Hlavička
01/07/2018

Míří čeští lékaři ke zlatu? Trenér: Rozhoduje závěr, ale jsme silní

Porážkou týmu Argentiny vstoupil na mistrovství světa lékařů ve fotbale favorizovaný tým českých lékařů. Reprezentace míří vysoko – chce počtvrté v řadě obhájit titul mistrů světa. Ale vyhrát turnaj je opravdu těžké, přiznal v rozhovoru trenér lékařů Vladimír Richter.

reklama

reklama

V neděli odpoledne nastoupila česká reprezentace lékařů poprvé v turnaji na hřiště a hned si odvezla první vítězství. Soupeře z Argentiny Češi udolali až gólem v 67. minutě utkání. „To je vždycky začátek turnaje, kdy mají všichni dost sil,“ komentoval to pro Naše zdravotnictví trenér reprezentace Vladimír Richter.

Navíc se hráč Ladislav Šindelář (viz foto) se svým gólem proti Argentině zapsal do dějin českého lékařského fotbalu. „Stal se prvním hráčem, který vsítil branku na každém ze šesti mistrovství, jichž se česká reprezentace zúčastnila,“ uvedl tým na svém facebookovém profilu.


reklama

Týmy si pochvalují organizaci mistrovství. V superlativech

Vzhledem k tomu, že Češi jsou na mistrovství světa dlouhodobě naprosto fenomenální (pět účastí, dvakrát stříbro, třikrát zlato), pomýšlí trenér, stejně jako hráči opět na titul. Český tým sice v posledních letech postihlo několik zranění, ale kádr celkově podle trenéra mírně posílil. Podobně jsou na tom ovšem i ostatní mužstva. 

Co Čechy může těšit už teď, je dosavadní pořadatelský úspěch. Mistrovství světa lékařů ve fotbale hostí Praha poprvé a podle všeho velmi dobře. „Ohlasy jsou v superlativech,“ potvrdil trenér Vladimír Richter.


Co říkáte na první zápas?

Jednoduché to nebylo, ale první zápas je vždycky těžký. Vstup do turnaje bývá alfou a omegou úspěchu. Argentina se zdála, že by mohla být lehčí soupeř, než nakonec byla. Myslím si, že hráli v poli vyrovnaně a na šance jsme vyhráli 4:0. Ten gól jsme dali nakonec zaslouženě.

Přišel ale až dost pozdě. V 67. minutě...

To je vždycky začátek turnaje, kdy mají všichni dost sil. Většinou se rozhoduje na konci.

Už jste viděl letošní mužstva?

Viděl a myslím, že se opět zvýšila jejich úroveň. Mužstva posílila, většinou jsou tu v počtu dvaceti pětadvaceti hráčů. Ten turnaj bude ještě těžší než ten předchozí.

Kdo si podle vás odveze zlato?

My jsme samozřejmě favoriti a chtěli bychom to potvrdit. Ale jsou tu další silné týmy  Maďarsko, Ukrajina, Švédsko...

Jak jste spokojení s rozlosováním do skupin. Dopadlo to pro český tým dobře?

Los není špatný Mohlo to být ještě lepší, ale tady prostě nejsou slabá mužstva. Ono se to ukáže ke konci. Kvalita naší lavičky by se měla prosadit. Máme dvaadvacet hráčů, kteří jsou vyrovnaní. U toho čtvrtého, pátého, šestého zápasu se ukáže, jak jsou na tom mančafty opravdu.

Mluvil jste o silné lavičce. Vy máte všechny pozice zdvojené? Je to tak i u ostatních?

Ano, my máme všechny posty zdvojené. Ostatní to tak taky mají, ale ne tou kvalitou. 

Jak je na tom český tým? Prý vás oslabilo několik zranění.

Měli jsme během dvou let pět zranění kolene, tři ještě nejsou doléčení, ale máme zase dva nebo tři nové kluky, takže si myslím, že jsme o malinko posílili.

Kolik musíte odehrát zápasů až do finále? A kolik jich smíte prohrát?

Šest zápasů v sedmi dnech. Tři zápasy jsou ve skupině a pak je play-off  čtvrtfinále, semifinále, finále. Prohrát se smí tak jednou ve skupině, ale je to velmi ošidné, jestli se pak dostanete do play-off. Prohrát se skoro nesmí.

Je to náročné, šest zápasů v sedmi dnech?

Hodně náročné. Proto se ten turnaj rozhoduje někdy pátý nebo šestý den a tam se projevuje kvalita lavičky. Protože to známe, chceme zátěž rozvrhnout na všechny hráče. Vyhrát je opravdu strašně těžké. 

V prvním zápase české reprezentace také padly snad tři žluté karty...

To je normální. Není to přátelská hra. Doktoři se změní ve fotbalisty a není to o tom, že by někdo někomu uhnul.

Češi jsou letos poprvé hostiteli a organizátory mistrovství. Jak se to daří po téhle stránce?

Víceméně všechny ohlasy jsou v superlativech.

Už před začátkem mistrovství jste říkali, že ho chcete pozvednout na úroveň šampionátu v roce 2013 v Maďarsku, který si všichni pochvalovali.

Myslím si, že budeme ještě možná o malinko lepší, pokud se třeba nestane něco na hřišti nebo se někdo nepopere.

Díky a hodně štěstí.


David Garkisch

Foto: Czech National Medical Football Team


reklama

reklama

reklama

reklama