -
Milena To nepotřebujeme, ani nechceme. Není to k smíchu - ani pro nás zdravotníky ani pro nás pacienty... -
ola Ano a ještě schází zpěv z balkonů a veřejné poděkování od politiků. Tak jak napsal Kubek na 4. stránce v 5. čísle Tempusu. https://www.lkcr.cz/tempus-medicorum-353.html -
Milena Ani to nebude, zpěv už Prymula zakázal. -
Léčič Kdysi to bylo foto ve slavnostním stejnokroji před rozvinutou bojovou zástavou.
-
-
Pet Odbory sú slabé, vie to každí politik a tak si so zdravotníctvom hlavu nelámu. Každý dostane toľko, za koľko je ochotný pracovať. -
Milena To máte svatou pravdu. Ale ty nemocnice se personálně vyprazdňují, není kde brát. Mladí lékaři si udělají atestaci, získají znalosti a zkušenosti a jdou do ambulantní sféry, kde jsou lépe placeni a ještě nemusí sloužit služby v rozporu se zákoníkem práce. A zařídí si více vyhovující pracovní podmínky. Stejně sestry. Nebo odejdou i z oboru. Naprosto v posledních letech není zájem o vedoucí pozice. Příliš velká zodpovědnost, příliš práce - za příliš málo peněz. A pak lékaři v předdůchodovém věku nebo rovnou v důchodovém. A ti už to nevytrhnou, protože do důchodu v horizontu pár let odejdou a za nimi zůstane jedna velká díra. A ty mladé to nebude mít skoro kdo učit. Děje se přesně to, na co se poukazuje leta - investuje se do betonu a přístrojů, ale kdo s nimi bude pracovat a léčit. Už teď tragicky scházejí ve zdravotnictví lidi - lékaři, sestry, sanitáři. Stačí covid a - ano můžeme otevřít další lůžka, ale nebude mít na nich kdo pracovat - takže nula od nuly pojde. A ještě řada zdravotníků tím onemocní. -
ola ve Francii, před léty v Rakousku a jinde se prostě jde do stávky. Tam si vzít příklad. . To by samozřejmě v médiích, od voličů zazněly hlasy, že si zdravotníci berou pacienty jako rukojmí. To, že jsou zdravotníci permanentně rukojmími oni, to nikdo nevidí. Poslání znamená makat do sebezničení. A covid to urychluje a demaskuje. -
Milena Každý vidí jen to, co se mu hodí do krámu. Tohle je výsledek nezodpovědnosti a nekompetentnosti všech vlád za posledních 20 let. Mlžení, okecávání, vyhýbání se nejenom řešení, ale vůbec pojmenování problémů, dehonestace těch, kteří požadují nápravu, manipulace veřejným míněním, to politici umí.....
-
-
Lékař penzista Stávkovat za vyrazne zvyseni platů zdravotníků by měli občané, aby se o ně měl kdo starat! Plat musí být takový, za který jsou lidé ochotni pracovat. Je jedno, zda se jedná o lékaře, nebo kopače. To jsou jednoduché počty. To nikdo nevidí? Já mám o sebe a rodinu jako pacienty strach. -
katango Já taky.
-
-
Zdravotnice Kdo pracuje ve zdravotnictví,tak ten marasmus vidí.Bohuzel ho nevidí politici (spíše nechtějí vidět),ani ostatní spoluobčané. Hraje se na závist,kolik by ti zdravotníci nechtěli. V okolních státech,z kterých bychom si měli vzít příklad jako Rakousko,Německo je zcela normální,že lékař má trojnásobek průměrné ho platů v dané zemi někde i pětinásobek (cituji Dr.Spicaka,že je to o prioritách,ktere si každá vláda nastaví).Zde evidentně není zdravotnictví na pořadu dne již 30 let. Ještě dodám k tomu trojnásobku.Lekari to v zahraničí mají za normální pracovní dobu.Exministr Vojtěch se oháněl,že lékaři mají cca 86000 Kč měsíčně,ovšem zapomněl dodat,že cca za 300 hod.mesicne. Pokud lékař neslouží a pracuje "pouhých" 8 hod.denne tak má kolem 45000 Kč. A poslední poznámka,již o ní psal o.David. Učitele stále poukazují a jsou tiskem vyslyšeni,že nedosahují platů ostatních VŠ (nejvíce se srovnávají právě s lékaři).O počtu hodin za měsíc se však taktně mlčí.Pozor přejme učitelům průměrných 45000 kd,která jim vláda slibuje,jistě si je zaslouží,pracují,vystudovali VŠ,mají též zodpovědnou práci.Ale to by pak lékaři opravdu museli mít bez služeb úplně jiné platy.Hodinova mzda vychází nyní prakticky stejné.A snad nechce nikdo srovnávat studia medicíny s PF,o dalším vzdělávání,absolvování stáží na vzdálených pracovištích,dalších atestacích nikdo bohužel nemluví. Zvláště pro ženy je to nesmírně náročné. -
Tomáš Takže nic... https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/zdravotnicke-odbory-se-nedohodly-s-mzd-na-rustu-platu/1939466 -
Zdravotnice V kontextu toho,že učitelům bylo přidáno 9 procent ,je to opravdu k smíchu či k pláči. Učitelé byli celé jaro doma,pravda,někdo se opravdu snažil,jiný na to z vysoka ....Učitelé v ZUŠ zasílali jedenkrát týdně má email,co mají žáci procvičit,zdravotníci byli naopak v centru infekce s četnými službami nad rámec odsouzených kolegy. Výborné. Mohli bychom si myslet,že prof.Prymula bude lékaře chápat,ale jak je vidno,sám má dost. Dělný lid nechápe,již je dlouho z terén u. Jediná věc,připomenout panu premiérovi Babišovi to mocné hrimani z poloviny dubna,že zdravotníky je třeba důkladně zaplatit,ale opravdu důkladně opakoval. Mluvil o platech,nikoliv o odměnách. Jestli teď někdo bude argumentovat odměnami,tak je to nefér. Zdravotníci chtějí odpovídající tarif,to je totiž jediná,opakují jediná jistota.Osobni ohodnocení,odměny,to vše je nejisté. V mnohých zařízení se na osobní či odměny vůbec nehraje. Máte pouze holý plat. A co profese jako hygienici,posudkové služba,patologové a další neslouzici. Ty nemohou mít adekvátní plat? Pak se politici diví,že hygiena a celá řada dalších oborů je personálně zdevastovaná.Jinak to ani nejde. -
Tomáš Plat lékaře po škole: 33 420 Kč. Plat učitele po škole od ledna:33 713 Kč...
