Hlavička
10/10/2019

Ministr Vojtěch volá věrné do boje. Vyzval je divným „urgentním“ e-mailem

V pátek se bude rozhodovat o blízké budoucnosti českého zdravotnictví i státního rozpočtu. Premiér se sejde s krizovým štábem zdravotníků i komunisty, kteří se k jejich požadavkům přidali. Ministr zdravotnictví proto podivnou výzvou povolal na místo své podporovatele.

reklama

reklama

Premiér Andrej Babiš byl překvapený daty, která mu na úterní schůzce krizový štáb prezentoval. Šlo přitom o oficiální data Ministerstva zdravotnictví. Více o tom v článku Klame Vojtěch Babiše? Zdravotníci premiérovi předali úplně jiná data.

Premiér si chce nové informace ještě jednou analyzovat a slyšet, co na navrhovanou úhradovou vyhlášku říkají všichni poskytovatelé zdravotní péče. Proto si s nimi na pátek naplánoval další schůzku na Úřadu vlády.

Z osobního pokynu ministra je ovšem na stejné místo a stejný čas svolána tzv. rada poskytovatelů. To je ministrův poradní sbor, který si sám loni zřídil svým příkazem. Jde o externí poradce, jejichž výběr podléhá ministerstvu. Lze tedy předpokládat i loajalitu členů rady.

reklama


Urgentní. Přijďte podpořit ministra...

Tomu napovídá také tón, důraz a naléhavá jednoznačná výzva, kterou na pokyn ministra dostali všichni členové rady poskytovatelů. Krizovému štábu je podezřelý i způsob, jakým se tak stalo. Ministr totiž členy vlastní zřízené rady v e-mailu nepokrytě vyzývá k podpoře stanoviska ministerstva. Dokonce s nadpisem „urgentní“:


!!!!!!! Urgentní

Vážení členové Rady poskytovatelů,

z pokynu pana ministra Vojtěcha bych vás všechny chtěla požádat o účast na schůzce v pátek 11. 10. 2019 od 10:30 hodin na Úřadu vlády – zasedací místnost číslo 162.

Jednání se bude účastnit pan premiér, pan ministr a odbory. Na tomto zásadním jednání bude pan ministr potřebovat vaši podporu ve stanovisku ministerstva.


Krizový štáb zdravotníků a pacientů poukazuje na ministrovu podivnou výzvu k „podpoře ve stanovisku ministerstva“, tím spíš, že tak žádá vlastní poradní, a tedy nikoli nezávislý orgán. Například Českou lékařskou komoru do této rady vůbec nepřizval, přestože se o členství na ministerstvu aktivně hlásila.


David Garkisch

Ilustrační foto: Nick Youngson, CC BY-SA 3.0, Alpha Stock Imagesreklama

reklama

reklama

reklama