Lékaři radí: Jak léčit covid-19 doma? Na co se připravit? Co koupit?

Většina lidí, kteří se nakazí koronavirem covid-19, prodělá svou nemoc doma bez toho, že by museli do nemocnice. Ani tak to ale nemusí být lehké a je dobré vědět na co a jak se připravit. Jaké léky třeba mít doma nebo kdy volat záchrannou službu, protože je stav pacienta vážný.

Podrobný návod pro laiky, jak léčit covid-19 doma, sestavili tři lékaři R. Arias Anaya, Aleš Chrdle a Pavel Dlouhý. Šíří ho s podporou České lékařské komory, Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP a Iniciativy Sníh, která sdružuje odborníky na covid-19. Rady pro domácí léčbu koronaviru pro vás s jejich laskavým svolením zpřístupňujeme ve dvou dílech. První se zabývá hlavně přípravou na možnost onemocnění a domácího léčení...Mějte v lékárničce raději i oxymetr


Lékaři doporučují mít doma například léky na horečku, bolesti hlavy a svalů, suchý i vlhký kašel a také rehydratační roztoky nebo tekutou výživu. Je pochopitelně dobré mít léky v zásobě už předem, ale hodí se k nim i další vybavení. Tím je teploměr, pulsní oxymetr, který měří hladinu kyslíku v těle a přístroj na měření krevního tlaku.


Kromě toho toto doporučení osvětluje laikům typické příznaky nákazy a uvádějí u nich i četnost výskytu. Pacientům s covidem pak konkrétně radí, jak krok za krokem postupovat, pokud mají na nákazu podezření a projevují se u nich některé příznaky nemoci.Kdy už jde o život?


Lékaře, kterému svůj stav oznámíte, byste také měli upozornit na rizikové faktory, které se vás týkají – může to být vyšší věk, cukrovka, obezita či třeba vysoký tlak a jiná vážná onemocnění plic, srdce, jater nebo ledvin. Lékaři to pomůže rozhodnout, jestli vám nemá raději nasadit léčbu monoklonálními protilátkami. Tu je ale nutné zahájit do sedmi dnů od prvních příznaků onemocnění.


Neméně důležité pak je, aby lidé u sebe nebo svých nemocných blízkých alespoň základně dokázali odhadnout, kdy už je nutné zavolat si odbornější pomoc a možná zvážit hospitalizaci. K tomu slouží mimo jiné výše zmíněné lékařské přístroje. Doporučení lékařů pak laikům osvětluje jak číst a vyhodnocovat získávané údaje či jak sledovat dech pacienta a všímat si varovných signálů.


V následujícím pokračování přineseme rady, jak se doma léčit, jak se nejlépe izolovat od ostatních v domácnosti nebo naopak to, jak o pacienta pečovat a zůstat před nákazou v relativním bezpečí.


(gar)


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0
Reprofoto: se svolením autorůAnketa

Prodělali jste vy nebo někdy z vašich blízkých covid-19?

Celkem hlasovalo 303 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat