Malí školáci se vrátí do lavic. Budou mít roušky a bude se více větrat

Ti nejmladší žáci z prvních a druhých tříd základních škol se příští středu 18. listopadu vrátí do škol. Budou ovšem muset nosit roušky, a to nejen ve společných prostorách, ale i po celou dobu při výuce. Další otevírání škol bude záviset na vývoji epidemické situace.

Dětem se otevírají i školní družiny a jídelny, ale stále budou platit některá omezení. Ministr školství Robert Plaga je stručně shrnul na Twitteru: "Podmínky návratu: homogenní skupiny, roušky vždy a všude, časté větrání. Družiny v homogenních skupinách, školní stravování bude v provozu. Na ZŠ i SŠ se umožní individuální konzultace 1+1 pro potřebné. Jazykovky, ZUŠ a střední školy zůstávají na distantní výuce."
Školáci se bez roušek neobejdou. Ani ve třídách

Základní školy ministerstvo zdravotnictví zcela uzavřelo v polovině října. Dosud zůstávají pro předškoláky otevřené jen mateřské školy. Pro nejmladší školáky prvních a druhých tříd základních škol je ale distanční výuka přes počítač obtížná, takže vláda pro ně uvolnila protiepidemická opatření a chce je od 18. listopadu znovu poslat do škol. "Jsem rád, že se můžeme navrátit k prezenční výuce, která je tou distanční nenahraditelná," uvedl k tomu na tiskové konferenci ministr školství Plaga.

Třídy už se nebudou dělit na poloviny, jak to vláda nařídila při první vlně koronaviru na jaře. Tehdy ale žáci nemuseli mít ve třídách při výuce roušky. Teď je tomu naopak. Šíření nákazy mezi školáky by podle ministra Plagy mělo bránit intenzivnější větrání tříd. "Ukazuje se, že pro eliminaci rizika šíření je klíčové větrání a výměna vzduchu. Budeme tedy dávat ještě větší apel na větrání a to i během výuky," prohlásil Plaga. Mezi další omezení patří zrušený tělocvik a hudební výchova.


Další otevírání škol? Teprve se uvidí

Epidemie Covidu-19 nejprve v září uzavřela vysoké školy, od začátku října i ty střední a nakonec ministerstvo zdravotnictví v polovině měsíce ukončilo i provoz základních škol. O jejich znovuotevření se uvažovalo od 2. listopadu, ale tento termín se teď kvůli šířící se epidemii koronaviru znovu posunul.

Do lavic se vrátí zatím jen nejmladší školáci. O těch ostatních rozhodne další vývoj epidemické situace. Po nařízených opatřeních začal počet nově nakažených lidí mírně klesat, přestože různě kolísá. Ve středu hygienici odhalili 8 925 potvrzených případů a v celém Česku se tak dosud nakazil necelý půlmilion lidí. V aktivní fázi nemoci je dnes 147 994 lidí, dosud na Covid-19 zemřelo 5 570 lidí.


David Garkisch

Ilustrační foto: vperemen.com Anketa

Měla by být protiepidemická opatření zpřísněna?

Celkem hlasovalo 3595 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům