Naštvaný učitel v karanténě píše Babišovi: Kážete vodu, pijete víno

Velmi ostrý veřejný dopis adresoval premiérovi Babišovi učitel plzeňského gymnázia Jan Pytel. Jeho škola je zavřená, protože byl jeden z pedagogů pozitivní na covid-19. Všichni ostatní jsou v karanténě, přestože testy byly negativní. Babiš ale do karantény nemusel.

Celé Masarykovo gymnázium v Plzni se začátkem školního roku neotevřelo - uzavřel ho jediný případ nákazy koronavirem mezi pedagogy. Ti se sešli ještě koncem prázdnin ve sborovně. Všech sedmdesát učitelů hned podstoupilo testy a u nikoho dalšího se covid-19 nepotvrdil. Přesto škola pro 700 studentů zůstala na příkaz hygieniků uzavřená. Na webu gymnázia stojí, že počítá s obnovením provozu až od pondělí 14. září.

Učitel gymnázia Jan Pytel popisuje zoufalou situaci, v níž se začátkem roku ocitlo třináct škol a dotkla se tak 4 500 žáků: "Přál bych Vám vyřizovat ty telefonáty s jejich rodiči, kterým tato situace, už poněkolikáté a tentokráte zcela zbytečně, převrátila život na ruby."


Nejste rovný chlap, uhnete a zbaběle vycouváte

Co ale učitele patrně nejvíc naštvalo, je postup hygieniků u samotného premiéra. Ve stejný den, kdy jeho škola neotevřela, Babiš jednal dvě hodiny s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou. Nazítří se ukázalo, že hygienička má na covid-19 pozitivní test. Do karantény musel i ministr zdravotnictví Vojtěch, ale premiér se jí vyhnul. Více jsme psali v článku Hlavní hygienička má koronavirus. Vojtěch je v karanténě, Babiš nemusí

"Neustále nabádáte občany, aby se chovali zodpovědně, a když máte příležitost (už několikátou!) ukázat, že jste rovný chlap, uhnete a zbaběle vycouváte. Apelujete na lidi, ať nejezdí na zahraniční dovolené, a pak sám na zahraniční dovolenou odjedete. Tímto svým chováním nám dáváte najevo, že stejná pravidla a doporučení neplatí pro všechny. Kážete vodu a pijete víno. Jste politik, jste premiér, máte moc a evidentní potřebu nám to připomínat. Nikdo se pak nemůže divit, že společenská morálka a ochota dodržovat nařízená opatření upadá," píše premiérovi učitel gymnázia.


Naše sborovna má také vysoké stropy a větralo se

Srovnává i argumenty, které Babiš použil, když vysvětloval, proč do karantény nemusí. "Podle Vašich slov měla jednací místnost vysoké stropy, větralo se a seděl jste čtyři metry od paní Rážové. Ujišťuji Vás, že naše sborovna má stropy 5 metrů vysoké, po celou dobu porady byla okna dokořán a drtivá většina kolegů seděla 4 - 10 metrů od dotyčného. Karanténě a dvojímu testování se nevyhnul nikdo," píše učitel Pytel. "Argumentování respirátorem, který nikdy nesundáte z obličeje, je stejně úsměvné jako legendární hradní historka s podstrkováním jednohubek pod rouškou," dodává v dopise učitel.
Podobně na zprávu, že premiér překvapivě nemusí do karantény, reagovala veřejnost a také opozice. "Andrej Babiš je papaláš nejhrubšího zrna! Dnes to ukázal v plné nahotě! Jak teď máme my ostatní dodržovat pravidla? Stačí říct, že jsem byl sice dlouho, ale ve větrané místnosti dostatečně daleko? Hnus!" napsal na Twitteru místopředseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík.

TOP09 a ODS jako komentář použily shodou okolností stejný výrok z knihy Farma zvířat George Orwella: "Všichni lidé jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější..." Vyčítají Babišovi, že ani v době, kdy se v Česku zpřísňují opatření a rekordně narůstají počty nemocných, nejde sám veřejnosti příkladem. "Hazardujete opakovaně s důvěrou občanů a tím pádem i s naším zdravím," napsala mu například místopředsedkyně TOP09 Markéta Pekarová Adamová. Více v článku Potvrzeno: Vojtěch je negativní, ale v karanténě. I šéf statistiků má covid


Babiš se brání potvrzením

Andrej Babiš zřejmě vnímá kritiku, která se na něj snesla a proto v pátek večer zveřejnil na Twitteru zprávu hygieniků, kterou mu podepsala přímo ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová.

"Pro všechny, kdo se ptají, proč nejsem v karanténě. Tady máte epidemiologické šetření pražské hygieny s rozhodnutím. Proto nejsem v karanténě. Ještě chci dodat, že na jednání všude na úřadě nosím respirátor FFP2 a od paní Jarmily Rážové jsem byl cca 3,5 m,“ uvedl Babiš na Twitteru.
David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0, Twitter


Anketa

Souhlasíte s obsahem dopisu naštvaného učitele?

Celkem hlasovalo 237 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vakcína proti covidu ochabuje imunitní systém? Překroucená zpráva obletěla svět