Hlavička
22/02/2018

Ministr se učí řídit zdravotnictví u autorů regulačních poplatků

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch od loňska studuje obor management ve zdravotnictví. Informaci přinesl deník E15. Upozornil zároveň, že jde o školu někdejších autorů reformy zdravotnictví i regulačních poplatků. Ty zrušila Sobotkova vláda, ve které bylo i ANO.

reklama

reklama

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (ANO) má dosud dva tituly. Vystudoval práva i mediální studia a je dvojnásobným magistrem.

Odborníkem na zdravotnictví a později ministrem se stal díky Andreji Babišovi, pro kterého ještě před volbami pracoval jako expert na zdravotnictví. Stal se také členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Úspěch strany ANO a přízeň Andreje Babiše pak zajistily Vojtěchovi místo ministra zdravotnictví.

Ministr si svoji odbornost dále prohlubuje. Deník E15 nyní přišel s informací, že Adam Vojtěch od loňského roku studuje třísemestrální program management ve zdravotnictví. 

reklama


Ministr studuje u autorů zavržené pravicové reformy

Deník E15 upozornil, že nejde o ledasjakou školu, ale o studium u soukromé společnosti Advance Healthcare Management Institute. Tu, uvedl deník, spoluvlastní Pavel Hroboň a Tomáš Macháček. Na této informaci je zajímavé, že jde o dva nejvýraznější tvůrce návrhu pravicové reformy někdejšího ministra z let 2006 až 2009 Tomáše Julínka (ODS).

„Moc času na to teď nemám, ale snažím se. Je to další možnost získat know-how, informace i zahraniční srovnání,“ řekl deníku E15 Vojtěch.


Regulační poplatky zvrátily volby

Advance Healthcare Management Institute školí mnoho manažerů. Studium vyjde v ceníku společnosti na 315 tisíc korun. V ročníku s Vojtěchem studuje podle E15, který se odvolává na webové stránky školy, mimo jiné Irena Storová, kterou ministr krátce po svém nástupu do funkce pověřil řízením Státního ústavu pro kontrolu léčiv, spolumajitel očních klinik Neovize a Duovize Petr Kocian či ekonomická ředitelka Krajské nemocnice Liberec Hana Jelínková. 

Pavel Hroboň, spolumajitel školy, působil za ministra Tomáše Julínka tři roky jako jeho náměstek. Další spolumajitel Tomáš Macháček byl ve stejné době poradcem ministra. Oba jako vyhlášení experti na zdravotnictví připravili jeho obsáhlou reformu.

Neprosadili zdaleka všechny reformy, ale tou nejznámější se staly třicetikorunové regulační poplatky u lékaře. Ty později – alespoň podle mínění mnoha politologů – vyhrály volby levicové ČSSD. Premiér Bohuslav Sobotka do vlády vzal i tehdejšího nováčka, stranu ANO Andreje Babiše. Společně pak poplatky, poslední pozůstatek pravicových reforem ve zdravotnictví, zrušili. 

David Garkisch

Foto: 

reklama

reklama

reklama

reklama