Hlavička
Rady a tipy -
06/06/2018

Medicína jinak. Objevte tajemné lékařské sbírky: mumie, lebky, kyklopy

Výjimečnou příležitost k prohlídkám několika téměř neznámých, ale mimořádných muzejních sbírek nabízí sobotní Pražská muzejní noc. V široké nabídce všech muzeí vynikají tři, které se týkají medicíny a člověka. Dvě ze sbírek se otevírají veřejnosti jen při této příležitosti.

reklama

reklama

Pokud hledáte tip na sobotní večerní až noční výlet, rozhodně se nabízí patnáctá Pražská muzejní noc. Od sedmé večer do jedné hodiny po půlnoci se zdarma otevírají brány mnoha muzejí hlavního města. Vstupné i doprava jsou zdarma.

Zatímco do většiny muzejí můžete zavítat téměř kdykoli jindy, v seznamu muzejní noci je několik skutečných unikátů - sbírek, které jsou veřejnosti přístupné jen jednou v roce, právě při této jediné příležitosti. A kdo je jednou navštívil, rozhodně si je pamatuje.

Jde o tři zvláštní muzea, která najdete nedaleko sebe na Novém Městě: muzeum Anatomického ústavu, Stomatologické muzeum a Hrdličkovo muzeum člověka. Bývají obvykle přístupná jen ke studijním účelům a objevíte tam opravdu skvosty. Egyptské mumie, lebky kyklopů i mořského jednorožce, kostry slůněte i žirafy, čelisti hrocha nebo stoličku slona...

reklama


Anatomické muzeum

V muzeu Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy najdete především kostry. Lékaři i vědci se sem chodí učit o vývoji člověka. Zdánlivě paradoxně tu proto objevíte i mnoho koster zvířat, protože se na nich dá dobře porovnávat stavba těla lidí a jiných obratlovců.

Zřejmě největší pozornost strhuje devítimetrová kostra plejtváka malého, stará skoro sto let. Mezi zajímavé exponáty patří i vzácná lebka narvala jednorohého, kterému pro jeho dlouhý špičák přezdívali námořníci mořský jednorožec. Kromě toho uvidíte také třeba kostru žirafy, slůněte nebo třeba v tekutině naloženého žraloka

Nechybějí pochopitelně ani kostry člověka a zejména ty anatomicky zvláštní - například hydrocefalické zvětšené lebky nebo jejich zmenšené mikrocefalitické protějšky (způsobuje je i virus zika). Sbírka obsahuje i zvláštní lebku s otvorem jen pro jedno oko, což je důsledek poruchy vývoje plodu.

\""Zájem veřejnosti o medicínská témata v rámci Muzejní noci neutuchá a návštěvnost našich muzeí mnohonásobně převyšuje jejich kapacitu. Proto i letos připravujeme pro dospělé i dětské účastníky také obsáhlý doprovodný program,\"" řekl k akci děkan 1. LF UK profesor Aleksi Šedo. 

Dospělí si už od 16 hodin mohou užít přednáškové odpoledne například první republice, o méně známých stránkách Karla IV. nebo o zapomenutých osudech českých vědců. Děti si budou moci vyzkoušet práci archeologa - od hledání kostí po jejich určování a sestavování. A pro všechny je určená úniková hra \""Pryč z fronty\"", při které se dají vyhrát extra prohlídky.

Na místě si budete moci vyzkoušet a oživit zkušenosti s první pomocí nebo se studenty adiktologie a ergoterapide vyzkoušet třeba alkobrýle, které simulují opilost.


Stomatologické muzeum 

Tuto sbírku mohla veřejnost vidět poprvé už v roce 1906, ale od té doby se ještě rozrostla. \""Obdobné speciální stomatologické muzeum se kromě Prahy nachází jen v Německu a Holandsku. Tak velké komparativní sbírky chrupu a lebek jsou ale světově unikátní,\"" popsal profesor Jiří Mazánek, který o muzeum pečuje.

Muzeum založil významný český lékař a stomatolog Jan Jesenský. Ze sbírek se dozvíte, jak vznikla a jak se vyvíjela stomatologie a najdete tu třeba i lebky z proslulé kostnice v Sedlci u Kutné Hory či lebky a zuby primátů a dalších zvířat.

V rámci muzejní noci si ve Stomatologickém muzeu budete moci vyzkoušet třeba i odebírání krve na umělé ruce, chemické pokusy nebo si poslechnout výklad o vývoji zubní medicíny.


Hrdličkovo muzeum člověka

První zmínka o tomto muzeu pochází už z roku 1922. Založil ho lékař, vědec i dobrodruh Aleš Hrdlička, který předtím býval dokonce kurátorem antropologických sbírek v americkém United States National Museum ve Washingtonu a podnikal expedice do Asie i za americkými indiány.

Sbírky Hrdličkova muzea člověka sledují vývoj vývoj lidského druhu i člověka jako jedince. Pozoruhodná sbírka obsahuje desítky koster, posmrtné masky a dokonce i přes tři tisíce let staré egyptské mumie či mumifikované hlavy.  

Od 19 hodin v muzeu začínají i přednášky - například o evoluční biologii, technickém vylepšování člověka, možné existenci života jinde ve vesmíru, o fámách proti očkování nebo o tom, jestli mají mít roboti svá práva.


Faustova kaple a Faustův dům

Na odchodu se můžete stavit i na okraji Karlova náměstí, kde najdete legendami opředený Faustův dům a uvnitř také Faustovu kapli. Kromě promítání filmu Manifesto bude v tomto akademickém klubu připraveno občerstvení a hry pro dospělé i děti. Budete si moci třeba sestavit věž z kostí nebo lidské tělo z papíru.

David Garkisch

Foto: Muzeum normální a srovnávací anatomie, 1. lékařská fakulta UK


reklama

reklama

reklama

reklama