-
-
Zdravotnice Přesně tak,není co dodat.Proc studovat medicínu. -
Zdravotnice Tak jsme naivně doufali,že konečně nový ministr, potažmo lékař, bude na straně lékařů a něco málo pro ně udělá.No,byla to naivita. Za nás se bral snad jediný ministr. A to Fišer.Jinak jsme dle všech ostatních,a že jich tam bylo,měli dost. Ministři ostatních resortů se za své ovečky aspoň trochu perou.Zde nic. No tak nezbývá,než pustit Babišovi projev z poloviny dubna. Vždyť je to zaznamenane. Bude to dementovat,že to tak nemyslel? Nebo to popře,i když si to každý může poslechnout? Fascinuje mě ta rétorika napříč politickými stranami, napříč sněmovnou, slova tripartity,jak se vzácně shodnou na růstu platů učitelů. Asi mají pánové doma všichni učitelky,je to dost pravděpodobné. Doktorky a zdravotní sestry trávící v práci notně hofldin přesčas asi nemaji?. -
Pet https://ekonomickydenik.cz/babis-chce-zachranit-zdravotnictvi-pocita-desitkami-miliard/ -
Lékař důchodce Manželka byla učitelka,ja chirurg,už jsme oba starobní důchodci. Manželka muze nejlépe srovnat naše studium,praci,počet hodin v práci....Já mam za ne 40,ale minimálně 60 odpracovanych let , po nocich a víkendech o 4 tisíce vyssi důchod. Je to spravedlivé? -
Pepa Učitelé mají ministra, který za ně kope, zdravotnici mají smůlu a nenávist voličů. -
Pet Pre mňa je prekvapujúci titulok samothého článku.Čo je šokujúce na to tom, že sa zdravotnící musia zase s prosíkom doprošovat o peniaze? Za 20 rokov čo som v systéme je to tak každým rokom, takže argumenty politikov (občas boli povodně, občas ekonomické krizy, v čase prosperity sme mali vlastně peňazí dosť, ..teraz im prišiel na pomoc COVID) sa zmenili na výhovorky. Ako vravím: dostanů toľko, za koľko sú ochotní pracovať.Politka sa na to nemá zmysel pýtať, je treba ho postaviť pred hotovú vec, inak budú v systéme naďalej len odrobinky -
Pet Chyba je ale v nás, zdravotníkoch.Politik sa chová všade vo svete rovnako a závísí, čo mu druhá strana dovolí. Zatiať sa to tu už roky tiahne podľa pravdy: Ak ťa niekto oklame, je blbec. Ak sa ním necháš oklamať znovu, si blbcom Ty sám. -
chirurg v penzi Dokud budou zdravotnici ochotni stale pracovat a nechat si kalet na hlavu,nic se nezmeni. Ja jsem takto pracoval více než 40 let,po nocich, o víkendech, stále jsem marne doufal,že stát i lidé pochopí, že když někoho potřebuji, musí ho dobře zaplatit. Teď jsem v penzi,nemam ji sice umernou odpracovane době, za 40 let minimálně 20 let navíc po nocich a vikendech,ale už mi teď zase přidají, to se mi nikdy v praci nestalo ,abych dostal každý rok přidáno! -
Irena Momentálně vidím na titulní straně jak paní 93 let nechali čekat na sanitku více jak 4 hodiny. Po celou dobu si jí nikdo vůbec nevšímal a na její dotazy téměř nereagoval. To je ta strašlivá dřina? -
katango Lékařneníod toho, aby zařizoval sanitku.
-
-
Chirurg po 40 letech Peníze jsou na všechno,jen pro zdravotniky ne. Proč by jim taky více platili, když mají poslání a stale dělají a drží hubu a krok. Až budu taky čekat na chodbě na vozíku hodiny,nikoho nebude zajímat, že jsem obětoval po nocich a vikendu čas,rodinu a zdraví... -
Lékař To ,že paní čekala tak dlouho na odvoz je chyba systemu a nemocnice,ne ustvanych chudaku na urgentní prijmu. Jsou zavaleni spoustou zbytečných vyšetření, supluji tak nefunkční terén. Sestra v ambulanci by mela oznámit nějaké recepční, že paní potřebuje odvézt, ta by se o vše starala. Proč je vše na zdravotnicich? Opakovaně jsme v ambulanci zoufale volali na převozovou službu, byl konec ambulance,ja jsem musel do služby, sestra pro dítě. Raději jsem pacienta přivezl s sebou do služby!!! Kdyby pani zemřela, pohřební služby by se o ní popraly. Proč?