Hlavička
Zprávy -
23/06/2022

Na studium virů a bakterií poputuje z EU 1,3 miliardy korun. Vznikne Národní institut virologie a bakteriologie

Studium virů a bakterií a vývoj nové antivirové a antibakteriální léčby dostanou finanční podporu z prostředků EU ve výši 1,3 miliardy korun v rámci programu Exceles Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Díky tomu vznikne Národní institut virologie a bakteriologie, který zahrne 28 vědeckých týmů z Akademie věd ČR, Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity, Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a Univerzity Palackého v Olomouci.

reklama

reklama

Pandemie Covid-19 podle předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové odhalila, že ačkoli v Česku působí řada špičkových vědeckých týmů zaměřujících se na viry, bakterie a hledání nových léků, chybí tu společná odborná a výzkumná základna. “Vědecké týmy tak působí do značné míry izolovaně či jen v rámci úzce zaměřených spoluprací,” dodala.

Právě proto má vzniknout Národní institut virologie a bakteriologie (NIVB), který má za cíl vědce účinně propojit a zlepšit koordinaci jejich kapacit při zvládání nových epidemií. Rolí NIVB bude současně poskytovat odborná stanoviska a konzultace vedoucím představitelům země, což je klíčové pro účinnou reakci v případě potenciálních nových epidemií.

„Covid velmi živě a bolestně ukázal, že epidemie mají potenciál převrátit i naši vyspělou společnost a způsob života naruby. Ukázal také, že v Česku máme špičkové vědecké týmy, které dělají výzkum na světové úrovni, ale už nemáme zastřešující platformu, která by je propojovala, usnadnila jejich spolupráci a poskytovala odborná doporučení politikům či orgánům, které mají na starosti potřebná opatření. Jsem velmi rád, že tu konečně vzniká taková platforma vizí, která propojí výzkum v této oblasti, a jsem hrdý, že její vznik koordinuje náš ústav,“ řekl ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) Jan Konvalinka.

reklama

Tři hlavní oblasti

Výzkum konsorcia se bude soustředit na tři hlavní oblasti: 

  • studium interakce mezi viry či bakteriemi a hostiteli, tedy např. porozumění mechanismům, jak se viry a bakterie v infikovaných organismech množí, jak využívají zdroje hostitelů ve svůj prospěch či jak způsobují onemocnění;
  • studium imunitní odpovědi napadeného organismu, vrozené a získané imunity proti patogenům; 
  • výzkum a vývoj nových diagnostických nástrojů a léčiv proti infekčním onemocněním.

„První dvě výzkumné oblasti nám umožní poznat nepřítele – jak viry a bakterie napadají hostitele, jak se vyhýbají přirozené imunitní obraně a jak způsobují onemocnění. Porozumění těmto patologickým procesům nám umožní v rámci třetí výzkumné oblasti přispět k vývoji nových léčiv a diagnostických nástrojů,“ upřesnil vědecký koordinátor projektu Pavel Plevka z CEITEC / Masarykova univerzita.

„Vytváříme platformu, která propojí špičkové výzkumné týmy v Česku, zintenzivní jejich spolupráci, ale také umožní vědcům získat to nejmodernější přístrojové vybavení a efektivně je sdílet. Důležitým přínosem bude také lepší koordinace v krizových situacích a při hledání vědeckého konsensu v otázkách, které hýbou společností,“ dodal  hlavní řešitel a vědecký koordinátor projektu Zdeněk Hostomský z ÚOCHB.

Autor: redakce NašeZdravotnictví.cz

Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama