Ministr Blatný to schytává za zpochybňování počtu obětí covidu

Drtivou kritiku ze všech stran sklidil ministr zdravotnictví za svá slova o tom, že jen třetina obětí covidu zemřela skutečně na tuto nákazu. Proti jeho výrokům svědčí i statistiky zemřelých. Kritici tvrdí, že se jen snaží zamaskovat selhání vlády v boji s epidemií.

Někteří experti dokonce naznačují, že za takové zpochybňování epidemie by měl ministr zdravotnictví Jan Blatný odstoupit. Ten ale oponuje, že se jen snažil vysvětlit rozdílný přístup zemí k vykazování obětí koronaviru.


Ministr Blatný se do statistik obětí nákazy opřel hned dvakrát. Nejprve to bylo koncem minulého týdne při jeho projevu ve Sněmovně. Pak si přisadil ještě v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce na ČT, kde dokonce prohlásil, že jen třetina mrtvých z „covidové“ statistiky obětí zemřela na koronavirus.
Blábol, odsoudil výroky ministra Milan Kubek


Jako první se proti ministrovým výrokům vyhranil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Ten v diskusi v České televizi označil ministrova slova za bláboly a podivil se, jak může zastávat svoji funkci.


Já se přiznám, že pan ministr mi vyrazil dech,“ opáčil na Blatného výroky Kubek. „Já jsem čekal, že tady budeme přesvědčovat veřejnost o tom, jak je důležité bojovat s epidemií, kterou jsme v ČR naprosto nezvládli. Patnáct tisíc mrtvých, to je národní tragédie, která nemá v naší národní historii obdoby,“ postavil se ministrovi šéf lékařské komory.


Já vím, že my se lišíme hned od počátku, protože vy jste od začátku tu epidemii vnímal hned od svého nástupu jako mnohem méně závažnou, než reálně je. Tak ale přece nemůžete vést zdravotnictví. Ta slova jsou blábol,“ řekl ministrovi do očí Milan Kubek.


Hádka pak ještě gradovala, když šéf lékařské komory doložil ministrovi, že se v říjnu a listopadu skoro dvojnásobně zvýšil počet zemřelých v Česku za posledních pět let. Některá úmrtí přitom nejspíš pod covid nebyla ani zařazena, přestože je nákaza způsobila.


Více jsme o tom psali v článku Smutná meta: Na covid v Česku zemřelo 15 000 lidí. Zabíjí víc než rakovina. Následující graf Českého statistického ústavu zobrazuje nárůst mrtvých ve srovnání s posledními roky:Počítáme i oběti autonehod, tvrdí Blatný


Proti tomu ovšem ministr Blatný tvrdí, že jen třetina mrtvých vykazovaných na účet epidemie podlehla právě koronaviru. Dokonce tvrdil, že statistiku ovlivňují i oběti autonehod pozitivní na covid, což se stalo asi největším terčem kritiky.


My víme, že zhruba 30 procent ze smrtí, které vykazujeme, je jednoznačně spojeno s koronavirem. Deset procent, kam patří například i ta autonehoda, je bez spojitosti s koronavirem, protože opravdu můžete umřít na něco úplně jiného, včetně té citované autonehody,“ prohlásil v ČT Blatný.Opozice: Umírá neskutečný počet lidí


Bezprostřední kritika šéfa lékařské komory nebyla jediná. Ministrova slova odsoudili později i další lékaři, experti na infekční nemoci a dokonce i kolegové z vlády. „Nevím, proč se pan ministr zdravotnictví rozhodl promlouvat ke statistikám. Objektivním faktem je, že v porovnání s dlouholetým vývojem stoupl počet obětí v České republice, a to zásadním způsobem,“ reagoval například ministr vnitra Jan Hamáček v pořadu Partie na CNN Prima News.

Stejná byla i reakce opozice. Přímo v Partii se k Hamáčkovi přidala i poslankyně Pirátů Olga Richterová: „Statistika jasně ukazuje, že umírá neskutečný počet lidí. Pan ministr má komunikovat, že jsme v pátém stupni, vysvětlovat, že i když je to pro každého z nás náročné, je potřeba to vydržet. Vůbec nechápu, co tím zamýšlel.“

Dnes v TV Nova nepřímo vyzval ministra k odstoupení imunolog Václav Hořejší, jeden ze zakládajících členů Iniciativy Sníh, která si bere za cíl veřejnou osvětu a boj s epidemií koronaviru. „Profesor Prymula, když se dopustil určitého prohřešku, tak byl nucen rezignovat. Já si myslím, že ten jeho prohřešek byl daleko menší,“ srovnal schůzku někdejšího ministra Prymuly v restauraci v době karantény s výroky ministra Blatného imunolog a profesor Hořejší.Zamlžování faktů?

Kritici se shodují, že ministr se snažil zlehčováním počtu obětí koronaviru vylepšit mediální obraz vlády a Ministerstva zdravotnictví, protože ve skutečnosti oba úřady selhaly nejen při loňském rozvolnění protiepidemických opatření, ale selhávají i v přípravách na masivní vakcinaci populace.

Blatný se hájí tím, že chtěl jen poukázat na odlišné vykazování statistik v mezinárodním srovnání. „V žádném případě jsem neřekl nic, čím bych znevažoval oběti, které zemřely na koronavirus anebo něco jiného,“ reagoval Blatný.

Jeho slova o tom, jak covid pozitivní oběti autonehod ovlivňují statistiky zemřelých na koronavirus, ale vyvrátil i ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Pokud k tomu někdy došlo, mohlo se tomu tak mezi oficiálními statistikami 15 000 mrtvých stát jen v jednotkách případů, uvedl v Právu Dušek s tím, že příměr ministra byl nadsazený.David GarkischIlustrační foto: Pixnio.com, CC0Anketa

Očekáváte, že se epidemická situace opět zhorší?

Celkem hlasovalo 146 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vakcína proti covidu ochabuje imunitní systém? Překroucená zpráva obletěla svět