Hlavička
08/02/2021

Náměstci dostali jako odměnu za covid čtvrt milionu. Zdravotníci si počkají

Zatímco zdravotníci, kteří na podzim čelili epidemii koronaviru v první linii, si na své odměny za tuto zátěž budou muset počkat do dubna, na ministerstvu zdravotnictví se už odměňovalo. A to poměrně štědře. Náměstci i ředitelé odborů si přišli až na čtvrt milionu korun.

reklama

reklama

Zjistil to server iRozhlas.cz, který mapuje odměny státních zaměstnanců v souvislosti s epidemií koronaviru. Ministerstvo sice zaslalo podle infozákona tabulku s odměnami, ale nepřiřadilo k nim jména. Celkově mezi náměstky a ředitele odborů ministerstvo rozdělilo čtyři miliony korun.


Náměstci dosáhli v některých případech na odměny čtvrt milionu korun. Ředitelé odborů ministerstva získali sice zpravidla nižší částky, ale i tak to bylo ve většině případů přes sto tisíc. Jeden z nich dostal dokonce vyšší odměnu než náměstci, když se mu ve výplatě objevily prémie 277 tisíc korun.

reklama


Jde přitom jen o odměny za podzimní vlnu koronaviru, respektive za sedm měsíců. Podobné odměny se na ministerstvu vyplácely už loni za období od července do listopadu.Proč čtvrt milionu? Zdůvodnění je tajné


Ačkoliv je tabulka s výší prémií anonymizovaná, server iRozhlas alespoň vyjmenovává, kdo v té době na ministerstvu jako náměstek pracoval. Jde například o hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou, náměstka pro legislativu a právo Radka Policara, náměstkyni pro ekonomiku Helenu Rögnerovou nebo tajemníka Stanislava Měšťana. Podzimní odměnu dostala i bývalá náměstkyně Alena Šteflová, kterou přitom minulý měsíc ministr Blatný odvolal, protože se nechala i s manželem protekčně očkovat proti covidu-19.


Výši odměn ministerstvo odmítlo komentovat. „Zdůvodnění je součástí osobního spisu zaměstnance, a jako takové je údajem týkajícím se soukromí dotčených osob a požívá příslušné právní ochrany,“ reagovali na dotazy serveru iRozhlas právníci ministerstva.Kubek: Zdravotníci se odměn marně doprošují měsíce


Výše prémií ministerských úředníků se nezdá předsedovi Lékařského odborového klubu Martinu Engelovi. Myslím si, že odměna 250 tisíc je trochu přemrštěná. Když vědí, jak byli oceněni ti, co byli v první linii, tak si myslím, že je to skoro až moc,“ řekl v TV Nova Martin Engel.


V nemocnicích za jarní vlnu epidemie dostávali odměny 75 tisíc hrubého, další zaměstnanci nemocnic 30 tisíc. Mnoho dalších ale na žádné odměny za boj s koronavirem nedosáhlo vůbec, jako například sestry sloužící u praktických lékařů nebo poskytující domácí péči. Prémie se tehdy týkaly jen lůžkových zařízení.


Prezident České lékařské komory Milan Kubek nechtěl výši odměn úředníků komentovat, ale vadí mu, že zdravotníci je dosud nedostali, přestože o nich s ministerstvem zdravotnictví vyjednává už tři měsíce. „Nechci hodnotit práci úředníků na ministerstvu zdravotnictví. Připadá mi ale naprosto trapné, že se zdravotníci marně doprošují již několik měsíců finanční odměny za podzimní boj s epidemií,“ uvedl pro iRozhlas Milan Kubek.


Ještě v polovině ledna psal prezident komory dopis předsedům parlamentních politických stran, kdy je žádal o pomoc s vyplacením odměn zdravotníkům za podzimní vlnu koronaviru. Tehdy ještě nebylo jisté, jestli je dostanou všichni zdravotníci, teď ministerstvo slibuje, že odměny se budou vyplácet plošně. Více v článku Komora lékařů vyzývá politiky: Odměnu všemzdravotníkům až po sanitářeDavid Garkisch


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0
reklama

reklama

reklama

reklama