Ministr Vojtěch má i druhý test negativní. Končí s karanténou

Ministr zdravotnictví oznámil, že končí s karanténou, protože i druhý test na covid-19 u něj byl negativní. V karanténě tak strávil celých deset dní. Výsledek druhého testu mu přišel dnes. V podezření na nákazu byl po setkání s pozitivně testovanou hlavní hygieničkou.

Výsledek testu a ukončení karantény oznámil Adam Vojtěch na Facebooku. "Právě mi přišel výsledek druhého testu. Jsem negativní. Končím karanténu a vracím se zpět na ministerstvo bojovat s koronavirovou epidemií," napsal ministr.
Nakazila se hlavní hygienička i šéf zdravotních statistiků

V karanténě byl od 2. září, protože se o den dříve dvě hodiny účastnil zasedání vládního týmu Covid-19. Na něm byla i hlavní hygienička Jarmila Rážová, které večer nebylo dobře a nechala si udělat test na koronavirus. Nazítří se ukázalo, že je pozitivní  a do karantény putoval nejen ministr, ale i ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Na rozdíl od ministra se u statistika Duška covid-19 potvrdil. Dušek a Rážová patrně ještě zůstávají v karanténě.

Jinak tomu bylo u premiéra, který se jednání také účastnil. Ten do karantény překvapivě nemusel. Potvrzení mu na to vystavila přímo šéfová pražských hygieniků Zdeňka Jágrová. Vysvětlení už téměř zlidovělo - místnost prý měla vysoké stropy, větralo se a premiér měl prý po celou dobu roušku. Nenechal si udělat ani preventivní test na covid-9. Více v článku Hlavní hygienička má koronavirus. Vojtěch je v karanténě, Babiš nemusí


Babiš se karanténě vyhnul. Testovat se prý nikdy nenechal

Rozhodnutí pražské hygieničky vyvolalo kritiku i dohady o tom, zda platí vyhlášená pravidla a omezení skutečně pro všechny. Opozice Babišovi vyčetla, že nejde sám příkladem a hazarduje s důvěrou občanů. Ve stejnou dobu ANO odstartovalo předvolební kampaň a premiérovi by se karanténa rozhodně nehodila. "Všichni lidé jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější..." komentovala to TOP09 i ODS.

Pochyby zaznívaly i od veřejnosti. Lidé zejména glosovali zmínku o vysokých stropech a větrání. Stejně argumentoval učitel plzeňského gymnázia, který premiérovi napsal veřejný dopis. Jeho školu uzavřel jediný případ nakaženého pedagoga, protože se s ním ostatní setkali ve sborovně, kde se ovšem také větralo a má vysoké stropy. Více v článku Naštvaný učitel v karanténě píše Babišovi: Kážete vodu, pijete víno


Vojtěch: Dodržujme pravidlo 3R

Vojtěch dnes na Facebooku zároveň veřejnosti připomněl pravidlo 3R. "Teď je nejdůležitější individuální zodpovědnost každého z nás. Zapamatujme si jednoduché pravidlo 3R. Mýt si ruce, dodržovat rozestupy a nosit roušky ve vnitřních prostorách," uvedl ministr.
David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům