Hlavička
04/07/2018

Ministr Vojtěch odvolal stíhaného ředitele. Stíhaný premiér Babiš nevadí

Policejní razie v nemocnicích má další oběť. Ministr zdravotnictví odvolal ředitele Nemocnice Na Bulovce – odůvodnil to jeho trestním stíháním. Lidé i politici se ale baví paradoxem, že ministrovi zároveň nevadí sloužit ve vládě trestně stíhaného premiéra.

reklama

reklama

Nebýt té „nepříjemnosti“ se stíháním Andreje Babiše kvůli podvodu s dotacemi na Čapí hnízdo, dalo by se rozhodnutí ministra Adama Vojtěcha pochopit. Policie se domnívá, že odhalila úplatkářství a machinace s veřejnými zakázkami v nákupu nejrůznějších služeb pro nemocnice a sociální zařízení.

Nebývale velký zásah Národní centrály proti organizovanému zločinu minulý týden vedl k trestnímu stíhání devíti lidí a jedné firmy. Soud dokonce na dva z nich uvalil vazbu – jde o podnikatele Tomáše Horáčka, podle policie ústřední postavu kauzy, a bývalou ředitelku Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou.


reklama

Bylo nutné bezodkladně jednat, tvrdí ministr 

Kriminalisté při zásahu zadrželi a stíhají kromě jiného i dosavadního ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka. Ten byl ve funkci pouhé dva měsíce. Nahradil právě Vrbovskou, kterou ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v lednu odvolal pro „závažná zjištění“. Více v článku: Ministr v demisi odvolal ředitelku Nemocnice Na Bulovce.

Dnes ministr odvolal i dosazeného Františka Nováka. „Vzhledem k událostem posledních dní, které ukazují na závažnou trestnou činnost v Nemocnici Na Bulovce a s tím spojená podezření, která se objevila kolem pana Nováka, který je v této souvislosti trestně stíhaný, bylo nutné bezodkladně jednat,“ vysvětlil svůj krok ministr Adam Vojtěch.

„Pan Novák navíc nebyl schopen danou záležitost dostatečně vysvětlit. Jsem přesvědčen o tom, že nemocnice nyní potřebuje, aby v jejím vedení byl člověk, který se bude plně soustředit na nápravu zjištěných pochybení. Musíme proto dát prostor Policii ČR, aby celou záležitost nezávisle vyšetřila,“ dodal také ministr Vojtěch.


Vojtěch: Setrvání ve funkci bylo neakceptovatelné

Rozhodnutí o odvolání ředitele nemocnice je v kompetenci ministra. V situaci, kdy je ředitel trestně stíhaný, je celkem pochopitelné, jakkoli platí presumpce neviny. Ostatně tak argumentuje i ministr Vojtěch.

„O tom, zda je pan Novák vinný, nebo nevinný, musí rozhodnout soud, nicméně pokud existuje podezření, že spáchal trestný čin v době, kdy působil ve vedení nemocnice, tak jeho další setrvání ve funkci pro mě bylo zcela neakceptovatelné,“ řekl k odvolání ředitele Bulovky ministr Vojtěch.


Dvojí metr ministra: Stíhaný Babiš nevadí

Jeho krok i argumentace se mu ale vrátily od politiků i běžných lidí na sociálních sítích takřka okamžitě. Nikoli kvůli odvolanému řediteli, ale kvůli tomu, že sedí ve vládě trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše. To mu však zjevně nijak nevadí a v Babišově případě tak důsledný není.

Jedním z prvních, kdo mu to veřejně připomněl, byl Miroslav Kalousek (TOP 09). Na Facebooku ministru Vojtěchovi vzkázal: „Čtu, že ministr zdravotnictví nepokládá za možné, aby trestně stíhaná osoba dál působila ve funkci ředitele nemocnice. Proč to, pane ministře Vojtěchu, platí u ředitele nemocnice, a neplatí to u premiéra? Také vyznáváte dvojí spravedlnost jako ministryně Malá?“


Babišovo trestní stíhání ministra nezajímá

Ministr Vojtěch podle svých vyjádření totiž nijak neprotestuje proti tomu, aby zemi vedl trestně stíhaný premiér. Už dříve prohlásil, že ho u premiéra podezření z podvodu nezajímá. Více například v článku: Adam Vojtěch: Nevím, jestli se mnou Babiš dál počítá, OLAF mě nezajímá.

V kauze Čapího hnízda drží ministr zdravotnictví stranickou linii obhajoby svého šéfa. „Jestli skutečně ta kauza prostě nebyla vyvolána tím, že hnutí ANO je nejsilnější ze všech stran,“ omlouval letos pochybnostmi zásadní škraloup premiéra ministr Vojtěch.


Ministr nařídil velkou revizi všech dodavatelských smluv

V kauze manipulace s veřejnými zakázkami si však ministr zdravotnictví žádné ohledy nepřipouští. Odpovídají tomu i jeho další kroky, které oznámil. Jde o velkou revizi smluv a nové soutěže u všech dodavatelů spojených s podezřením z úplatkářství.

„V reakci na dění kolem Bulovky zadám kompletní revizi všech dodavatelských smluv ve všech přímo řízených organizacích ministerstva. Kromě toho budu od ředitelů nemocnic požadovat přesoutěžení všech dodavatelů spojených s touto kauzou, a to v co nejkratším termínu. Jakékoliv netransparentní smluvní vztahy nebudu v žádném případě tolerovat,“ dodal dnes ministr Vojtěch.


David Garkisch

Foto: Facebook, Vlada.cz


reklama

reklama

reklama

reklama