Medicína proti zločinu: Falešné znásilnění a vraždu dítěte odhalily bakterie

Ten zločin byl šílený ve své zbytečnosti, hlouposti i brutalitě. Přesto vedl k převratnému pokroku v soudním lékařství. Skoro před stoletím lékaři díky bakteriím odhalili pachatele znásilnění a vraždy malé Helen. Motiv nebyl smilný, vlastně nebyl žádný. A zabíjela žena.

Dějištěm počátku tohoto dramatu byl třípatrový činžovní dům na Urquhart Road ve skotském městě Aberdeen. Bylo to nepřívětivé měšťácké prostředí bez lesku. Na obou stranách úzkého schodiště byl na každém poschodí jeden byt. Každý měl jen obytnou kuchyň a ložnici. Záchody byly společné na chodbě, na dvoře pak stála šedivá ponurá prádelna a kůlny nájemníků na uhlí.

Tak nějak nejspíš vypadal i starý Žižkov – ostatně by do hrůzného příběhu zapadal i časově. Odehrál se 20. dubna v roce 1934. Tehdy odpoledne se z onoho činžáku ve skotském Aberdeenu ztratila osmiletá Helen, jediná dcera natěrače Johna a jeho ženy Agnes Priestlyových...


První chyba vraha: musel být z domu

Helen v půl druhé odpoledne odběhla jen pro chleba, což byla cesta na několik minut. Od té doby se po ní však slehla zem a živou ji už nikdo jiný nespatřil. Ostatně ani mrtvou  Helen prostě zmizela.

Záhy po ní začali pátrat nejen místní policisté, které zalarmovala její matka, ale i spousta sousedů. Všichni hledali celou noc, která tehdy byla chladná a deštivá. Nikdo to tenkrát ještě nevěděl, ale byla to jedna z malých indicií, jež vedla k odhalení vraždy.

Bylo pět hodin ráno, když si soused všiml pytle, který vyčuhoval z výklenku v prvním patře. Vzápětí v něm našel mrtvé tělo Helen Priestlyové. Do půl hodiny se nad ním sešli policejní konstáblové, inspektoři, superintendent a nakonec i soudní lékař Robert Richards.

První stopa vedla celkem jednoznačně k obyvatelům domu. Pytel skrývající tělíčko malé Helen byl totiž úplně suchý, i když venku hustě pršelo. Tělo děvčátka neslo na první pohled stopy brutálního znásilnění. Její košilka byla nasáklá krví, kolem úst měla zvratky, na sobě stopy popela z uhlí a v ruce svírala účet za chleba z pekárny.


Patolog: znásilnění nemohl způsobit penis

Vyšetřovatelé nebyli hloupí. Suchý pytel v deštivém dni a noci pro ně znamenal, že pachatele musí hledat v domě, pod střechou. Vyslechli všech pět mužů v domě, kteří se zdáli být potenciálními pachateli hrůzné vraždy. Jejich výslech ale policistům nic nepřinesl.

Zato výsledky pitvy byly překvapivé znásilnění malé Helen muselo být mimořádně hrubé. Patologové došli dokonce k závěru, že ho nemohl způsobit mužský penis. Mohl to podle nich být velmi silný, neobyčejně velký prst s dlouhými nehty nebo nějaký hrubý nástroj. Pitva odhalila další detail případu Helen byla nejprve udušena a při tom se pomočila. Teprve potom ji vrah znásilnil. A to dokonce ještě nezjištěným způsobem.


Pátrání po důkazech: policie rozřezala i podlahy

Pro policisty nebylo velkým problémem odhalit podezřelého pachatele, ale i je nepochybně překvapilo, že jím byla sousedka Jeannie Donaldová. Žádné důkazy proti ní ovšem neměli. Vypovídala sice zmatečně, prokazatelně jim lhala, ale jakoukoli spojitost s vraždou popírala. Detektivové měli ale silné podezření a nepochybovali o její vině. Ona jim však stále opakovala, že je nevinná: Já jsem to neudělala. Hmatatelný důkaz proti ní chyběl.

Policisté rozřezali podlahy, vyřezali pruhy linolea, odvezli všechny smetáky, hadry na mytí, kbelíky, kartáče, matrace, deky, žínky, kartáčky na zuby, a dokonce i obsah výlevky pod umyvadlem. Nejspíš to ani sami netušili, ale stalo se to rozhodujícím důkazem.


Lékař přinesl rozhodující důkaz

Zatímco všechny ostatní policejní indicie či důkazy selhaly, lékaři bodovali. Za přelomem v případu stál profesor Sydney Smith z Edinburghu. Napadla ho inovátorská metoda. Srovnal krev a stopy bakterií na spodním prádle a mrtvém těle malé Helen s jinými vzorky z bytu Donaldových. Lidé totiž ve střevech mají nezřídka vzácné druhy bakterií a Helen je měla taky.

Smith prozkoumal bakterie nejen z těla malé Helen, ale stejně zkoumal i bakterie na zabavených hadrech nebo obsah výlevky umyvadla. Ukázalo se, že poměrně vzácné střevní bakterie, které měla ve svých střevech Helen, se nacházejí i na jedné žínce a hadru z bytu Donaldových. Důkaz byl jasný a soud ho přijal. Střevní bakterie tak zřejmě poprvé zasáhly do objasňování vraždy.


Dívka zemřela kvůli banálnímu posměšku Kokosový ořechu

Jak a proč se tedy zločin odehrál? Policisté ho po objevu soudních lékařů dokázali rekonstruovat. Hrál v tom roli i jeden malý detail ze soudní pitvy – brzlík malé Helen byl značně zvětšený a už tehdy bylo známo, že děti s takovou abnormalitou mívají sklon k infekcím a často také k omdlévání a bezvědomí i při malém šoku.

Pátrání policistů pak odhalilo banálnííčinu celého zločinu. Malá Helen se často vysmívala stejně staré dceři Donaldových a vymyslela pro ni hanlivou přezdívku Kokosový ořech“. Když běžela kolem jejich oken, často ji pokřikovala.

Bylo tomu tak i v osudný den, jenže tehdy na ni ze dveří vyběhla matka druhé dívky. Helen se v úleku zhroutila a upadla do bezvědomí. Nepříliš inteligentní Jeannie Donaldová se domnívala, že dítě zabila, vtáhla ho k sobě domů a v panice vymyslela zdánlivě spásné řešení.

Podle lékařů se buď svými prsty, nebo kuchyňským náčiním pokusila zdánlivě mrtvou Helen znásilnit, aby podezření padlo na někoho jiného. Bolest však dítě nakrátko probrala z bezvědomí a to vykřiklo. Dosvědčili to i sousedé. V úleku z toho, že Helen žije, ji Jeannie Donaldová raději uškrtila a dál předstírala, či spíše pokračovala v jejím falešném znásilnění. Nad ránem pak tělo dívky v pytli přenesla na schodiště domu.

Už v červenci 1934 tak byla Jeannie Donaldová předvedena před soud. Podle dobových svědectví navenek neprojevovala vůbec žádné emoce. Výjimkou byly dva momenty – když byla vyslýchána její malá dcera a když si vyslechla verdikt soudu. Ten jí udělil trest smrti. Milostí jí ovšem byl trest proměněný na doživotí a po deseti letech věznění byla nakonec propuštěna.


 

David Garkisch

Ilustrační foto: istock.com

Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Video: Porod na benzince z pohledu záchranářky. Řídila ho telefonem

Chybíš nám, bolí to, píší lidé na virtuálním památníku obětem covidu

Studentka v noci pomáhá v nemocnici, ve dne se připravuje na maturitu