Ministr vyhodil dalšího ředitele nemocnice. Je to Babišova pomsta?

Ačkoli je ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) sám v demisi, nebrání mu to v personální čistce mezi řediteli fakultních nemocnic. Po ředitelce Bulovky dnes vyhodil i šéfa ostravské nemocnice, exministra Svatopluka Němečka (ČSSD). Ten jeho důvody označil za lež.

Další překvapivý krok ministra v demisi Adama Vojtěcha: Dnes s okamžitou platností odvolal bývalého ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z funkce ředitele Fakultní nemocnice Ostrava.


Vojtěch: Selhání ředitele, střet zájmů, umělé vylepšování zisků

Ministr Vojtěch vyhazov ředitele Němečka vysvětlil několika důvody. Šlo údajně o "jeho dlouhodobé manažerské selhání, které vedlo k personální a odborné destabilizaci nemocnice, vyvádění lukrativních oborů do soukromých rukou, umělému vylepšování hospodářského výsledku, a zásadní střet zájmu při jeho současném působení v představenstvu Městské nemocnice Bohumín".

"Všechny tyto skutečnosti významně poškozují nemocnici v očích veřejnosti a vedou ke ztrátě její důvěry u pacientů. Ministr zdravotnictví to považuje za alarmující, proto přistoupil ke změně ve vedení nemocnice. V následujících měsících zahájí ministerstvo veřejnosprávní kontrolu zaměřenou na hospodaření a finanční operace nemocnice. Novému vedení doporučí zadání externího auditu," uvedla k odvolání Němečka tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.


Němeček:  "Lži, kecy a účelovka"

Ředitel Němeček se prý o svém odvolání dozvěděl z médií poté, co ministerstvo zveřejnilo tiskovou zprávu. Reagoval ostře. "K dnešnímu dni jsem byl prostřednictvím televize odvolán naším SuperStar ministrem. Na uvedené důvody mohu odpovědět slovy jeho šéfa: lži, kecy a účelovka. Vláda bez důvěry si prostě vyřizuje účty. Lacino se nedám," napsal Němeček na twitteru.

I Němeček byl svým odvoláním překvapen, protože si na něj ministr ani nikdo jiný z jeho úřadu prý nikdy nestěžoval. "Jedná se o pokračování politicky motivované čistky," prohlásil navíc odvolaný ředitel Němeček. Hodlá se obrátit na právníky, protože výroky ministra podle něj poškozují dobré jméno nemocnice.


Nemocnice byla 111 milionů v plusu

Ostravská fakultní nemocnice přitom hospodaří se ziskem. Loni vydělala 111 milionů korun, o 80 víc než v roce předchozím. Z tohoto pohledu tedy odvolání ředitele smysl nedává. Němeček ale dlouhodobě nemá dobré vztahy s Andrejem Babišem, který ministra Vojtěcha do vlády vytáhl. 

Že by mohlo jít o osobní mstu Andreje Babiše, naznačil ve své reakci pro ČTK například šéf lidovců Pavel Bělobrádek: "Při rekordním zisku nemocnice to opravdu vypadá spíše na osobní mstu, protože se Andrej Babiš svojí nenávistí k němu nikdy netajil."


Babiš vede s Němečkem válku už roky

A skutečně. Před čtyřmi lety dokonce Babiš podal na Němečka trestní oznámení kvůli nákupu zdravotnického přístroje. Vyhrocenými vztahy obou mužů ve vládě se zabývala i koaliční rada. Ani Němeček se kritikou a nepřátelstvím vůči Babišovi netají. "Hrozí, že se český stát přemění v rodinnou firmu sicilského typu. Nakonec všichni přijdou a padremu políbí prsten, pokud budou chtít dělat velký byznys. Působí to legračně, ale jeho myšlení je takhle jednoznačné a přímočaré. Tam nejsou žádné kudrlinky," řekl předloni Reflexu.

Odvolání Němečka takřka celá opozice zkritizovala s tím, že by ministr v demisi neměl dělat tak zásadní personální kroky. "Andrej Adamovi hovoril: Odjebaj ho… To je pro pana ministra důvod dostatečný," komentoval vyhazov ředitele Miroslav Kalousek (TOP 09) na Twitteru.


Němeček není první vyhozený ředitel

Ministr v demisi ve vládě Andreje Babiše, která nezískala důvěru Sněmovny a vlastně už jen čeká na své rozpuštění, rozpoutal v poslední době smršť personálních změn na vysokých postech. Koncem ledna odvolal také ředitelku pražské Nemocnice Na Bulovce. Podrobnosti v článku Ministr v demisi odvolal ředitelku nemocnice Na Bulovce

Záhy po nástupu Adama Vojtěcha do funkce odstoupil také ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta. Skončili rovněž dva náměstci ministra Petr Land a Tom Phillipp, protože jejich sekce ministr sloučil. 


Nemocnici řídí pověřený gastroenterolog

Fakultní nemocnici Ostrava teď nevede žádný ze šesti náměstků. Ministr řízením pověřil lékaře Evžena Machytku, který v ostravské nemocnici dvacet let působil jako gastroenterolog a rovněž vyučuje na fakultě. 

V současné době se Evžen Machytka podílí na vývoji nových endoskopických nástrojů a léčebných postupů. Jako výzkumník úzce spolupracuje s nejlepšími světovými univerzitami a klinikami jako je Harvardova univerzita v Bostonu, Mayo klinika či Erasme Hospital v Bruselu. V roce 2017 získal ocenění České gastroenterologické společnosti a Americké gastroenterologické společnosti za nejlepší výzkum.

David Garkisch


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Rozvolňovat se bude už od soboty, kvůli táborům. Přehled nových opatření

Stát zvyšuje platby pojištění za děti a seniory. O dvě stovky měsíčně

WHO: Jedno ze 100 úmrtí je sebevražda. Horší než války nebo vraždy