Hlavička
19/04/2018

Mělnická nemocnice už opět \""trochu\"" funguje. S lékaři se ale stále nedohodla

Po více než dvou týdnech mělnická nemocnice opět zprovoznila sedm oddělení, které uzavřelo odmítnutí lékařů sloužit přesčasové hodiny. Spor o valorizaci jejich platů ale stále trvá. Nemocnice funguje, podle lékařských odborů ale jen omezeně a na směnný provoz.

reklama

reklama

Dosud uzavřená oddělení v Nemocnici Mělník se od včerejška opět začala plnit pacienty, potvrdila mluvčí nemocnice Linda Ševčíková. Šlo o interní oddělení, interní JIP, chirurgické oddělení, chirurgickou JIP, ortopedické oddělení, chirurgický a ortopedický operační sál a jednodenní chirurgii JPL.


Funguje nemocnice na plný výkon? Nejspíš ne

reklama

Uzavření tak významných oddělení bylo pro pacienty i záchrannou službu a okolní nemocnice v Praze i ve Středních Čechách velkou komplikací. Jen záchranka do Mělníku přivážela každý měsíc kolem 350 pacientů. Ty musely převzít jiné nemocnice, a to včetně pacientů, kteří byli v Mělníku v té době hospitalizováni. Více v článku Mělnická nemocnice stojí. Důkaz, jak přesčasy lékařů drží celé zdravotnictví

Není ale jasné, jak širokou péči teď tato oddělení poskytují. Mluvčí nemocnice totiž nechtěla komentovat dotaz ČTK, v jakém rozsahu budou jednotlivá oddělení fungovat. A nic o tom nepíší ani na webu Nemocnice Mělník, odkud dokonce zmizely i staré zprávy o omezení chodu nemocnice.


Lékaři: Péče jen o akutní případy a omezený provoz

Podle lékařských odborů ale zdaleka nemocnice nejede na plný výkon. \""Dle našeho názoru v tomto druhu provozu budou tato oddělení fungovat v režimu zajišťujícím pouze akutní péči o pacienty. Současně dojde k omezení plánovaných výkonů a provozu odborných ambulancí (diabetologické, kardiologické, urologické a gastroenterologické),\"" tvrdí ve svém nejnovějším prohlášení Lékařský odborový klub Mělník

Zároveň odbory potvrdily, že dohoda o valorizaci platů lékařů s nemocnicí dosud neexistuje. \""Do dnešního dne se 25 lékařů nedohodlo s vedením nemocnice na podmínkách vykonávání přesčasové práce. Ze strany lékařů bylo postupně navrženo několik jednostranně vstřícných návrhů, které měly vést k vyřešení krizové situace. Na podobně vstřícný přístup ze strany vedení nemocnice stále čekáme,\"" uvedl odborový klub.

Situace je tedy při starém. Kolektivní smlouva pro rok 2018 není uzavřena a lékaři, kteří se nedohodli na růstu mezd, odmítají sloužit přesčasy. \""Lékaři udělají vše pro to, aby negativní dopady na pacienty byly co nejmenší,\"" slibují odboráři s tím, že jsou dále připraveni k jednání s vedením nemocnice.

David Garkisch

Foto: Creative Commons Attribution 3.0 Unported, upraveno, autor: Kacir


reklama

reklama

reklama

reklama