Máte rádi svého lékaře? Dejte mu hlas v anketě Lékař roku

Právě odstartoval desátý ročník ankety Lékař roku. Pořádá ji nezisková organizace Unie pacientů. Pacienti mohou svým hlasem ocenit libovolného lékaře a přinejmenším jeho nominací mu poděkovat za péči. Cílem ankety je posilování vztahů mezi pacienty a lékaři.

Máte rádi svého lékaře a nevíte, jak mu vyjádřit vděčnost za jeho péči? Už podesáté se pacientům nabízí možnost hlasovat pro oblíbeného lékaře v anketě Lékař roku.


Jak a kde hlasovat?

"Anketa zvyšuje prestiž lékařského povolání a zároveň dává pacientům i odborné veřejnosti možnost ocenit nejen odborné, ale i lidské kvality těch, kteří pečují o naše zdraví," vysvětlil předseda Unie pacientů Jiří Hlaveš smysl hlasování.

Toto občanské sdružení je největší pacientskou organizací v ČR. Sdružuje více než 17 tisíc lidí. Členství v unii ale podmínkou účasti v anketě není. Hlasování se prostřednictvím formuláře na webu může zúčastnit kdokoli. Stačí nominovat libovolného lékaře, uvést jeho jméno a místo působení.


Kategorie pro hlasování pacientů

Anketa Lékař roku 2017 získala záštitu České lékařské společnosti J.E. Purkyně. Hlasování probíhá od 15. února do 31. března 2018. Hlasy je možné zasílat přes internetovou stránku lekarroku.cz.

Vyhlášeni budou lékaři s největším počtem hlasů od pacientů v jednotlivých kategoriích:


Lékař lůžkového zařízení - tedy lékaři nemocnic, lékaři léčebných ústavů nebo lékaři na lůžkových odděleních.

Praktický lékař - praktičtí lékaři, lékaři pro děti a dorost, rodinní lékaři.

Lékař specialista - lékaři všech odborných ambulancí.


Odborné kategorie

Kromě pacientské části ankety existuje i její odborná část. Do této ankety jsou nominováni lékaři různými odbornými a zájmovými organizacemi a oceněné mezi nimi pak vybírá komise sestavená z odborníků pod hlavičkou Unie pacientů ČR.

V odborných kategoriích jsou udělovány tyto ceny:


Jeseniova cena - pro lékaře s největším přínosem pro pokrok v medicíně.

Hippokratova cena - oceněn bude lékař, který prokázal nebo vykonal čin nebo činy lidskosti.

Lékař s celoživotním přínosem v medicíně.


Zvláštní ocenění Unie pacientů ČR - toto uznání vyjadřuje postoj Unie pacientů ČR k projektu nebo osobnosti, které zásadním způsobem přispěly pacientům v tíživých životních situacích.


Anketa pomáhá vztahům mezi pacienty a lékaři

"Anketa posiluje dialog mezi lékaři a pacienty a zlepšuje jejich spolupráci a komunikaci. Odborná část si klade za cíl vyzdvihnout zejména výjimečné lékařské počiny jak z hlediska odbornosti, tak i z hlediska humanity. V hledáčku hodnotitelů budou také významné vědecké a výzkumné počiny, a celoživotní přínos medicíně," uvedl předseda unie Jiří Hlaveš. 

Slavnostní vyhlášení ankety je naplánováno na 19. dubna v Praze. Výsledky minulých ročníků si můžete prohlédnout v historii  ankety.

David Garkisch

Foto: pixabay, Creative Commons CC0


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Péče o zrak dostává na frak. Odpadla motivace přijít k očnímu lékaři