Hlavička
Zprávy -
02/10/2017

Lékaři pohřbili ambulantní lékařství. Za týden zavřou ordinace

Tisíce lékařů dnes ordinovaly s černou páskou na rukávu. Ta demonstrovala zapojení do mohutného protestu praktických a ambulantních lékařů proti byrokracii a podfinancování jejich praxí.

reklama

reklama

Současně s celostátním protestem lékaři ve Žlebech na Kutnohorsku symbolicky pohřbili české ambulantní lékařství. Tím však protest nekončí – příští týden lékaři na jeden den zcela uzavřou své ordinace a ambulance. Akce ambulantních lékařů mají podporu také České lékařské komory (ČLK).

Nevlídné, sychravé a deštivé počasí dnes celkem příhodně doprovodilo protestní akci lékařů ve Žlebech na Kutnohorsku. Asi padesátka jich tam „pohřbila“ české ambulantní lékařství. Nechyběla ani rakev, smuteční průvod, muzikanti, květiny a leckdy ani pochmurná nálada. Někteří z přítomných totiž svoji praxi pohřbívali skutečně.

Jednou z nich je dětská praktická lékařka Marie Košťálová ze Žďáru nad Sázavou. Se svou praxí končí úderem Nového roku. A ne tak úplně dobrovolně. „Končím kvůli byrokracii. Já bych přitom pracovala ráda a ještě dlouho, dokud má člověk síly a zdraví mu slouží, ale za těchto podmínek už ne. Té neužitečné administrativy je příliš,“ vysvětlila dětská praktička.

reklama

Za poslední kapku, která ji přiměla k odchodu ze zdravotnictví, označila chystanou povinnost lékařů vydávat výhradně elektronické recepty a také povinnou elektronickou evidenci tržeb (EET). Ani jedna povinnost podle ní nepřináší lékařům ani pacientům žádná pozitiva, jen zatěžující administrativu a zbytečné náklady. „Chtěla bych, aby se tyto věci odehrávaly na bázi dobrovolnosti a postupně. A také aby to vždycky mělo svůj smysl,“ dodala Marie Košťálová.

Na české lékaře se skutečně řítí nebývale velká smršť nových a tvrdě vymáhaných povinností, jež začnou platit v příštím roce. Nejde jen o elektronický recept, který odmítají především pro jeho neužitečnost a kvůli němuž si musí každý lékař také zajistit mimo jiné i kvalifikovaný certifikát pro elektronický podpis.

Mnoho dalších povinností nemá ani příliš společného s léčbou pacientů. Je to například povinnost EET s nutností zřízení terminálu a připojení k vysokorychlostnímu internetu. Další administrativu a náklady lékařům přinese také evropské nařízení o zpracování a pohybu osobních údajů (GDPR) jejich pacientů. Především proto řada z nich zvažuje ukončení svých praxí. A někteří už mají toto rozhodování za sebou...

Žleby bez doktora jako ukázkový příklad


Obec Žleby na Kutnohorsku si lékaři jako místo symbolického pohřbu ambulantního lékařství nevybrali náhodou. Nijak chudá obec přišla o jediného praktického lékaře. Každá cesta pro banální potvrzení, recept nebo vyšetření se tak místním pacientům protáhla až do deset kilometrů vzdálené Čáslavi – pokud je tamní praktik přijme.

\""Právě na příkladu Žlebů jsme chtěli upozornit na to, že dostupnost praktických lékařů a obecně ambulantní péče není jen problémem okrajových pohraničních regionů nebo nějakých vyloučených lokalit. I ve středních Čechách, několik desítek kilometrů od Prahy, není možné sehnat praktického lékaře. Žleby jsou modelový příklad,\"" vysvětlil přímo na místě Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů ČR.

Praktikům došla trpělivost, zavřou ordinace

Po dlouhé době je dnešní protest nebývale silným hlasem, který z řad praktiků a ambulantních lékařů zazněl. Loni na podzim jejich plánované protesty zažehnala dohoda tehdejšího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka o zvýšení úhrad za pacienty. Letošní dohodnuté zvýšení nový ministr Miloslav Ludvík už nedodržel. Naopak finance ambulantním a praktickým lékařům navrhuje ještě více osekat.

Nebýt tohoto kroku ministra, který vykonal už na odchodu ze své funkce, lékaři by zůstali u symbolického protestu. Návrhem na snížení úhradových plateb namísto jejich plánovaného zvýšení trpělivost praktiků skončila, a jak dnes oznámili, příští středu uzavřou své ordinace na celý jeden den. S tím, že se protesty mohou opakovat i stupňovat.

\""Návrh úhradové vyhlášky vnímáme jako políček do naší tváře. Považuju to za snahu nás opravdu naštvat a udělat nějaké opatření, které nás poškodí. To je to, co nás vyprovokovalo k uzavření ordinací,“ vysvětlil předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. \""Říkáme, že zavíráme ordinace teď na jeden den proto, abychom je nemuseli zítra zavřít navždycky. A věříme, že pacienti tohle pochopí a že to je i v jejich zájmu. Jde o zachování dostupnosti primární péče co nejblíže občanům,“ dodal.

Lékaři: Nejde o peníze, ale o šikanu státu

Finance přitom nejsou to jediné a podle slov mnoha lékařů ani to nejdůležitější, co je trápí. „Primárně náš protest není o financích. Je o podmínkách naší práce, o vzdělávání mladých lékařů, o zrušení oboru praktické lékařství pro děti a dorost. Je to o tom, aby stát zajistil nové lékaře náhradou za ty odcházející,“ vyjmenoval nedaleko symbolické rakve ambulantního lékařství Jan Němeček, krajský zástupce Sdružení lékařů pro děti a dorost ve Středočeském kraji.

Situace v jeho kraji – navzdory tomu, že nejde o nijak odlehlý, ale naopak centrální region – ilustruje mnohdy mnohem horší situaci v jiných částech země. Ze středočeských dětských praktických lékařů jich končí deset, což bude velký problém především pro rodiče dětí. „To znamená problém pro deset tisíc dětských pacientů a jejich rodičů, kteří budou hledat nového praktika. Kde ho ale najdou, když jsou všechny ordinace plné?“ ptá se Jan Němeček.

Proč oněch deset lékařů zavírá své ordinace? \""Už se prostě dále státem nechtějí nechat šikanovat. Nechtějí už na sebe nechat uvalovat další a další povinnosti. Oni by dál rádi pracovali, ale tohle už nezvládají a nutí je to odejít a své praxe zavřít,\"" má jednoznačnou odpověď Jan Němeček.

Poslední kapka: EET a eRecept

Nejenže na mnoha místech začínají chybět praktici pro dospělé, situace zřejmě brzy bude vážná i s dětskými lékaři. Dokládá to červnová anketa mezi nimi. Na dotazy odpověděla tisícovka oslovených lékařů a nebyly to příliš dobré zprávy. \""Z této tisícovky lékařů nám jich 105 napsalo, že zvažuje k prvnímu lednu příštího roku odchod. To je celých deset procent, a my přitom nemáme žádné lékaře, kteří by je nahradili. Ještě smutnější je, že jsou to malé lokality, vesnice a malé praxe nebo třeba města jako Rakovník, kde odcházejí hned tři kolegové, takže bude pro rodiče velký problém sehnat lékaře pro své děti,“ potvrdila předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová.

I ona vypočítává mezi důvody odchodu svých kolegů elektronický recept a EET. Zmiňuje ale i to, že tato primární praktická péče je dlouhodobě podfinancovaná. \""V praxi to znamená, že do nějaké vesnice vám žádný lékař nepřijde, protože si spočítá, že ho to nedokáže uživit. Řešením je, aby pojišťovny ve spolupráci s ministerstvem začaly financování takových vesnických lékařů dělat jinak,“ řekla Ilona Hülleová.

Varovala i před budoucím vývojem, který podle ní předznamenalo zrušení oboru dětského praktického lékařství. \""Řeknu vám, jak to dopadne – a to mě nejvíc mrzí. Dopadne to jako v okolních státech, kde děti pediatra k dispozici nemají. Mají nějakého rodinného lékaře, často praktika pro dospělé, který není dostatečně vzdělán pro péči o děti. Za deset let tak možná budeme plakat, jak kvalitní lékařskou péči o děti jsme tu vlastně kdysi měli. Takový stav se bude velmi těžko napravovat,“ domnívá se Ilona Hülleová.

Ministerstvo zdravotnictví: Nemocnice mají přednost

Ministerstvo zdravotnictví kritiku svého přístupu k ambulantnímu lékařství odmítá. Náměstek Roman Prymula tvrdí, že situace nemocnic je horší než situace ambulantních lékařů. Proto podle něj jejich protest není korektní.

Podporu naopak ambulantní lékaři našli u ČLK: \""Komora podporuje zvýšení platů lékařů a zdravotních sester pracujících v nemocnicích, ale nemůže souhlasit s tím, aby veškeré zvyšování úhrad zdravotních služeb směřovalo pouze do nemocnic. Úhradová vyhláška, jejíž návrh zcela ignoruje oprávněné požadavky ambulantních lékařů, je pro ČLK nepřijatelná.“

Lékařská komora také souhlasí s námitkami lékařů proti nárůstu zbytečné administrativy, elektronickému receptu či EET. Rovněž upozornila na „rozevírající se nůžky v dostupnosti zdravotní péče pro obyvatele velkých měst na straně jedné a občany venkova na straně druhé“.

Následující protest praktických a ambulantních lékařů se odehraje ve středu 18. října. Očekává se, že se k protestu přidá většina ordinací. Ošetřovat v ten den budou jen zubaři, kteří sice ponechají ordinace v provozu, ale protest podporují.

David Garkisch


reklama

reklama


reklama

reklama