Hlavička
09/02/2018

Ministr vyhodil dalšího ředitele nemocnice. Je to Babišova pomsta?

Ačkoli je ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) sám v demisi, nebrání mu to v personální čistce mezi řediteli fakultních nemocnic. Po ředitelce Bulovky dnes vyhodil i šéfa ostravské nemocnice, exministra Svatopluka Němečka (ČSSD). Ten jeho důvody označil za lež.

reklama

reklama

Další překvapivý krok ministra v demisi Adama Vojtěcha: Dnes s okamžitou platností odvolal bývalého ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z funkce ředitele Fakultní nemocnice Ostrava.


Vojtěch: Selhání ředitele, střet zájmů, umělé vylepšování zisků

reklama

Ministr Vojtěch vyhazov ředitele Němečka vysvětlil několika důvody. Šlo údajně o \""jeho dlouhodobé manažerské selhání, které vedlo k personální a odborné destabilizaci nemocnice, vyvádění lukrativních oborů do soukromých rukou, umělému vylepšování hospodářského výsledku, a zásadní střet zájmu při jeho současném působení v představenstvu Městské nemocnice Bohumín\"".

\""Všechny tyto skutečnosti významně poškozují nemocnici v očích veřejnosti a vedou ke ztrátě její důvěry u pacientů. Ministr zdravotnictví to považuje za alarmující, proto přistoupil ke změně ve vedení nemocnice. V následujících měsících zahájí ministerstvo veřejnosprávní kontrolu zaměřenou na hospodaření a finanční operace nemocnice. Novému vedení doporučí zadání externího auditu,\"" uvedla k odvolání Němečka tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.


Němeček:  \""Lži, kecy a účelovka\""

Ředitel Němeček se prý o svém odvolání dozvěděl z médií poté, co ministerstvo zveřejnilo tiskovou zprávu. Reagoval ostře. \""K dnešnímu dni jsem byl prostřednictvím televize odvolán naším SuperStar ministrem. Na uvedené důvody mohu odpovědět slovy jeho šéfa: lži, kecy a účelovka. Vláda bez důvěry si prostě vyřizuje účty. Lacino se nedám,\"" napsal Němeček na twitteru.

I Němeček byl svým odvoláním překvapen, protože si na něj ministr ani nikdo jiný z jeho úřadu prý nikdy nestěžoval. \""Jedná se o pokračování politicky motivované čistky,\"" prohlásil navíc odvolaný ředitel Němeček. Hodlá se obrátit na právníky, protože výroky ministra podle něj poškozují dobré jméno nemocnice.


Nemocnice byla 111 milionů v plusu

Ostravská fakultní nemocnice přitom hospodaří se ziskem. Loni vydělala 111 milionů korun, o 80 víc než v roce předchozím. Z tohoto pohledu tedy odvolání ředitele smysl nedává. Němeček ale dlouhodobě nemá dobré vztahy s Andrejem Babišem, který ministra Vojtěcha do vlády vytáhl. 

Že by mohlo jít o osobní mstu Andreje Babiše, naznačil ve své reakci pro ČTK například šéf lidovců Pavel Bělobrádek: \""Při rekordním zisku nemocnice to opravdu vypadá spíše na osobní mstu, protože se Andrej Babiš svojí nenávistí k němu nikdy netajil.\""


Babiš vede s Němečkem válku už roky

A skutečně. Před čtyřmi lety dokonce Babiš podal na Němečka trestní oznámení kvůli nákupu zdravotnického přístroje. Vyhrocenými vztahy obou mužů ve vládě se zabývala i koaliční rada. Ani Němeček se kritikou a nepřátelstvím vůči Babišovi netají. \""Hrozí, že se český stát přemění v rodinnou firmu sicilského typu. Nakonec všichni přijdou a padremu políbí prsten, pokud budou chtít dělat velký byznys. Působí to legračně, ale jeho myšlení je takhle jednoznačné a přímočaré. Tam nejsou žádné kudrlinky,\"" řekl předloni Reflexu.

Odvolání Němečka takřka celá opozice zkritizovala s tím, že by ministr v demisi neměl dělat tak zásadní personální kroky. \""Andrej Adamovi hovoril: Odjebaj ho… To je pro pana ministra důvod dostatečný,\"" komentoval vyhazov ředitele Miroslav Kalousek (TOP 09) na Twitteru.


Němeček není první vyhozený ředitel

Ministr v demisi ve vládě Andreje Babiše, která nezískala důvěru Sněmovny a vlastně už jen čeká na své rozpuštění, rozpoutal v poslední době smršť personálních změn na vysokých postech. Koncem ledna odvolal také ředitelku pražské Nemocnice Na Bulovce. Podrobnosti v článku Ministr v demisi odvolal ředitelku nemocnice Na Bulovce

Záhy po nástupu Adama Vojtěcha do funkce odstoupil také ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta. Skončili rovněž dva náměstci ministra Petr Land a Tom Phillipp, protože jejich sekce ministr sloučil. 


Nemocnici řídí pověřený gastroenterolog

Fakultní nemocnici Ostrava teď nevede žádný ze šesti náměstků. Ministr řízením pověřil lékaře Evžena Machytku, který v ostravské nemocnici dvacet let působil jako gastroenterolog a rovněž vyučuje na fakultě. 

V současné době se Evžen Machytka podílí na vývoji nových endoskopických nástrojů a léčebných postupů. Jako výzkumník úzce spolupracuje s nejlepšími světovými univerzitami a klinikami jako je Harvardova univerzita v Bostonu, Mayo klinika či Erasme Hospital v Bruselu. V roce 2017 získal ocenění České gastroenterologické společnosti a Americké gastroenterologické společnosti za nejlepší výzkum.

David Garkisch


reklama

reklama

reklama

reklama