Na semaforu je Česko převážně bílé. Devět okresů je ve stupni rizika. MAPA

Česko se ode dneška začíná řídit podle takzvaného semaforu rizika nákazy koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví poprvé zveřejnilo barvy pro každý jednotlivý okres v zemi. Devět z nich je vybarveno zeleně, což znamená, že se tam virus vyskytuje, ale nešíří se komunitně.

article

Semafor, který se dosud používal pro označení rizika v evropských zemích, tak hygienici rozšířili i na Česko. Budou ho každý týden v pátek aktualizovat podle vývoje situace. Bílá barva, která dnes pokrývá téměř celou mapu země, označuje okresy se zanedbatelným rizikem. Dále se podle stupně rizika budou jednotlivá místa označovat škálou od zelené přes žlutou až po červenou.


Semafor jako návod pro veřejnost

Semafor má sloužit především veřejnosti pro orientaci, ale měl by být návodem i pro hygieniky. Na jejich rozhodnutí budou nakonec případná omezení záviset. Jak by v souvislosti s barvami mohla vypadat, jsme popsali v článku Česko ovládne semafor. Tři stupně rizika určí život každému z nás.

V tuto chvíli je na mapě Česka v zelené barvě devět okresů. Ta označuje místa, kde se sice koronavirus šíří, ale zatím ne komunitně. Komunitní přenos zjednodušeně znamená nákazu člověka bez přímé vazby na lidi, kteří navštívili oblasti s prokazatelným výskytem onemocnění. V zelené barvě, tedy v prvním stupni rizika, jsou okresy Karviná, Frýdek-Místek, Praha, Prachatice, Jihlava, Praha-západ, Praha-východ, Ostrava-město a Brno-město
První, zelený stupeň: sporadický výskyt nákazy

Aktuálně nejvyšší počet osob s covidem-19 na 100 tisíc obyvatel je na Karvinsku (217 na 100 tisíc), nejnižší pak má Brno-město (44 na 100 tisíc). Nejvyšší počet nově diagnostikovaných na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní zaznamenalo Prachaticko (78 na 100 tisíc) a nejnižší má Ostrava-město (14 na 100 tisíc).

„U nulového stupně je riziko minimální, první stupeň pak znamená sporadický výskyt nákazy. Komunitní přenos tedy v tuto chvíli dle aktuálních dat neprobíhá. Druhý ani třetí stupeň rizika v žádném okrese ČR stanoven nebyl. Epidemiologická situace se zklidňuje také v Moravskoslezském kraji. Po celý týden tento kraj nepřekročil hodnotu 20 procent celkového počtu nově diagnostikovaných. Výsledky trasování ukazují na mizící riziko nekontrolovaného komunitního šíření. Jediným okresem, kde jsme zaznamenali šíření nemoci se záchyty mezi deseti až dvaceti případy denně, je Frýdek-Místek. Situaci ve všech okresech monitorujeme a vyhodnocujeme na denní bázi,“ uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová.


Praha je zatím na hraně mezi zelenou a žlutou

Na hraně mezi zelenou a žlutou je Praha. Podle hygieniků dlouhodobě kolísá na hraně rizika komunitního šíření, přičemž asi 18 procent zjištěných nákaz nemá jasně dohledatelný původ. „Situace v Praze je kontrolována a je pozorováno jisté zlepšení. Jelikož rizikové trendy neeskalují a není patrný trend v nárůstu rizika pro zranitelné skupiny obyvatel, byl pro Prahu vydán stupeň pohotovosti jedna a byla prozatím zařazena do zelené barvy,“ uvedla Zdeňka Jágrová, ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy. O vydání tohoto stupně pohotovosti rozhodují krajští hygienici společně s úřadem hlavní hygieničky.

Lidé, kteří se aktuálně s nákazou koronaviru potýkají, mají v drtivé většině mírný průběh onemocnění, takže péči o ně zdravotnický systém zatím zvládá. Podle statistiků je proto situace „dobrá a zvládnutelná“.

„V současné době zachytáváme lokální ohniska nákazy tvořená z velké části pacienty s mírným průběhem onemocnění. Koncentrované testování v lokalitách s vyšším výskytem onemocnění zvyšuje pravděpodobnost záchytu nakažených. Onemocnění s vážným průběhem je málo a tlak na vysoce intenzivní péči je téměř zanedbatelný. Proto můžeme současnou situaci hodnotit jako dobrou a zvládnutelnou,“ uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.


Zdravotnictví teď nemocné s covidem-19 zvládá

Data z července v celém Česku ukazují, že pozitivně testovaných bylo 4 597 lidí. Z toho v nemocnici skončilo 253 lidí a koronavirus tak zatížil v nemocnicích oddělení JIP a ARO z 19 procent. Celkem bylo za celé období epidemie hospitalizováno 1 749 pacientů, z toho se 74 procent vyléčilo. V nemocnicích je v současné době hospitalizováno 123 lidí, z toho 16 procent v těžkém stavu.

Zdravotnictví zatím nemocné covidem-19 zvládá a má přes 1 200 volných lůžek na ARO/JIP. „Počty pozitivních pacientů nejsou důvodem k tomu, abychom považovali onemocnění za závažnější než jiná infekční onemocnění, která mohou mít těžký nebo smrtelný průběh. Systém péče má dostatečnou záložní kapacitu, která by byla ihned aktivována v situaci hrozícího rizika nedostatku kapacity. V současnosti je volná kapacita ARO/JIP 1 203 lůžek,“ uvedl Vladimír Černý, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a rovněž vedoucí skupiny Covid při Ministerstvu zdravotnictví.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


Anketa

Budete se při svých cestách řídit podle koronavirového semaforu Česka?

Celkem hlasovalo 98 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům