Hlavička
14/12/2021

Naočkovat se proti covidu bude možné i v lékárně nebo u zubaře. Návrh vlády ještě musí schválit poslanci

Očkování proti covidu-19 bude zase o něco dostupnější. Vláda v pondělí schválila změnu zákona, která umožní podání vakcíny proti koronaviru také v ordinacích zubních lékařů nebo v lékárnách. Změna nyní míří do řádného legislativního procesu.

reklama

reklama

„Očkování je nejrychlejší cestou z epidemie. Jednou z priorit ministerstva je zajistit dostatečnou síť očkovacích míst. Musíme vycházet z toho, že dlouhodobě není reálné držet velkokapacitní očkovací centra. A pokud chceme zároveň garantovat očkování nejen ve velkých městech, ale i v těch menších, tak logickou cestou je pak umožnit očkování co nejširšímu spektru lékařů. Současná legislativa neumožňuje očkování například v ordinacích zubařů. A právě to chceme změnou zákona napravit. Víme také, že dlouhodobě po možnosti očkovat volají také zástupci lékárníků,“ vysvětluje důvody změny ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 

Česko se inspirovalo v Německu, kde vešla podobná změna do legislativy minulý týden. V lékárnách se mohou lidé naočkovat i v Polsku a ve Francii.

\""Podmínky by měly být co nejjednodušší, aby to bylo možné realizovat prakticky v jakékoliv lékárně,\"" řekl Vojtěch. Lékárna jen bude muset vymezit nějakou malou samostatnou místnost, nebo oddělený prostor. 

reklama

S tím, že by se do očkování mohli zapojit i zubní lékaři, přišla iniciativa Lékaři pomáhají Česku. Vyzvala lékaře se soukromými ordinacemi, aby se přihlásili do očkovacích center nebo nabídli zájemcům o očkování vyhrazený čas ve svých ordinacích. V současné době má podle informací na webu přes 1250 dobrovolníků a 135 ordinací.

V Česku je zhruba 6 800 praktických lékařů pro dospělé a 4 800 pro děti a dorost. Zubních lékařů je asi 7 500, gynekologů kolem 1600 a dalších ambulantních specialistů asi 12 700. Lékáren je zhruba 2 800.


Automatické vystavení žádanky k PCR testu

Vláda také v pondělí schválila zjednodušení systému vystavování žádanek o potvrzovací PCR test po pozitivním antigenním samotestu, a to v rámci preventivního testování ve škole nebo v zaměstnání. 

Dětem bude nově žádanka vystavena automaticky a zaměstnanci dostanou o pozitivním testu od zaměstnavatele potvrzení, se kterým mohou přímo do testovacího (odběrového) místa, které vystaví žádanku na místě.

V pondělí přibylo 11.896 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejméně ve všední den za čtyři týdny. Incidenční číslo kleslo o 34, protože na 100 tisíc obyvatel připadá za poslední týden 817 nakažených. Nákaza tak zpomaluje.

Naopak čísla z nemocnic nejsou optimistická a pacientů přibylo. Celkem tam leží 5908 pacientů s covidem, z toho 996 pacientů je ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.


Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama