Hlavička
Rady a tipy -
28/07/2022

Limity krátí hodnoty za výkony. Jsou součástí úhradové vyhlášky, upozorňuje expertka

Nemocnice, soukromé ordinace, kliniky i laboratoře dostaly v průběhu června od zdravotních pojišťoven finanční vypořádání. Uzavřou tím minulý rok a dozví se, zda jim pojišťovny zaplatily všechny výkony, kolik peněz dostanou zaplaceno nebo zda pojišťovnám budou peníze vracet, protože jim poskytly větší zálohy.

reklama

reklama

„Zdravotní pojišťovny spočítají, co v zálohách už zaplatily jednotlivým poskytovatelům a podle součtu vykázaných dávek zjistí, nakolik peněz má poskytovatel nárok. Zda ještě budou zdravotní pojišťovny peníze doplácet nebo opačně, pokud dojdou k tomu, že vyplatily větší zálohy a poskytovatel jim bude vracet rozdíl,“ vysvětlila Radka Bauerová, vedoucí smluvních vztahů se zdravotními pojišťovnami ze společnosti STROFIOS a.s. 

Pojišťovny vystavují finanční vypořádání, následně jej poskytovatelé zdravotní péče kontrolují, nebo si najímají experty, kteří jim vypořádání zkontrolují. V případě, že s finančním vypořádáním nesouhlasí, je možné podat námitku k tomuto vypořádání na základě adekvátního zdůvodnění a v souladu s úhradovou vyhláškou nebo podepsaným úhradovým dodatkem. 

Kde vznikají nejčastější chyby

Při tvorbě konečných podkladů pro zdravotní pojišťovny číhá na lékaře řada pastí, které je mohou připravovat o značné finanční prostředky. Lékaři si musí hlídat, zdali například vykazují správné kombinace a podobně, neboť ve finančním vypořádání pojišťovny uvedou jen to, co bylo lékařům uznáno v průběhu roku. 

reklama

„Důležité rovněž je, aby si lékaři průběžně hlídali frekvenci výkonů. V okamžiku, kdy frekvenci přesáhne, pojišťovna tyto výkony odmítá proplatit,“ varuje Radka Bauerová. 

Zároveň zdůraznila, že existují různé kombinace výkonů a lékaři mají k dispozici i koeficienty navýšení. V úhradové vyhlášce jsou jisté podmínky a za jejich splnění lze dosáhnout určité navýšení tím, že se zvedá původní hodnota bodu. 

„Mezi koeficienty navýšení patří ordinační hodiny, objednávkový systém a celoživotní vzdělávání lékařů a jiné podle segmentu péče,“ vysvětlila Bauerová.

Vykazování jako přirozená, ale náročná součást práce lékařů

Známý praktický lékař MUDr. Vít Šlechta pokládá vykazování provedených úkonů za přirozenou součást své práce. Zároveň ale MUDr. Šlechta přiznává, že v některých oblastech se pro náročnost nenaučil výkony vykazovat. 

„Jsem přihlášen do některých bonusových programů. Přiznávám se, že některé tyto programy jsou pro mě tak složité, že mé ordinaci nepřinášejí žádný zisk. Jedná se například o bonusový program HYPERTENZE nebo DIABETOLOGIE. Tady jsem se vykazovat bonusové výkony nenaučil,“ řekl Šlechta. Na tomto příkladu je patrné, že někteří lékaři narážejí při vykazování úhrad na úskalí odborného charakteru.  

Pro některé majitele ordinací společně s finančním vyrovnáním začíná období zvažování, zda se jim „podnikání“ vyplácí. Někteří se nakonec rozhodnou samostatnou cestu ukončit.  

„Podle toho, kolik jim pojišťovna zaplatí a kolik dotují ze svého, především majitelé menších ordinací rozhodují, zda dál pracovat jako samostatný lékař nebo jít pracovat někam k jinému poskytovateli zdravotních služeb. Zvažují rovněž, zda se o věci spojené s vykazováním výkonů o tyto věci se dále starat, nebo to nechat na společnosti, která to bude řešit nadále za ně,“ vysvětlila Bauerová ze STROFIOS a.s.

Autor: Radka Bauerová

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama