Místo semaforu bude Covid sledovat systém PES. Česko je na stupni čtyři

Nově se bude režim protiepidemických opatření v Česku řídit podle tabulky, kterou představil ministr zdravotnictví Blatný. Ačkoliv nových případů nákazy mírně ubývá, země je podle tohoto hodnocení stále na druhém nejhorším stupni z pěti. Uvolňování opatření se zatím nechystá.

article

V nemocnicích pořád zůstává přes sedm tisíc lidí s diagnózou Covid-19 a nákaza se navíc šíří mezi seniory, kteří jsou nejohroženější skupinou. "Pokračuje velký počet denně nově nakažených seniorů a obyvatel, které řadíme do kategorie zranitelných," uvedl na dnešní tiskové konferenci ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Rizikem je podle něj obecně i stále vysoké procento pozitivně zachycených lidí na počet provedených testů.


Česko se bude nově řídit indexem 

Tabulka, kterou představil ministr zdravotnictví Jan Blatný začne platit od pondělí 16. listopadu. Její zkratka PES je odvozena od sousloví "protiepidemický systém ČR" a rozděluje riziko epidemie na pět úrovní. Podle nich se pak budou řídit protiepidemická opatření včetně omezení pohybu, zákazu nočního vycházení, uzavírání obchodů, restaurací nebo vyhlašování nouzového stavu.
Jednotlivá opatření se budou dělit podle indexu od 0 do 100, a barevně se budou rozlišovat celé kraje, ovšem i menší regiony. Opatření budou vyhlašována na úrovni krajů.
Celé Česko se podle aktuálního čísla na indexu drží na hodnotě 70, což označuje druhý nejhorší stupeň. Podle sdělení ministerstva zdravotnictví však "trvá plošný stupeň pohotovosti 5".
Zlepšení statistik musí trvat týden, zhoršení tři dny

Index rizika bude pravidelně aktualizovaný každý den a opatření vyhlašována každou středu. Aby se země či jednotlivý kraj dostaly do nižšího stupně, budou muset čísla nakažených klesat nejméně celý týden. Pokud budou čísla naopak stoupat, přísnější opatření mohou přijít už po třech dnech. Stupeň rizika bude stanovovat tým expertů ministerstva zdravotnictví, ale vyhlašovat jej bude vláda.

Index se bude řídit podle čtyř parametrů - podle podílu pozitivních testů, podle počtu nakažených seniorů, reprodukčního čísla a podle počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel. Podle ministra Blatného se o případném zmírnění protiepidemických opatření dá uvažovat nejprve od přespříštího pondělí. "Když víme, že od středy tohoto týdne se pohybujeme na stupni číslo čtyři, pak pokud to vydrží do středy příštího týdne, tak bychom od dalšího pondělí mohli rozhodovat o rozvolnění," prohlásil ministr Blatný. Česká lékařská komora ho přesto vyzývá k opačnému postupu. Více v článku Lékaři vládě: Zpřísněte opatření! Zranitelné se ochránit nepodařilo


Dušek: Epidemie jeví známky brždění

V současné chvíli je v Česku přes 131 tisíc s aktivním průběhem nemoci. Celkově se dosud od počátku epidemie nakazilo téměř půl milionu lidí, vyléčilo se jich něco přes 300 tisíc, ale 5 926 jich na koronavirus zemřelo. Čísla pochopitelně odrážejí jen oficiálně potvrzené případy nákazy, takže budou ve skutečnosti vyšší.

Přísná protiepidemická opatření v Česku nejspíše zabírají, protože počet nově nakažených mírně klesá. Přesto je zhruba každý třetí testovaný na Covid-19 pozitivní. Dobrou zprávou je, že se snižuje i tzv. reprodukční číslo, které označuje, kolik dalších lidí nakazí člověk s koronavirem. V současné době se podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška pohybuje na úrovni 0,8 až 0,7. "Epidemie jeví známky brždění. Sledujeme pokles reprodukčního čísla," komentoval to Dušek. 


David Garkisch

Foto: mzcr.czAnketa

Dodržujete protiepidemická opatření?

Celkem hlasovalo 508 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům